Najnowsze artykuły
- ArtykułyLicho nadal nie śpi, czyli książki z motywami słowiańskimiSonia Miniewicz40
- ArtykułyAkcja recenzencka! Wygraj egzemplarz książki „Dziewczyna o mocnym głosie“LubimyCzytać1
- ArtykułyCzytamy w weekend. 6 września 2024LubimyCzytać328
- Artykuły„U schyłku czasów“ . Weź udział w konkursie, aby wygrać książki!LubimyCzytać9
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Robert Marcinkowski
7
8,1/10
Pisze książki: albumy, turystyka, mapy, atlasy
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
8,1/10średnia ocena książek autora
27 przeczytało książki autora
28 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Varsovie avant et aujourd'hui
Robert Marcinkowski, Robert Parma
0,0 z ocen
0 czytelników 0 opinii
2011
Najnowsze opinie o książkach autora
Ilustrowany atlas dawnej Warszawy Robert Marcinkowski
7,8
Jeden z najciekawszych albumów o Stolicy jakie miałem w ręku. W zamierzeniu praca dyplomowa, - a po drobnych poprawkach elegancko wydana książka, na którą składają się mapy przedwojennej Warszawy z oznaczonymi budynkami, które przetrwały pożogę oraz pocztówki uwieczniające Stolicę z początku XX wieku. Pasjonująca lektura na kilku poziomach - autor lekko i w ciekawy sposób pokazuje jak zmieniła się nie tylko architektura ale również życie codzienne Warszawy i jej mieszkańców. Prawdziwymi perełkami są komentarze dotyczące pocztówkowych fałszerstw tuszujących niewygodne elementy stołecznej rzeczywistości. Idealna na prezent dla rodowitego mieszkańca stolicy, jak i przyjezdnego. Zachęca do zwiedzania miasta wąskimi uliczkami.
Ilustrowany atlas dawnej Warszawy Robert Marcinkowski
7,8
Recenzja wydania czwartego:
Celem publikacji Roberta Marcinkowskiego było ukazanie zmian zachodzących w organizmie miejskim stolicy na przestrzeni ostatnich stu kilkudziesięciu lat. W okresie tym zmieniały się granice miasta i nazwy ulic. W czasie ostatniej wojny bezpowrotnie zniknęło tysiące zabytkowych budowli: kamienic i kościołów. Dzieła zniszczenia dopełniła polityka władz po 1945 r. i rozbiórka całych dzielnic celem stworzenia miejsca pod nową zabudowę, już w duchu socrealistycznym.
Zamiar przyświecający autorowi udało się w pełni zrealizować. Dzięki Atlasowi możemy dostrzec jak niewiele domów ocalało z wojennej zawieruchy. Możemy również uświadomić sobie jak ważne dla nas i dla przyszłych pokoleń jest uratowanie pozostałych historycznych obiektów.
„Ilustrowany Atlas Dawnej Warszawy” składa się z dwóch głównych części. Pierwsza obejmuje tablice zawierające plany miasta, druga natomiast zawiera opisy widoków Warszawy. Aktualizacja części pierwszej ukończona została w 2012 roku. Na kilkudziesięciu stronach znajdziemy m.in. umiejscowienie zabudowy sprzed 1939 r. która przetrwała do naszych czasów, zabudowy murowanej z przełomu XIX i XX wieku obecnie nieistniejącej, nieistniejącą zabudowę z lat 1900-1939, zabytkowe budynki przesunięte po II wojnie światowej, tereny zajmowane przez kolej od początku XX w. aż do wybuchu wojny, parki i skwery, ogrody, sady oraz cmentarze. Z planów dowiemy się ponadto, które z budynków zostały zrekonstruowane w okresie ostatnich sześćdziesięciu lat. Wędrując dziś bowiem uliczkami warszawskiej Starówki, musimy uzmysłowić sobie, że mimo tytanicznego wysiłku osób pracujących przy odbudowie, niektóre z kamienic uzyskały jedynie wygląd zbliżony do oryginalnego.
Więcej na:
http://ksiazkiprzygodowe.blogspot.com/2014/11/ilustrowany-atlas-dawnej-warszawy.html