Nowy Jork

2011-09-01
978-83-62836-07-9
Katarzyna Kępka-Falska
przewodnik Nowy Jork New York

Ciekawie wydany przewodnik ilustrowany rysunkami . Dla Szukających merytorycznych i wyczerpujących informacji nt miasta nie jest to idealna książka - niestety zawiodą się . Powyższą pozycje należy raczej trakotwać jako uzupełnienie i ciekawostkę ...

Nowojorsko-czeski wehikuł czasu…

Zdenek Mahler i rysownik Vladimir Fuka stworzyli razem niezwykły i niepowtarzalny przewodnik, który przenosi nas w urokliwe czasy Nowego Jorku lat 60. Razem z autorami podróżujemy do miasta, które podobno nigdy nie zasypia, do miasta, które nie przytłacza, ale zachwyca i bawi, wprost hipnotyzuje. Nowy Jork Mahlera i Fuki uderza energią, nowoczesnością, wolnością i kolorem. Dziś wydaje się być marzeniem, bajką, iluzją.

Po otwarciu książki wręcz słyszy się rozbrzmiewający gwar uliczny, rozmowy przechodniów, warkot silników. Kręci się w głowie od energetycznej muzyki wydobywającej się z teatrów i barów, od rozmigotanych neonów na Broadwayu, od wielobarwnych reklam na Times Square. Czuć zapach świeżo skoszonej trawy w Central Parku i powiew chłodu, gdy stoi się w cieniu nowo wybudowanych drapaczy chmur. Nowy Jork to tętniący życiem organizm opleciony siecią dróg, autostrad, pozszywany mostami, połączony metrem, którymi przemieszczają się mieszkańcy w niekończącym się kordonie nadającym miastu rytm. Trzeba przyznać, że ta fascynacja autorów miastem jest zaraźliwa. Po przeczytaniu książki ma się ochotę spakować i wyruszyć, aby poczuć klimat tego miasta.

Dzieło Mahlera i Fuki to kalejdoskop ilustracji, nietuzinkowych grafik, tak różnych, jak różny jest tylko Nowy Jork. Nic więc dziwnego, że ich publikacja uznawana jest za jedną z najpiękniejszych książek artystycznych. Dopełnieniem rysunków są żartobliwe i poetyckie komentarze Mahlera, które podkreślają ich wymowę, a wręcz nadają im sens. Książka może ignorantom przypominać elementarz pierwszoklasistów, co również ma swój urok. Nie dość, że możemy podróżować i zwiedzać to jeszcze przypominamy sobie dzieciństwo, kiedy to z tornistrem na ramieniu i z poczuciem niepewności szliśmy pierwszy raz do szkoły.

„Nowy Jork” to starannie wydany album, który może poszczycić się nie tylko niezwykłymi ilustracjami, ale i ciekawą historią. Życie napisało zaskakujący scenariusz, jeśli chodzi o okoliczności powstania książki. Ilustrator Vladimir Fuka, ze względu na stan swojego zdrowia oraz wydarzenia polityczne, mające wówczas miejsce w Czechosłowacji, postanowił spędzić resztę swojego życia w „lepszym" świecie, czego władze komunistyczne nie potrafiły zrozumieć i przeznaczyły cały nakład nowo powstałej książki na przemiał. Blisko czterdzieści lat później ukryty na strychu ,,skarb" - jedyny ocalały egzemplarz - odkrył wnuk Mahlera - Šimon. Książka została wydana w 2008 roku w prawie niezmienionym kształcie, w ten sposób Mahler chciał oddać hołd, zmarłemu w 1977 roku Vladimirowi.

Zapraszam na stronę

Nowojorsko-czeski wehikuł czasu…

Naprawdę ładnie wydana książka. Mam jednak niedosyt - liczyłam na więcej informacji, ciekawostek. Za dużo rysunków, za mało tekstu. Mimo to warto ją przeczytać.

Ciekawostka, ale nic poza tym, niestety.

Ciekawostka, ale nic poza tym, niestety.

• USA
  • Literatura obca