Etnologia religii

Wydawnictwo: Nomos

"Etnologia religii" jest pierwszym polskim podręcznikiem systematyzującym wiedzę o religiach kultur tradycyjnych, pozostających zwykle poza polem zainteresowania historii religii. Opierając się na adaptacyjnych funkcjach religii prezentuje podstawowe typy relacji do sacrum społeczności zbieracko-łowieckich, pasterskich i rolniczych oraz ich przemiany w czasie aż po wykształcenie religii synkretycznych. Wysoko oceniona przez specjalistów, stanowi niezastąpioną pomoc naukową dla studentów oraz źródło informacji dla wszystkich pasjonujących się problematyką religioznawczą i antropologiczną.
(Z okładki)

Bardzo solidne kompendium wiedzy związanej z antropologią religii, religiami paleolitu, neolitu i tak zwanych "kultur tradycyjnych". Miałam przyjemność chodzenia na wykłady do autora i naprawdę je lubiłam. Książkę przeczytałam ze studenckiego obowiązku, ale sięgam do niej do dziś, kiedy potrzebuję jakiejś wiedzy. Przypuszczam, że jest też wartościowa dla osób nie zajmujących się religioznawstwem, a zainteresowanych poruszanymi w niej zagadnieniami.

nuna21 | 2013-10-25

Dogłębne kompendium do zapoznania sie z głównymi nurtami etnologii religii, najważniejszymi teoriami i odkryciami. Tekst doskonale zilustrowany.

Podręcznik akademicki do etnologii religii. Napisany trochę zbyt naukowym językiem, ale...Nie ma się co oszukiwać, Szyjewski w zasadzie wyczerpał temat i nic innego (lepszego) w tym temacie już nie znajdziecie. I na etnologii i na religioznawstwie to lektura obowiązkowa. Jednak bardziej dla przyszłych studentów religioznawstwa i etnologii, niż zwykłych pasjonatów, ale oni też powinni się z tym tytułem zapoznać.

nikto | 2016-02-25
| 2015-09-09