Cyla

Autobiografia polskiego pianisty, Artura Rubinsteina (1887-1982). Artysta pisze o swojej młodości - edukacji, rodzinie, początku kariery i o ludziach, których spotkał i którzy wywierali wpływ na jego twórczość.

Elina | 2011-01-17
Przeczytana: 15 stycznia 2011

" Byłem człowiekiem szczęśliwym! Ośmielam się jednak twierdzić ,że nadal jestem najszczęśliwszym człowiekiem, jakiego kiedykolwiek spotkałem (...). Moja koncepcja szczęścia narodziła się tamtego posępnego dnia w Berlinie, wkrótce po owej samobójczej próbie. Był to rodzaj objawienia, ale od tamtego czasu nauczyłem się życie kochać b e z w a r u n k o w o... "

Lubię muzykę klasyczną, na czele z romantycznym Chopinem w ulubionym koncercie fortepianowym e-moll. Jest to swego rodzaju bunt przeciwko zalewającemu nas potoku tandety, wulgarności i zupełnemu brakowi kultury. A Chopin w umie sprawić, że odkrywam w sobie nieznane mi wcześniej uczucia i myśli. On odczytuje tajemniczą stronę mojego istnienia.

Dzisiaj chciałbym opowiedzieć Wam o niezwykłym człowieku, wirtuozie fortepianu, a poza tym mężczyźnie o bardzo barwnej osobowości - Arturze Rubinsteinie. Jego autobiografia dementuje wszystkie moje wyobrażania o zawodzie pianisty . Zawsze wyobrażałam sobie, że człowiek posiadający taki...

Ida | 2015-08-21
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Pierwsza autobiografia, jaką przeczytałam. Trafiłam idealnie, bo mnie nie zniechęciła do takich form. Człowiek o stu twarzach (w dobrym znaczeniu) i baardzo ciekawe życie. Polecam z czystym sercem. Mądrze pisze:) i już na okładce, jako zachęta przeczytamy: "Kocham życie takie, jakie jest. Bogaty, czy biedny, młody czy stary, zdrowy czy chory, w roli głównego aktora czy jako skromny widz - jestem szczęśliwy, że żyję i pokornie wdzięczny za to Opatrzności!...Kocham podróże, książki, malarstwo, kwiaty - kocham nieustająco zmienne widowisko życia. W sumie kocham wszystko! Jestem szczęściarzem, ale mam w tej sprawie pewną małą teorię; Przyroda, Bóg - czy jak inaczej nazwalibyśmy Siłę Twórczą - darzy szczęściem te istoty ludzkie, które życie akceptują i kochają, nie stawiając mu żadnych warunków. A ja jestem jednym z nich i to całym sercem. Przekonałem się - dzięki wydarzeniom, które możnaby określić jedynie mianem cudów, że ilekroć moje "ja" podświadomie bardzo czegoś pragnie,...

Konkwistadorrr | 2013-01-07
Przeczytana: 2013 rok

Dawno nie czytałem tak dobrej autobiografii. Czyta się tak zwanym "jednym tchem". Ktoś z tego portalu w swoich wrażeniach z tej książki napisał, że aż było żal, że to już koniec.
Artur Rubinstein - jak dla mnie to nie dość, że genialny muzyk to do tego bardzo utalentowany pisarz. Generalnie chodzący talent. Wiem, że jest druga część tej autobiografii (jego już lata dorosłe) i jestem pewien, że będą równie doskonałe jak część pierwsze.
To z kim autor się przyjaźnił, u jakich ludzi grał, kto jaki był według Rubinsteina (wcale tego nie wartościował) - wszystko to sprawia, że czyta się to wspaniale. Znajomości i przyjaźnie autora, takie nazwiska jak Paderewski, Szalapin, para królewska w Hiszpanii pierwszej połowy wieku XX oraz wiele, wiele innych jakże dziś znanych nazwisk. No nie będę się tu rozpisywał. Dla każdego kto lubi się zagłębić w tego typu historie to jak najbardziej polecam.

GabrielL Kamiński | 2010-11-30
Przeczytana: 10 kwietnia 1986

Fascynująca perspektywa, długie spełnione życie - warto, po dwakroć warto

mariola | 2016-09-29
larice | 2016-09-16