dona

Dlaczego kultura ewoluuje w tempie nie notowanym nigdy wcześniej? Kto wymyśla macarenę, dziecięce rymowanki-wyliczanki, kto produkuje listy łańcuszkowe? Dlaczego zawsze wybieramy wyższego, młodszego i bardziej przystojnego prezydenta? Skąd rosnąca popularność sekt religijnych? Zaskakującej odpowiedzi na te pytania udziela teoria replikatorów kulturowych - memetyka. Teoria ta postuluje istnienie materialnych podstaw dziedziczności kulturowej, niezależnych od dziedziczności biologicznej. Natomiast mechanizmy rządzące ewolucją zarówno świata genów, jak i świata idei (memów), są w świetle tej teorii niezwykle zbliżone. Dobór naturalny, znany z biologii, kształtuje również naszą kulturę. Genetyka kultury jest pierwszą książką Mariusza Biedrzyckiego. Jej interdyscyplinarny charakter powinien zainteresować studentów wielu kierunków. Studenci nauk społecznych i humanistycznych znajdą w niej przykłady wykorzystania metodologii biologii ewolucyjnej w historii, socjologii, psychologii, etnografii czy leksykologii. Studenci nauk ścisłych i przyrodniczych ujrzą, jak zaskakujące zastosowanie mogą mieć współczesne paradygmaty nauk ścisłych poza swoją domeną. Studenci nauk ekonomicznych przekonają się, że złoty wiek reklamy jeszcze nie nadszedł.

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 1998

źródło okładki: Prószyński i S-ka, 1998

Sławomir Grochowski | 2015-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2015

Ciężko ocenić ponieważ dla mnie to już kolejna książka o memetyce (a ta książką dość starawa 1998) oraz o biologii, ewolucji itp. Więc czytałem ją ze znudzeniem i ogólnym nastawieniem, że memetyka to taka ciekawa bzdura. Ale autor wydał ją zaraz po ukończeniu studiów i był to debiut. Przyznaje, że jest naprawdę dobrze i przemyślanie napisane. Myślę, że będzie dobrą pozycją dla nowicjuszy w tym temacie.

Łukasz | 2016-02-05

Książką byłem zainteresowany, ponieważ zajmuję się genetyką, a po przeczytaniu Samolubnego Genu temat memetyki mnie zainteresował. Niestety jestem trochę zawiedziony: większość treści książki kojarzyła mi się bądź przypominała książkę Dawkinsa. W niektórych kwestiach autor popadał w prawdopośrodkizm, co jest u naukowców bardzo brzydkie. Książka jest też napisana w taki sposób, że czasem ciężko ze względu na stylistykę, szyk zdania, zrozumieć o co chodzi autorowi. Ale mimo tego zawiera kilka ciekawych opisów, nowych przykładów itp. stąd oceniam ją jako przeciętną. No i jest to książka sprzed bodajże 20 lat, dzisiaj autor - Mariusz Biedrzycki - napisałby ją pewnie tak, że nie mógłbym postawić powyższej krytyki.

Krzysztof_g | 2013-08-19

Zastanawiam się dlaczego Mariusz Biedrzycki nie pisze następnych książek. To duża strata dla polskiej literatury popularnonaukowej. Genetyka kultury trzyma wysoki poziom pozycji "Na ścieżkach nauki".

Mar | 2015-09-13

Tezy postawione tej książce są tyleż rewelacyjne, co niebezpieczne, niestety.

pabloone | 2016-04-20
Przeczytana: 18 kwietnia 2016