Załamanie chaosu. Odkrywanie prostoty w złożonym świecie

Tłumaczenie: Michał Temczyk
Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
The Collapse of Chaos. Discovering Simplicity in a Complex World
Na Ścieżkach Nauki
czupirek

„Załamanie chaosu” to książka o paradoksach poznania naukowego. W jaki sposób proste prawa mogą wyjaśnić złożoną rzeczywistość? Jak ogromna różnorodność życia na Ziemi mogła wyrosnąć z prostych związków chemicznych? Jak może ewoluować struktura tak skomplikowana jak mózg? Na te i wiele innych pytań, dotyczących prostych właściwości przyrody obecnych w chaotycznym Wszechświecie J. Cohen i I. Stewart odpowiadają przewrotnie, próbując przekonać czytelników, że powszechnie uznawane poglądy bardzo często okazują się nieprawdziwe. Znakomita proza popularnonaukowa spółki autorskiej Cohen-Stewart, pełna naprawdę inspirujących pomysłów, a w dodatku poczucia humoru.

„Książka składa się z dwóch części. Pierwsza część mówi o tym, co nauka wie; druga - jak myśleć o tym, co nauka wie - i czego nie wie. Pierwsza część jest wycieczką z przewodnikiem na Wyspy Prawdy, których mapę wykreśliła konwencjonalna nauka; druga - pełnym przygód, nieortodoksyjnym wypadem na Oceany Ignorancji, otaczające te wyspy. W pierwszej części dostarczamy wielu map drogowych, mówiących zawczasu, dokąd chcemy was zabrać. Nie możemy tego zrobić w części drugiej, ponieważ tam, gdzie chcemy podróżować, nie tylko nie ma map drogowych, ale także dróg. Ustawiamy jednak mnóstwo znaków ostrzegawczych: Tutaj są Smoki.”
Ze wstępu

„Najbardziej zaskakująca i inspirująca książka, jaką czytałem. Przyjemnie było dowiedzieć się, że większość poglądów, w które wierzyłem, jest w rzeczywistości nieprawdziwa.”
Terry Pratchett

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Michał | 2011-11-01

Niestety pomimo tego, iz lubie autorow strasznie sie na tej ksiazce zawiodlem. Jest nudna, autorzy w kolko walkuja to samo. Idee ksiazki mozna by zupelnie przyzwoicie opisac na 50 stronach.

cabal512 | 2016-07-11
Temptation | 2015-06-18