Wytwory rzeczywistości. Ewolucja umysłu ciekawego

Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Figments of Reality
czupirek

W jaki sposób materia nieożywiona przekształciła się w żywe istoty, obdarzone na dodatek inteligencją i wyobraźnią? Według niektórych stało się to za sprawą Boga. Według innych są za to odpowiedzialne fundamentalne prawa przyrody. Ta prowokująca książka podaje jeszcze inną, równie intrygującą odpowiedź, która bierze pod uwagę zarówno osiągnięcia nauki o chaosie oraz złożoności, jak i kontekst kulturowy rozwoju człowieka.

IAN STEWART jest znanym angielskim matematykiem i autorem wielu książek, w tym bestsellera „Czy Bóg gra w kości?”

JACK COHEN jest biologiem, autorem blisko stu prac naukowych i kilku monografii.

„Najbardziej zajmująca umysł książka, jaką przeczytałem w tym roku.”
Terry Pratchett

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Hator | 2014-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2014

To trudna w odbiorze książka o podstawowych mechanizmach ewolucji. Jej autorzy: biolog i matematyk, podążają śladami swoich poprzedników: Denneta, Dawkinsa, Pinkera, Goulda, wybierając jednak przy tym najbardziej okrężny i karkołomny szlak prowadzący na łatwy i bezpieczny szczyt. To wczołgiwanie się tyłem na „ewolucyjną Gubałówkę” kosztuje niestety sporo intelektualnego wysiłku.

Głównym przesłaniem autorów jest myśl, że reguły gry narzucone przez ewolucję są zależne od otoczenia, w którym ta gra się toczy. Mechanizmy ewolucji są jak prawo grawitacji, które sprawia, że woda rzeki płynie zawsze w dół. Autorzy zwracają jednak uwagę, że na kształt koryta rzeki w równym stopniu wpływają zewnętrzne czynniki, jak twardość skał doliny, losowe wydarzenia. Według nich, w przypadku ewolucji człowieka tym zewnętrznym czynnikiem jest kultura, która może oddziaływać na jednostkę w równie istotnym stopniu jak jej genotyp. Odwieczny dylemat „na jak długiej biologicznej smyczy uwiązana jest...

Maanwe | 2015-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2015

Autorzy próbuję wyjaśnić ewolucję ludzkiej świadomości patrząc na zagadnienie z perspektywy emergencji (kontekstu) a nie redukcjonizmu. Książka napisana jest bardzo dziwnym językiem co sprawia, że nie jest prosta w czytaniu. Tym nie mniej jest niezwykle ciekawa!

Marcin Lachowicz | 2017-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2017