Przekleństwo Adama. Przyszłość bez mężczyzn

Tłumaczenie: Zofia Łomnicka
Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Adam's curse. A future without men.
kobieta, mężczyzna, gatunek
Lemma

Świat bez mężczyzn? Czyżby mieli oni polec w ostatecznym starciu z kobietami? Niemożliwe? A jednak... Autor odkrywa genetyczne aspekty odwiecznej walki płci, której źródłem jest konflikt między mitochondrialnym DNA, przekazywanym potomstwu przez matkę, a chromosomem Y, przekazywanym synom przez ojca. Kto odniesie zwycięstwo?

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

pureg | 2018-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2018

Biologiem nie jestem ani w żaden sposób związany z tą nauką również nie byłem, więc do książki podszedłem jako totalny laik w tych tematach. Pierwsze kilkanaście stron czyta się bardzo przyjemnie i lekko, autor opisuję historię związana z tym, jak poznaje swoje korzenie, na stronach przewija się głównie genealogia i prosta genetyka.

Dla mnie osobiście problem pojawił się w dalszej części książki, gdy autor zaczyna brnąć w szczegóły dotyczące dziedziczenia, oraz budowy DNA, zabrakło mi trochę szerszego wprowadzenia, co nie zmienia faktu, że rozdziały te są cały czas dość dobrze zrozumiałe, aczkolwiek osobom nieobeznanym z tematem (takim jak ja :)) mogą sprawiać problemy i czytane zamienia się w studiowanie. Ostatnią częścią książki są historie pojedynczych rodów oraz rodzin, w których występują nietypowe przypadki dla genetyka, tą część czyta się najłatwiej w całej książce, ale jednocześnie jest ona najmniej ciekawa.

Łukasz | 2016-09-15

Ciekawa książka o ewolucji płci oraz o płodności w różnych kontekstach, m.in. medycznym i historycznym. Głównie jednak skupia się na aspektach ewolucyjnych. Niektóre fragmenty, opisujące historie różnych rodów trochę mi się dłużyły i przerzucałem strony, ale generalnie książka warta przeczytania. Dowiedziałem się z niej też paru nowych rzeczy, także tym bardziej polecam.

| 2011-08-20
Przeczytana: grudzień 2007

Jeśli ktos chce zrozumieć mechanizmy genetyki, takie jak dziedziczenie czy rozpowszechnianie się genów, to gorąco zachecam do lektury. Niełatwy w końcu temat został wyłozony bardzo klarownie i przejrzyście (oczywiście, to również zasługa tłumacza). Czy zagraża nam wymarcie samców, czyli wymarcie całej ludzkości, to tylko jedno z wielu interesujących zagadnień poruszonych w książce.

czapa67 | 2011-12-04
Na półkach: Teraz czytam, Posiadam