Przekleństwo Adama. Przyszłość bez mężczyzn

Tłumaczenie: Zofia Łomnicka
Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Adam's curse. A future without men.
kobieta, mężczyzna, gatunek
Lemma

Świat bez mężczyzn? Czyżby mieli oni polec w ostatecznym starciu z kobietami? Niemożliwe? A jednak... Autor odkrywa genetyczne aspekty odwiecznej walki płci, której źródłem jest konflikt między mitochondrialnym DNA, przekazywanym potomstwu przez matkę, a chromosomem Y, przekazywanym synom przez ojca. Kto odniesie zwycięstwo?

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

| 2011-08-20
Przeczytana: grudzień 2007

Jeśli ktos chce zrozumieć mechanizmy genetyki, takie jak dziedziczenie czy rozpowszechnianie się genów, to gorąco zachecam do lektury. Niełatwy w końcu temat został wyłozony bardzo klarownie i przejrzyście (oczywiście, to również zasługa tłumacza). Czy zagraża nam wymarcie samców, czyli wymarcie całej ludzkości, to tylko jedno z wielu interesujących zagadnień poruszonych w książce.

Łukasz | 2016-09-15

Ciekawa książka o ewolucji płci oraz o płodności w różnych kontekstach, m.in. medycznym i historycznym. Głównie jednak skupia się na aspektach ewolucyjnych. Niektóre fragmenty, opisujące historie różnych rodów trochę mi się dłużyły i przerzucałem strony, ale generalnie książka warta przeczytania. Dowiedziałem się z niej też paru nowych rzeczy, także tym bardziej polecam.

czapa67 | 2011-12-04
Na półkach: Teraz czytam, Posiadam