Alchemia pożądania

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
The alchemy of desire
83-7392-019-6
ĆMa_

Wspaniale odmalowane Indie to tło Alchemii pożądania, której akcja rozgrywa się na przełomie wieków i opowiada historię pary młodych ludzi, biednych jak myszy kościelne, ale bezgranicznie w sobie zakochanych. Zakochani w sobie bez pamięci, przenoszą się z małej mieściny do dużego miasta, gdzie mężczyzna, który marzy o zostaniu pisarzem, pracuje gorączkowo nad powieścią i odrywa się od pracy jedynie po to, by zaspakajać niepohamowane pożądanie, jakie budzi w nim piękna żona. Kochankom trafia się okazja opuszczenia miasta, jadą do otoczonego mgłami podnóża Himalajów i wprowadzają się do zrujnowanego starego domu, który, jak mają nadzieję, stanie się przybytkiem ich miłości.

Malini | 2015-03-03
Przeczytana: 28 lutego 2015

Sięgnęłam po tę książkę, ponieważ skusiły mnie te "wspaniale odmalowane Indie" stanowiące tło powieści. Szczerze mówiąc nie znalazłam tego, czego się spodziewałam. Pierwsza połowa powieści była dla mnie dość nudna. Narrator opowiada o swoim małżeńswie na przestrzeni piętnastu lat. A właściwie opowiada głównie o seksie i pożądaniu, do tego miałam wrażenie, że ciągle się powtarza. Oprócz tego mnóstwo nudnych i rozwlekłych opisów nieistotnych i nieważnych szczegółów czy dziwnych porównań. Tło powieści nijakie. Żadnej interesującej akcji.
Dopiero druga część, czyli historia życia Catherine wydała mi się interesująca i wciągająca, mimo że tu również tematem przewodnim było pożądanie. Zdecydowanie ta część powieści autorowi udała się lepiej.

Tamanna | 2013-12-28
Na półkach: Przeczytane, Indie
Przeczytana: 01 kwietnia 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Nareszcie nowa, błyskotliwa i oryginalna powieść z Indii" (V.S. Naipaul, laureat Nobla z 2001 roku)

Małżeństwo hindusa i muzułmanki przenosi się ze stolicy Pendżabu Czandigarh do Delhi. Tu właśnie ma się spełnić marzenie ich życia. On spodziewa się, że wreszcie napisze powieść życia. Jego pierwsza powieść, w której opowiada historię nastawionego na karierę Indusa, który zdradza ideały swego ojca - bojownika o wolność kraju, rozczarowuje go. Kolejna o sikhu wyruszającym konno na spotkanie z nowoczesnym światem Delhi też zostaje porzucona. W miarę, jak w bohaterze rośnie poczucie niemocy twórczej, zaczyna się on oddalać od upragnionej żony Fizz. Sfrustrowany sięga do korzeni rodziny. Próbuje opisać historię swojej babki, której w 1947 w czas podziału Pendżabu udaje się uniknąć gwałtu, ale nie śmierci męża mordowanego na jej oczach przez muzułmanów. Śmierć opisywanej babki, Bibi Lahauri przemienia życie małżeństwa. Odziedziczone pieniądze pozwalają bohaterowi porzucić...

Danka Janc | 2015-05-06
chandni | 2014-02-12