Faktoria Jedwabiu

Tłumaczenie: Magdalena Jatowska
Wydawnictwo: Muza
Harmony silk factory
Dzieckokwiatu

Oto historia Johnny'ego Lima, kupca tekstylnego, drobnego oszusta i wynalazcy Cudownej Maszyny do Grogu oraz jego małżeństwa z piękną Snow Soong. W roku 1940, tuż przed napaścią Japończyków na Malaje, Johnny i Snow wyruszają w podróż poślubną na tajemnicze wyspy znane jako Siedem Dziewic. Towarzyszą im podejrzany japoński profesor i Peter Wormwood, zbłąkany Anglik. Wiele lat później Wormwood...

W roku 1940, tuż przed napaścią Japończyków na Malaje, Johnny i Snow wyruszają w podróż poślubną na tajemnicze wyspy znane jako Siedem Dziewic. Towarzyszą im podejrzany japoński profesor i Peter Wormwood, zbłąkany Anglik. Wiele lat później Wormwood wspomina ową decydującą podróż, podczas gdy syn Snow poszukuje prawdy o swojej matce i słynnym Chińczyku, którego poślubiła.

Osadzona w scenerii kraju przechodzącego kryzys błyskotliwa opowieść o rozstrzygającym wydarzeniu w życiu rodziny. Przełom w literaturze.

źródło opisu: Muza, 2007.

Dzieckokwiatu | 2010-06-05
Na półkach: Przeczytane, Książki 2010
Przeczytana: 05 czerwca 2010

Cały czas się zastanawiam o jakiej oni błyskotliwej powieści mówią w tym opisie... Dla mnie ta książka była koszmarnie nudna, a to za sprawą części pamiętnika Snow i owego zbłąkanego Anglika. Ich przemyślenia były płytkie, głupie, a oni sami w moich oczach to idioci. Nie mogłam ich znieść. Jeszcze te poszukiwania syna jakoś dawały radę.
Liczyłam na wciągającą powieść pełną zwyczajów chińskich, przenikliwą... Dostałam kawał szmatławca bez polotu. Zmarnowałam czas na tej książce. Nie polecam, nawet fanom kultury daleko wschodniej. Świat w książce jest taki ... zero orientu. Na prawdę. Powiem szczerze, że byłam tak zła, że zrobiłam coś, czego nie robię nigdy: zajrzałam na koniec. I to dopełniło moje rozczarowanie.Żal mi Johnnego. Otaczali go sami idioci.

Glazeczka | 2014-05-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014, Sprzedam
Przeczytana: 28 stycznia 2014

Kilkukrotnie podchodziłam do lektury tej książki. Próbowałam, próbowała ... i poddawałam się. W końcu stwierdziłam, że skoro leży u mnie na półce to nie może służyć tylko i wyłącznie do zbierania kurzu. Zawzięłam się i... przebrnęłam.
Faktoria Jedwabiu to jednak nie moje klimaty. Troje narratorów - cóż lubię coś takiego. Wielość narratorów stosuje m.in. moja ulubiona pisarka Jodi Picoult. Ale tutaj...nie przypadło mi to do gustu. Może dlatego, że pierwsza część w bardzo negatywny sposób przedstawia głównego bohatera. Johnny widziany oczyma swojego syna jest wręcz tyranem. Ten punkt widzenia niejako rzutuje na sposób postrzegania głównego bohatera przez czytelnika.
Nie zachwycił mnie również język utworu. Niby nie można niczego zarzucić, ale brakuje wartkości, czegoś co spowodowałoby, że nie miałabym ochoty odkładać książki na bok.
Nie mam sumienia polecać. A książkę pewnie odsprzedam.

mandżuria | 2010-12-15

„Faktoria Jedwabiu” jest debiutem autora, a przy okazji pierwszą malajską powieścią, jaką udało mi się przeczytać (choć napisana została po angielsku i wydana w Londynie…). Nie była to miłość od pierwszego wejrzenia, ale całkiem obiecująca nowa znajomość.

Książka opowiada historię Chińczyka, Johnny’ego Lima, kupca tekstylnego, o którym krążą różnorodne plotki i legendy, a ludzie nie mogą się zdecydować, czy jest to oszust odpowiedzialny za śmierć wielu ludzi, czy bohater, dzięki któremu miasto przeżyło pomimo napaści Japończyków. Jednak to nie Johnny jest głównym bohaterem powieści – jego losy poznajemy z perspektywy trzech bliskich mu osób: syna, żony Snow i przyjaciela, Petera Wormwooda. Każde z nich patrzyło na Johnny’ego z trochę innej perspektywy, ale wydaje się, że żadne nie poznało go do końca, o ile w ogóle można mówić o poznaniu. Mimo to otrzymujemy całą historię chińsko-malajskiej rodziny z pewnym angielskim akcentem.

Książka napisana jest naprawdę ładnym językiem, choć...

dzosefinn | 2012-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2012

W moim odczuciu "Faktoria jedwabiu" to jedna wielka pomyłka i głębokie rozczarowanie. Spodziewałam się po niej czegoś więcej, fascynującej historii, poczuć prawdziwy klimat Chin - przenieść się tam choćby na chwilkę. Przecież po to są właśnie książki, byśmy mogli się przenosić we wszystkie zakątki świata - poczuć ich niepowtarzalny klimat i urok. Niestety tutaj tego zabrakło.

Alicja | 2011-02-11
Przeczytana: 29 stycznia 2011

Nie jest taka zła! Przeczytałam powyższe opinie o niej zanim po nią sięgnęłam i bardzo przyjemnie się rozczarowałam. Wiele w niej mentalności wschodu - relacje międzyludzkie, melodia opisów, sposób wyrażania uczuć (albo brak na to sposobu), bohaterowie trochę papierowi, ale nasz główny czarny charakter - który okazuje się być niezrozumianym jedynym sprawiedliwym - wprost uroczy!
A kto twierdzi, że brak tu Chin powinien poznać moją nauczycielkę chińskiego Gao to cała Snow :-).
Zważywszy na to, że jest to jego pierwsza książka, 歐大旭 może być zadowolony.

adela | 2016-11-15

Bardzo męcząca. Rozchwiana. Czytałam w wywiadzie z autorem, że najtrudniej było mu pisać pierwszą część - bo uwaga - była najdalej od centrum wydarzeń (czyli życia Johnego Lima). Może mnie kręcą pisarskie męki, bo uważam że ta część była najlepsza. Potem już z górki... Na której dnie znajduje się Peter (postać zbudowana ze stereotypów wszystkich anglików [kolonizujących diabłów] razem wziętych).

Anna | 2016-10-16
Przeczytana: 22 maja 2016