Złoty rydwan

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Seria z przyprawami". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Smak Słowa
al-'Araba al-dhahabiyya la Tas'ad ila-l-Sama
978-83-925897-8-5
salwa, bakr
mad28

Siedząc w celi kobiecego więzienia, Aziza postanawia stworzyć złoty rydwan, który poniesie ją do nieba, gdzie spełnią się wszystkie jej marzenia. Pragnie zabrać ze sobą niektóre ze współtowarzyszek niedoli. Analizując losy swoich koleżanek z więziennych cel, rozważa, która z nich zasługuje na darmową przejażdżkę do raju. Jej bezlitośnie szczere komentarze dotyczące przyjaciółek oraz ich rozmaitych przestępstw - morderstw, kradzieży, handlu narkotykami - składają się na tom współczesnych baśni z tysiąca i jednej nocy. Salwa Bakr przekazuje cyniczne i cierpkie spojrzenie na to, w jaki sposób kobiety o zupełnie różnym pochodzeniu - niektóre winne, inne niewinne - radzą sobie razem na jednym oddziale. Zarysowuje również obraz skomplikowanego życia najniższych warstw społecznych współczesnego Egiptu. Z opisów przestępstw popełnianych przez bohaterki wyłaniają się zarazem ich pragnienia i tęsknota za lepszym życiem oraz problemy związane z niemożnością realizacji tych marzeń w uczciwy sposób.

Monika | 2012-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2012

To było moje pierwsze spotkanie z Salwą Bakr. Mam nadzieję, że nie ostatnie, bo książka okazała się ciekawa, choć bardzo smutna.
Składają się na nią historie wielu kobiet osadzonych w kairskim więzieniu. Przygnębiające jest to, że wszystkie one trafiły tam przez mężczyzn, od syna począwszy, poprzez męża, ojczyma, kochanka, brata, na ojcu skończywszy. Z każdej historii bije tak ogromny smutek, że serce chce pęknąć!
Z drugiej strony książka pokazuje, jak wielkim darem jest wyobraźnia ludzka, w którą można uciec nawet wtedy, a może szczególnie wtedy, gdy rzeczywistość jest nie do zniesienia.

anek7 | 2010-12-30
Przeczytana: 28 grudnia 2010

Jak pewnie większości z nas Egipt kojarzy mi się z piramidami, sfinksem, Kanałem Sueskim a w ostatnich latach z zamachami terrorystycznymi i kłopotami klientów nierzetelnych biur podróży. I pewnie jak większość nigdy nie czytałam żadnej książki mówiącej o współczesnym Egipcie. I chyba nie będę też zbyt oryginalna przyznając, że nie sądziłam iż pierwszą książką egipskiego pisarza jaka trafi w moje ręce będzie powieść napisana przez kobietę – w końcu stereotypy dotyczące krajów muzułmańskich i pozycji kobiety w tamtym rejonie kulturowym są w naszym kraju bardzo silne. I tu spotkała mnie ogromna niespodzianka – ze „Słowa wstępnego” autorstwa prof. Marka M. Dziekana dowiedziałam się, że Salma Bakr, autorka „Złotego rydwanu” to nie jedyna pisarka arabska która tworzy współcześnie, że kobiety Bliskiego Wschodu piszą bez większych trudności o swojej sytuacji życiowej i problemach wynikających z uwarunkowań społecznych, kulturalnych i religijnych , a także, co dla mnie było największym...

ultramaryna | 2011-03-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadane
Przeczytana: 17 lutego 2011

Wszędzie na świecie ludzie marzą o lepszym życiu. Może czasem tylko marzenia i nadzieja pozwalają przetrwać. Gdy sytuacja jest już beznadziejna, często stają się one coraz bardziej oderwane od rzeczywistości.

Nic więc dziwnego, że marzenia Azizy, więźniarki kairskiego więzienia, są tak piękne i zarazem nierealne. Kobieta wierzy, że pewnego dnia ona i wybrane przez nią kobiety z więzienia wsiądą do złotego rydwanu, który zabierze je wprost do nieba. To byłoby w pełni zasłużone wynagrodzenie. Po tym co przeszły, niebo wydaje się miejscem nie tylko upragnionym, ale też ze wszech miar dla nich słusznych. Bo przecież na ziemi musiały przeżywać niemal piekło.

Aziza ocenia swoje współwięźniarki i zastanawia się, czy zasłużyły, by wsiąść do złotego rydwanu. I raczej zasłużyły, bo choć niektóre odsiadują karę nawet za morderstwo, to przecież to nie są złe kobiety. Zresztą w dobrej książce takich postaci być nie powinno. Bohaterki „Złotego rydwanu” mają na swoim koncie poważne...

Paideia | 2011-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2011

Po raz pierwszy zetknęłam się z twórczością Egiptu. I choć nie jest dla mnie pierwszyzną literackie "doświadczanie" podłego traktowania kobiet w Islamie, to jednak opowieść usnuta przez S. Bakr niesie z sobą odmienne od poprzednich lektur przesłanie. Ale od początku. Pozwolę sobie przypomnieć (bo już dużo opisów i recenzji tej książki pojawiło się w wielu serwisach internetowych) treść książki.

W książce tej główne role otrzymały kobiety. i To nietypowe kobiety - głównie bywalczynie więziennych cel. Przybyły tu w wyniku różnych sytuacji życiowych, wszystkie jednak łączy to sam powód - mężczyźni. Bezlitośni, brutalni, mściwi, żałośni i mimo wszystko kochani przez swe żony (kochanki) mężczyźni. Wśród więźniarek poznajemy Azizę, kochankę swego ojczyma, oszukaną i odrzuconą w ostatecznym rozrachunku. Kobieta spędziwszy wiele lat w więzieniu zaczyna organizować niezwykłą podróż - podróż do nieba. Na dodatek Aziza tworzy w swej wyobraźni niecodzienny środek transportu - złoty rydwan, w...

Salwa Bakr zaprasza czytelnika na pasjonującą wędrówkę wgłąb ludzkich dusz i serc, a dokładniej kobiet odsiadujących wyrok w kairskim więzieniu.
Zarzuty? Morderstwo, kradzież, handel narkotykami. Autorka kolejno odsłania przed czytelnikiem fragmenty układanki, na którą składają się dramatyczne historie bohaterek. Podążając za snutą opowieścią, klarowny obraz rozmywa się, cienka granica zostaje naruszona, bowiem oskarżone zaczynają jawić się nam raczej jako ofiary. Ofiary społeczeństwa, gdzie przyszło im żyć. Gdzie kobiety traktowane są jako obywatele drugiej kategorii. Pozbawione praw, wyzbyte z własnych marzeń, pragnień, godności, sprowadzone jedynie do roli posługaczek oraz osobistych prostytutek swoich małżonków.

„ …kobiety potrzebne były jedynie do seksu, sprawy brudnej i niskiej, prowadzącej wyłącznie do ciąży i porodu.” (str. 117)
„Posłuszeństwo wobec męża niewdzięcznika uważała za swój obowiązek, ponieważ tego wymagała bogobojność” (str. 149)

Książka jest pełna bólu i...

Marek Krzystek | 2016-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2016

Atmosfera kairskiego więzienia dała autorce pretekst do ukazania pozycji kobiet w muzułmańskim społeczeństwie. Lekki, zabawny język, swoboda narracji, ironiczny stosunek do rzeczywistości, dzięki temu czyta się książkę płynnie i z przymrużeniem oka, choć tematyka opowieści nie powinna skłaniać do lekkiego potraktowania. Zresztą takie było zamierzenie autorki, by trudną treść przekazać luźno, choć w żaden sposób nie dając odczuć lekceważenia dla bohaterek. Wręcz przeciwnie, czuć wielką sympatię autorki do mieszkanek ZK w Kairze.
Jednakże, mimo takiej swobody, książka skłania się ku pitavalowi, autorka skupiła się na narracji, dialogów jest w niej jak na lekarstwo, przeżycia bohaterek potraktowała równie lekko jak i narrację. I w większości jest to po prostu gawęda, opowieści o przestępstwach, a dla mnie motywy zbrodni autorka przedstawiła zbyt jednostronnie, bez specjalnego wgłębiania się w zawiłości psychologiczne.
Choć lektura ciekawa, to muszę stwierdzić, że zostałem upewniony...

marfie | 2016-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2016

Książkę tę gorąco polecam, pokazuje system więziennictwa egipskiego oraz nieszczęścia tych wszystkich osadzonych kobiet dla których nie ma już drogi powrotu do egipskiej rzeczywistości.
Historia każdej z kobiet pochodzących głównie z warstw najbiedniejszych opowiedziana jest w rozdziałach oddzielnie.
Dobrego czytania.

Marta | 2012-12-30
Przeczytana: 18 grudnia 2012

Ciekawa, nietuzinkowa historia, a raczej garść historii, historii kilku kobiet osadzonych w więzieniu kobiecym w Egipcie, przekazanych w formie przemyśleń jednej z nich. Lektura poniekąd lekka, ale budząca wiele przemyśleń na temat roli kobiety i jej pozycji w społeczeństwie w tamtym rejonie świata. Polecam.

manuela | 2013-12-29
Przeczytana: 2013 rok

Historia ciekawa, bo przedstawiająca współczesne życie w egzotycznym kraju, do którego zmierzają nasi nowożeńcy w podróż życia.

Kitsune | 2016-05-26