Przędza

Cykl: Przędza (tom 1)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Crewel
Cassin89

"Przędza" ma wszystko, co powinien zawierać bestseller: charyzmatyczną główną bohaterkę i atrakcyjną fabułę, łączy przygodę, romans, tajemnicę, akcję i magię. Emocjonuje i wciąga od pierwszych stron, przenosi w fantastyczny świat Tkaczy – w świat pełen uprzywilejowanych, pięknych dziewcząt, który rządzi się jednak okrutnymi prawami i gdzie łatwo narazić się na niebezpieczeństwo. Książka pełna zwrotów akcji i napięcia, a także opowieść o trudach dojrzewania, bycia outsiderem, sile charakteru i… miłości.

Bohaterka trylogii Przędza – Adelice – posiada niezwykły dar, który pozwala jej kształtować czasoprzestrzeń – potrafi tkać rzeczywistość, co zechcą wykorzystać bezwzględni władcy, dlatego zamiast go eksponować, stara się go ukryć. Podczas gdy szczytem marzeń każdej dziewczyny jest członkostwo w uprzywilejowanej grupie pięknych dziewcząt mających władzę, Adelice robi wszystko, by nie zdać testów kwalifikacyjnych. Nie udaje jej się ukryć swojego daru i trafia do specjalnej akademii. Na początku spotyka się z zazdrością koleżanek, ale znajduje wiernych sojuszników w osobach dwóch bardzo przystojnych strażników, którzy zaczynają walczyć o jej względy.
Wykreowany przez Albin świat fascynuje od samego początku. Umiejętnie podsycane przez autorkę napięcie, sprawia, że groza narasta w czytelniku stopniowo, wraz z odsłanianiem kolejnych tajemnic funkcjonowania tej niesamowitej rzeczywistości. Jest to świat alternatywny do naszego, gdzieś równoległej rzeczywistości, jak można się domyśleć, ale zawierający elementy znane czytelnikowi, łatwe do rozpoznania.
Zdecydowanie wyróżniająca się na tle innych tego samego typu propozycja z gatunku młodzieżowej literatury fantasy. Świetnie napisana, sprawna warsztatowo, wciągająca, nieprzewidywalna historia.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2013

źródło okładki: www.wydawnictwoliterackie.pl

Versatile | 2013-04-20
Przeczytana: 19 kwietnia 2013

Arras to kraina wyjątkowa, upleciona z cienkich nitek i mieniących się włókien. Nad stanem tkaniny dzień i noc czuwają unikalnie piękne i utalentowane– Kądzielniczki. Żyjące w Zakonie dziewczęta dbają, aby materii nie zagrażały żadne słabe ogniwa. Ponadto zapewniają mieszkańcom pożywienie, pogodę a nawet rozrywkę. Mimo wszystko nie są one najważniejszymi osobami w państwie, są jedynie narzędziem w ręku na pozór miłego Cormaca Pattona, bowiem to właśnie on sprawuje pieczę nad całym systemem.

Każda młoda dziewczyna mieszkająca w Arrasie marzy o dostaniu się do elitarnego grona Kądzielniczek, aczkolwiek żeby dołączyć do ich kręgu trzeba wykazywać umiejętność tkania. Nie wszystkie jednak nastolatki obdarzone są tym wyjątkowym darem. Adelice w porównaniu do swoich rówieśniczek nie pragnie życia w Zakonie. Z pomocą rodziców robi wszystko, aby ukryć swoje nietuzinkowe zdolności. Tymczasem przypadkiem w trakcie egzaminu wszyscy dowiadują się, że bohaterka nie tylko widzi pojedyncze włókna...

shamankaah | 2013-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2013

Już przeglądając zagraniczne zapowiedzi wiedziałam, że „Przędza” to książka dla mnie i że będę musiała ją poznać. Intuicja książkowa, jak prawie zawsze, mnie nie zawiodła i choć dostałam coś innego niż oczekiwałam, jestem naprawdę pod dużym wrażeniem.

Jak każda książka, „Przędza” miała swoje plusy i minusy. Niektóre rzeczy mnie całkowicie oczarowały, inne niezmiernie irytowały. Irytujący był na pewno sam początek, bo czułam się jak w jakimś koszmarze. Autorka w ogóle nie dała czytelnikowi czasu na zapoznanie się ze światem, który wykreowała, tylko od razu rzuciła nas na głęboką wodę jego realiów. Byłam przytłoczona i zduszona tym wszystkim; potykałam się o zdania i błądziłam w nich niczym dziecko we mgle. Jednak im dalej tym lepiej. Czytając, zatracałam się coraz bardziej i wciągałam w ten czarujący, niesamowity świat włókien, krosien i tkania.

Plusy książki to na pewno nietypowa fabuła i unikatowy pomysł. Pani Albin naprawdę się popisała wyobraźnią i mnie całkowicie...

Ireth | 2013-06-22
Przeczytana: 21 czerwca 2013

Na rynku coraz częściej spotykamy się z tematyką antyutopijną. Jest to dosyć ciekawy i oryginalny motyw, dlatego coraz więcej młodzieży, a nawet dorosłych sięga po takowe. Niestety, ku mojej niedoli co róż są porównywane do jednej z najpopularniejszych trylogii – „Igrzysk Śmierci”. Wydaje mi się to zupełnie bez sensu, ponieważ jak do tej pory oprócz wizji kontrolowanego społeczeństwa nie znalazłam w tych książkach większego powiązania. Dlatego też jeśli widzę na okładce nowo wydanej książki tekst próbujący nakłonić czytelnika do jej zakupu za pomocą porównania do dzieł pani Collins – nie sugeruję się nimi… W zasadzie mogłabym powiedzieć, że mnie wręcz odpycha, ponieważ trylogia ta należy do jednej z moich ulubionych i nie chciałabym w kółko czytać powielanych i nieudanych przesłań wzorowanych na powieści bestsellerowej autorki.

Tytuł „Przędza” właśnie posiadał owe porównanie. Przejrzałam jednak tę książkę, przeczytałam opis i nie znalazłam podobnych motywów. W decyzji kupna...

patusia_dorota | 2014-01-26
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 25 stycznia 2014

Wyobraź sobie, że cały świat to jedna, wielka tkanina. Wyobraź sobie, że Twoje miasto to jedynie kilka krótkich nitek. Wyobraź sobie, ze Ty sam to jedynie jedna, maleńka nitka, którą tak łatwo można spruć. Widzisz to?

Adelice ma szesnaście lat, rodzice od najmłodszych lat, uczyli ją, by ukrywała swój talent, by się z nim nie afiszowała. Dziewczyny zawsze słuchała rodziców, zgadzała się z ich zaleceniami, jednak nie tego dnia. To był dzień testu, a ona jedynie nie miała go zaliczyć. Jednak wołanie tkaniny było silniejsze od niej.
Tak właśnie dziewczyny trafiła do Gildii, początkowo nie wiedziała, co w tym złego, przed czym chcieli ją ochronić rodzice, jednak szybko się dowiedziała. Życie Kądzielniczki nie jest tak cudowne, jak opisują to gazety, nie jest tak wspaniałe jak wpajają ludziom politycy. Jednak przed decyzją nie ma odwrotu. Teraz tkanina świata leży w jej rękach.

Gennifer Albin to autorka, o której usłyszałam, dzięki polskiemu wydaniu jej powieści zatytułowanej...

myślnik | 2013-06-19
Przeczytana: 17 czerwca 2013

Smak...hmmm...
"Przędza"nie smakuje wybornie przy pierwszym łyku.
Jest raczej jak mocne gorzko-cierpkie wino,które burzy kubki smakowe i przygotowuje je na otwarcie się dla lekkiej słodyczy.
Jak bywa dość często,nadmiar tego wybornego trunku może szybko uderzyć do głowy...
Zachwiany brak koordynacji.
Niejasne myśli,kotłujące się w głowie bez ładu i składu.
"Przędza"z deka przekracza bezpieczną granicę spożycia alkoholu!
Miesza w głowie!
Sprawia,że tracisz wątek!
No i ten nawał informacji,po którym możesz być trochę zdezorientowany - Że co!?Że jak?!Ale...ale przecież to niemożliwe?!
A dlaczego to wszystko?!
Z prostej przyczyny,ta książka mówi o czymś czego tak naprawdę jeszcze nie było;i mimo całej tolerancji do fantastyki,wymysłów,można nie łyknąć tego całego tkania rzeczywistości.

No bo jest gdzieś świat,świat zniszczony przez nas ludzi,a na to nałożona jest tkanina.
Miasta,pola,zwierzęta,ludzie,to wytwór rąk Kądzielniczek,które tkają,spruwają,niszczą i tworzą.
Ale jeśli gdzieś...

kasandra_85 | 2013-05-01
Przeczytana: kwiecień 2013

Jestem osobą która szczególną uwagę zwraca na prezentowanie się książki. Ponieważ okładka robi bardzo dużo w odniesieniu do całości książki, to ją widzimy w pierwszej kolejności i to przez nią niektórzy podejmują decyzje o przeczytaniu jej, takie osoby jak ja. Książki oceniam tak niemal zawsze i jeszcze nigdy się nie pomyliłem.

W tym wypadku mamy do czynienia z bardzo nietypową okładką, która od razu przykuwa naszą uwagę, nie wszystkim się podoba ale można powiedzieć od razu że ją po prostu widać.

Dzięki prezentacji okładki właśnie tak większość sobie wyobraża jak widzą Kądzielniczki, bohaterki naszej opowieści, tkaninę Arrasu z której składa się świat opisany w książce.

Autorka kreuje zupełnie nowy świat, nowa zasady i rzeczywistość, wciągając czytelnika w inny wymiar.
Osobiście jestem zachwycony złożonością świata który jest opisany, ciekawymi zwrotami akcji, bohaterowie są charakterystyczni, od początku do końca mi się podoba czekam na kolejną jej część. :)
Oraz polecam...

Priada | 2015-01-25
Przeczytana: 22 stycznia 2015

Chyba pisarki książek typu "Igrzyska śmierci" czy "Delirium" dostały szablon według, którego miały stworzyć niepowtarzalną powieść.
Nie powiem, że mi się nie podobała, jednak tak samo jak pojawiły masowo książki o wampirach i zombi tak teraz temat modnym jest zmierzający do "przyszłości".
Jak wygląda nasza przyszłość wedle ks. "Przędza"?
Po totalnej wojnie na ziemi zostajemy przeniesieni na tkaninę, która pod pieczą wyspecjalizowanych kobiet będzie decydować, gdzie będziemy pracować, ile będziemy mieli dzieci, a jeżeli się zbuntujemy zostaniemy spruci... tak bo jesteśmy niteczką, która burzy jedność tkaniny. A jeżeli się okaże, że mamy niezwykłe zdolności do tkania przyszłości, zostaniemy przeniesione do miejsca z którego się nie wydostaniemy i gdzie małżeństwo, dom i dzieci nie są dla nas dostępne.
To tak w skrócie...ktoś chce przeczytać? Proszę bardzo nie przeszkadzam choć nie ukrywam, że spodziewałam się czegoś nowego, świeżego sięgając po tą...

Adelice Lewys wychowuje w świecie idealnym - całkowicie zaprojektowanym przez Gildię Arrasie. Dziewczyna właśnie kończy szesnaście lat. Zaraz zacznie umawiać się na spotkania narzeczeńskie, by wyjść za mąż przed osiemnastymi urodzinami, i otrzyma przydział do pracy (oby to było nauczycielstwo). Jednak Adelice od dzieciństwa ukrywa sekret: potrafi tkać Arras. Rodzice od najmłodszych lat uczą ją, jak się nie wyróżniać. Bo inaczej będzie musiała opuścić swój dom oraz rodzinę na zawsze i zamieszkać w Zakonie. Ale podczas obowiązkowego testu coś się dzieje. Palec Adelice ześlizguje się po materii świata. I już nie zdoła uciec...

Cała recenzja na:

Zaneta88 | 2014-04-06
Przeczytana: 04 kwietnia 2014

„- Nic nie jest realne – szepczę. - To zależy od twojej definicji realności”

Świat ukazany w książce Gennifer Albin, "Przędzy", odbiega zupełnie od wyobrażenia przeciętnego człowieka na temat przyszłości Ziemi. W przeciwieństwie do Naszej Planety, gdzie wszystko biegło własnym rytmem i żyło własnym życiem, Arras to miejsce całkowite stworzone i utrzymywane w porządku przez Gildię, gdzie każde życie na planecie przędą przączki, mogące zarówno tworzyć, jak i niszczyć to bytowanie.

„Burzę i odbudowuję świat ze swojego snu, a rano próbuję sobie przypomnieć, jak odbudować siebie.”

Świat, w którym dziewczynki mieszkają na innych osiedlach niż chłopcy. Świat, w którym szesnastolatki przechodzą egzamin, wyławiający te bardziej utalentowane, by za rzekomą władzę, piękne stroje i kosmetyki, z których nie mogą korzystać poza Gildią, oddały siebie na wyłączność Państwu. Oczywiście, jest to marzenie niemal każdej dziewczynki. Adelice ma jednak na ten temat odmienne zdanie, podobnie jak jej...