Wychować człowieka mądrego: zarys etyki nauczycielskiej

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
83-01-12905-0

Książka jest pierwszym w Polsce podręcznikiem do etyki nauczycielskiej. Jako podstawę rozważań przyjęto metodę kazuisyczną. Autor analizuje kilkadziesiąt przykładów z życia szkoły. Analizy ujęte są w teoretyczne ramy oryginalnej koncepcji etyki nauczycielskiej.

isabelle142 | 2014-10-28
Na półkach: Przeczytane, Studenckie
Przeczytana: 27 października 2014

Wartościowa pozycja, z którą jednak trzeba się oswoić, gdyż początkowo jest dosyć ciężko. Jednak 'im dalej w las' tym, paradoksalnie, jaśniej. Autor w kolejnych rozdziałach (a ściślej: seminariach, których jest 10) powraca do uprzednio omówionych treści, nawiązuje do opisanych wcześniej przykładów, po raz kolejny przywołuje kluczowe pojęcia. To z kolei sprzyja zapamiętywaniu zawartych treści i logicznemu układaniu ich sobie w głowie.
Zastosowana tutaj metoda kazuistyczna z założenia sprawdza się dobrze, o czym mogłam się przekonać już czytając "Wychowanie bez porażek" Gordona; zresztą w pedagogice trudno mówić o teorii w oderwaniu od praktyki.
Pan Szewczyk porusza szerokie spektrum zagadnień - wychodzi od podstawowych terminów etycznych, następnie koncentruje się na etyce nauczycielskiej, by na koniec przejść do zagadnień związanych z ochroną środowiska czy tanatologią.
Przydatnym dodatkiem jest aneks, w którym zawarto fragmenty różnego typu dokumentów. Znajdziemy tam Powszechną...

Ela91 | 2015-06-21
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 05 stycznia 2015

Etyka nauczyciela z praktycznymi przykładami. Ujęcie absolutysty i utylitarysty, a Ty kim jesteś? Ostatni rozdział ma szczególne miejsce w moim sercu - tanatopedagogika - wychowanie do świadomego życia, swojej skończoności, z oswojoną wizją śmierci.

| 2014-12-22
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Naukowe
Przeczytana: 22 grudnia 2014

Ciekawe spostrzeżenia, książka poszerzająca otchłań szufladek szarych komórek.

Moniuszko | 2011-12-10
GodTuitam | 2016-02-06