Ja, Dago

Okładka książki Ja, Dago
Zbigniew Nienacki Wydawnictwo: Pojezierze Cykl: Dagome Iudex (tom 1) powieść historyczna
235 str. 3 godz. 55 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Cykl:
Dagome Iudex (tom 1)
Wydawnictwo:
Pojezierze
Data wydania:
1989-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1989-01-01
Liczba stron:
235
Czas czytania
3 godz. 55 min.
Język:
polski
ISBN:
837002369X
Tagi:
historia/ IX w./ Polska
Średnia ocen

                7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
469 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
40
7

Na półkach: ,

Według Piotra Łopuszańskiego, biografa Zbigniewa Nienackiego (vel Nowickiego), całego życie pisarza było fikcją, Nienacki bowiem różnym osobom podawał różne wersje wydarzeń ze swojego życia. Fikcją literacką jest również trylogia “Dagome Iudex” o początkach państwa polskiego, o której autor na końcu trzeciego tomu pisze: “...wokół przeszłości każdego państwa tak wiele krąży przeróżnych legend. Ja opowiedziałem tylko jedną z nich.”. Legenda to z kategorii “tylko dla dorosłych”, co rusz bowiem prężą się członki mężnych słowiańskich wojowników i rozchylają się uda słowiańskich “dziewek”, obowiązkowo z wielkimi piersiami. Słowo “żołądź” ani razu nie występuje jako to, czego szukają dziki, ale tylko jako to, czego - według niesmacznego kawału - szukają blondynki. Akceptacja co rusz ponawianych erotycznych wtrętów to warunek konieczny dla ukończenia trylogii. Warto się jednak przemóc, bo książka ma fabułę ciekawą i choć czasem autor idzie na skróty (np. w jednym akapicie informując o śmierci jednego z bohaterów, nawet nie poświęcając dokładniejszego opisu samej śmierci, jak i reakcji na nią) to na jej kartach przewija się cała masa ciekawych postaci. Niezmiennie główną postacią pozostaje jednak Dago, domniemany przodek Piastów.
Wznowienie powieści w postaci ebooka wydawnictwo Liber Novus reklamuje jako powieść “równie krwawą jak „Gra o tron” i pełną cynicznych, mrocznych intryg jak „House of Cards”. Coś w tym jest, właśnie z uwagi na mnogość postaci, opętanych zazwyczaj przez żądzę władzy. Postaci, choć pod względem targających je namiętności są podobne, to jednak różnie i z różnym powodzeniem je realizują, a chwilowe osiągnięcie sukcesu, może w kilka rozdziałów później zakończyć się ich upadkiem (to faktycznie ma w sobie coś z George R.R. Martina!). Obraz ludzi i samej polityki (jako dziedziny życia związanej ze zdobyciem i sprawowaniem władzy) pokazany w książce jest nader cyniczny, a wnioski nieraz okrutne. Rozważania na ten temat pojawiają się m.in. poprzez cytaty z wymyślonej przez autora bizantyjskiej “Księgi grzmotów i błyskawic” z rozdziału “O sztuce rządzenia ludźmi”, co jest ciekawym zabiegiem narracyjnym. Ciekawa może też być obserwacja tego, co treść trylogii mówi o samym autorze. Widać na pewno niechęć do Niemców (w książce konsekwentnie nazywanych Teutonami), co zasadniczo nie dziwi wśród osób które przeżyły koszmar drugiej wojny światowej. Widać też chęć rehabilitacji Polan i ich dorobku (np. poprzez wywody nt. tego, że musieli oni znać jakiś rodzaj pisma) zanim za sprawą Mieszka I i chrztu trafili na karty historii, tej pisanej przez wczesnośredniowiecznych kronikarzy i podróżników. Ale najbardziej kontrowersyjny jest stosunek Nienackiego do kobiet. Ciężko mi uznać go za mizogina, co jest mu czasem zarzucane, aczkolwiek faktem jest, że fabuła ocieka duchem machismo i patriarchalizmu. Warto jednak pamiętać, że na kartach powieści pojawiają się postaci kobiece zupełnie pełnoprawne, potrafiące świadomie wpływać na bieg wydarzeń. To, że poza w zasadzie jednym wyjątkiem, robią to jako matki lub żony i kochanki, wpływając na postępowanie “swoich” mężczyzn wynika z faktu, że takie to były czasy, po prostu. Z kolei to, że kobietami kierują często nieciekawe, czasem prymitywne intencje i cechuje małostkowość oraz intryganctwo ciężko uznać za zarzut - to cechuje również mężczyzn i jest zgodne z jednym z (chyba) nadrzędnych celów autora, który chciał pokazać, jak ludzkim postępowaniem kierują namiętności (władza, bogactwo, cielesne pożądanie) i jak się w tym mogą zatracić. Kobiety są nie tylko ofiarami gwałtów (znowu warto pamiętać w jakich czasach dzieje się powieść), ale też aktywnie inicjują pożycie i same wybierają sobie partnerów. Sam Dago zresztą przedstawiany jest jako świetny kochanek nie z uwagi na wielkość przyrodzenia czy fizyczną siłę, ale dlatego, że w młodości przybrana matka nauczyła go tzw. “sekretów kobiecego ciała”, czyli zaspokajania w łóżu nie tylko swoich własnych potrzeb. Autor nie insynuuje też (poza jednym, celowym wyjątkiem), aby seksualne spełnienie dawały kobietom gwałty.
Tak czy siak, niezależnie od tego czy jest się upadłym macho szukającym pocieszenia w patriarchalnym świecie pełnym intryg i chętnych niewiast, mniej lub bardziej wojującą feministką pragnącą zdemaskować niecny stosunek autora do kobiet, czy wreszcie kimś, kto po prostu chce przeczytać ciekawą książkę, warto sięgnąć po trylogię Nienackiego. Nie znając całości twórczości autora, zaryzykuję twierdzenie, że jest to jego opus magnum, które szkoda, aby było zapomniane.

Według Piotra Łopuszańskiego, biografa Zbigniewa Nienackiego (vel Nowickiego), całego życie pisarza było fikcją, Nienacki bowiem różnym osobom podawał różne wersje wydarzeń ze swojego życia. Fikcją literacką jest również trylogia “Dagome Iudex” o początkach państwa polskiego, o której autor na końcu trzeciego tomu pisze: “...wokół przeszłości każdego państwa tak wiele krąży...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    578
  • Chcę przeczytać
    384
  • Posiadam
    131
  • Ulubione
    23
  • Teraz czytam
    10
  • Chcę w prezencie
    8
  • Fantasy
    8
  • 2014
    7
  • Fantastyka
    5
  • Historyczne
    5

Cytaty

Więcej
Zbigniew Nienacki Ja, Dago Zobacz więcej
Zbigniew Nienacki Ja, Dago Zobacz więcej
Zbigniew Nienacki Ja, Dago Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także