Umowa społeczna

Tłumaczenie: Antoni Peretiakowicz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Europejska". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Antyk Marek Derewiecki
Du contract social ou principes de droit politique
978-83-89637-90-1
filozofia i etyka

Ze Wstępu tłumacza: Dzieło to różni się od innych prac Rousseau zarówno swoją bardziej naukową formą, bardziej dokładną, jak też swoją bardziej systematyczną treścią. Rousseau jest tu mniej literatem i publicystą, bardziej filozofem społecznym. Wprawdzie znajdujemy tu pewne zwroty retoryczne, jednak autor usiłuje utrzymać zamierzoną formę przedstawienia, ścisłą i rzeczową. Stara się uwzględnić...

Ze Wstępu tłumacza:
Dzieło to różni się od innych prac Rousseau zarówno swoją bardziej naukową formą, bardziej dokładną, jak też swoją bardziej systematyczną treścią. Rousseau jest tu mniej literatem i publicystą, bardziej filozofem społecznym. Wprawdzie znajdujemy tu pewne zwroty retoryczne, jednak autor usiłuje utrzymać zamierzoną formę przedstawienia, ścisłą i rzeczową. Stara się uwzględnić najważniejszą literaturę polityczną, obalić przez argumentację logiczną rozpowszechnione poglądy. Jeżeli wreszcie zwrócimy uwagę na to, że "Contrat social” nie jest dziełem okolicznościowym, lecz był długo przygotowywany (pierwszy rękopis, tzw. rękopis genewski, został zapewne złożony około 1754r.), (...) to śmiało twierdzić możemy, że ze wszystkich dzieł Rousseau "Contrat social”jest najbardziej dojrzałym i przemyślanym oraz najbardziej odpowiadającym najgłębszym przekonaniom autora.

źródło opisu: okładka książki ( wstęp tłumacza )

źródło okładki: http://wysylkowa.pl/ks797173.html

sulek2712 | 2014-09-19

Niełatwo ocenić dzieło, które zaliczane jest to czołówki myśli politycznej. Z całą pewnością nie jest to lektura lekka, pozwalająca na całkowite odprężenie, wręcz przeciwnie, z racji zagadnień ujętych w sposób typowo filozoficzno-teoretyczny wymaga od czytelnika skupienia i przejścia do sfery refleksyjnej, w której dopiero można docenić wielkość umysłu autora. Z perspektywy współczesności przedstawione poglądy i propozycje mogą wydać się niezbyt oryginalne, jednak ponad 200 lat temu za takie uchodziły. Momentami czyta się bardzo przyjemnie i można delektować się myślami Jana Jakuba, jednak w niektórych momentach nie do końca wiadomo o czym rozprawia, ale może to być po prostu efekt niedostatecznego skupienia, dlatego warto podejść do tej lektury jak do ulubionej potrawy, nie pochłonąć zbyt szybko.

Mefistokrates | 2016-03-23
Przeczytana: 29 lutego 2016

Russo: rząd jest wykonawcą woli ludu, a nie jego panem. Nic dodać, nic ująć.

Bejneeett | 2017-05-02
Na półkach: Przeczytane, Serio serio