Konfederacya Targowicka

Wydawnictwo: Kurpisz
historyczna

Wybitny znawca epoki stanisławowskiej w Polsce opisuje genezę i rezultaty konfederacji, która była spiskiem przeciw Konstytucji 3 Maja, zawiązanym z inspiracji carycy Katarzyny II przez W.Szczęsnego Potockiego. S. Rzewuskiego, K.Branickiego i ich popleczników. Podpisano ją w miejscowości Targowica w maju 1972 roku, co dało początek procesowi unicestwienia reform, które miały na celu wielką naprawę Rzeczypospolitej, i interwencji zbrojnej stutysięcznej armii rosyjskiej. Seria klęsk wojsk polskich, ultimatum Katarzyny i przystąpienie do konfederacji króla Stanisława Augusta doprowadziło do II rozbioru i prześladowań zwolenników konstytucji majowej.Luksusowo wydany reprint jest doskonałą pozycją wydawniczą dla wszystkich interesujących się skomplikowaną historią Polski..

Patruell | 2013-02-10

Jedna z nielicznych publikacji, będąca jednocześnie źródłem nt. Konfederacji targowickiej. Podstawowa pozycja w pisaniu wszelakich prac na ten temat, napisana przez wybitnego przedstawiciela szkoły warszawskiej Władysława Smoleńskiego. Polecam studentom, miłośnikom historii i amatorom motywu zdrady w dziejach narodu.

horrorwrynnie | 2014-10-10
Na półkach: Przeczytane, historia