Zmień swój mózg, zmień swoje życie

Okładka książki Zmień swój mózg, zmień swoje życie Daniel G. Amen
Okładka książki Zmień swój mózg, zmień swoje życie
Daniel G. Amen Wydawnictwo: MT Biznes zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Change your brain, change your life
MT Biznes
2009-01-01
2009-01-01
978-83-61040-92-7
Agnieszka Sobolewska
mózg psychologia psychiatria neuropsychiatria

Okładka książki Twój psychologiczny autoportret: Dlaczego czujesz, kochasz, myślisz, działasz właśnie tak? Lois B. Morris, John M. Oldham
Twój psycholog... Lois B. Morris, Joh...
Okładka książki Mowa ciała Allan Pease, Barbara Pease
Mowa ciała Allan Pease, Barbar...
Okładka książki Nowoczesne zasady odżywiania. Przełomowe badanie wpływu żywienia na zdrowie Thomas M. Campbell II, T. Colin Campbell
Nowoczesne zas... Thomas M. Campbell ...

Książka przepełniona bogatą wiedzą dotyczącą obszarów mózgu, ich funkcjonowania i zaburzeń do jakich prowadzić może ich nadpobudliwość albo niska aktywność. Ponad to opisy wielu naturalnych suplementów, których dodanie do diety może w wielu przypadkach nieść pozytywne skutki. Mimo to czytając była jedna rzecz, której nie byłam w stanie przetrawić, a mianowicie skrajne podejście autora. Rozumiem promowanie zdrowego stylu życia, trzymania odpowiedniej diety i stanu sylwetki, ale w pewnym momencie można się było poczuć wręcz atakowanym jeśli odmawiało się sobie aktywności lub przyzwalało na mniej zdrowe produkty. A myśle, że wiele osób już życie nauczyło, że podstawą wszystkiego jest balans i równowaga. Jeśli komuś nie przeszkadza dobitność autora, jak najbardziej polecam dla naukowych informacji.

Książkę zdecydowanie polecam - w sposób przystępny opisuje funkcje podstawowych części mózgu, oraz najczęstsze przyczyny ich nieprawidłowej pracy. Oprócz tego dowiemy się wiele na temat sposobów poprawienia działania naszego najważniejszego narządu - od prostych, psychologicznych trików, aż po współczesne leki na receptę, wykorzystywane w psychiatrii.

Warta przeczytania. Byłoby wspaniale gdyby treści w książce były bardziej skondensowane, a tak z pomocą ołówka udało mi się przebić się przez wodolejstwo, dlatego dwie gwiazdki mniej.
Jak szybko zaznajomić się z treścią książki:
- warto zacząć od Rozdziału 16, w którym skrótowo opisano każdy z 5 obszarów mózgu,
- potem warto poczytać rozdziały "Recepty..." dla interesującego nas obszaru mózgu,
- przydatne są też listy kontrolne na początku i na końcu rozdziałów.
Opisy przypadków doczytałam później.
Ogólnie dla mózgu najlepsze są pozytywne: nastawienie, myśli, zapachy, dotyk, zorganizowanie, cele, muzyka, taniec i wiele innych. Odkryjesz je w tej książce. Zachęca pozytywny język autora.

Jak szybko zaznajomić się z treścią książki:
- potem warto poczytać rozdziały "Recepty..." dla...

Książka z obrazkami - mózgu. Czarno białe, brzydkie mózgi, bogate w nadczynności i niedoczynności. Arcydzieło! Bo autor na przykładzie swoich badań wskazuje, które problemy codzienności (depresje, kłótliwość, niską motywację, problem ze skupieniem uwagi i wiele innych) możemy wzmocnić poprzez pracę nad sobą, a które rozwiążą wyłącznie leki.

Z jednej strony temat bardzo ważny, ale ja ocenię książkę właśnie w kategorii książki jako formy wyrazu. Otóż jest ona niesamowicie chaotyczna. Autor co rusz wplata przypadki z życia wzięte. O ile na początku jakoś to się czyta, to po 100 stronach stosowania tego samego schematu (imię pacjenta - miał to i to - przyszedł do mnie - ja go wyleczyłem) ma się dość i po prostu omija się te fragmenty (przynajmniej ja)...co daje jakąś 1/3 całości. Te wplatane przypadki potrafią też pojawić się niejako spontanicznie w tekście burząc logiczny układ tekstu. Inną poważna wadą jest powtarzanie się autora. Zaryzykuję, że można by się pozbyć kolejnej 1/3 bez uszczerbku na treści. I gdyby została ta 1/3 treściwa część - opis dysfunkcji poszczególnych części mózgu i zalecenia doktora to dałabym o wiele wyższą ocenę.

Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony tą książką. Daniel Amen jest specjalistą od badania mózgu metodą SPECT, polegającą na mierzeniu aktywności poszczególnych części mózgu. Na wielu przykładach pokazuje jak problemy psychiczne ludzi - typu depresja, brak motywacji, nadpobudliwosc, agresywnosc itp mają swoją biologiczną przyczynę np przez nadaktywność głębokiego układu limbicznego czy kory przedczołowej. Podaje potem recepty na poprawę tego stanu - także farmakologiczne. Pokazuje również wpływ alkoholu, narkotyków czy kofeiny na mózg (na skanie widać normalne dziury w mózgu - czyli obszary w których nie ma prawie żadnej aktywności). Książka daje do myślenia i pozwala szerzeć spojrzeć na zachowanie innych ludzi a także swoje własne.

Dr Daniel G. Amen jest neurologiem klinicznym, psychiatrą i dyrektorem medycznym kliniki w Kalifornii. Zajmuje się związkami między mózgiem a zachowaniem oraz zaburzeniami uwagi. Przedstawia dowody, że wiele zaburzeń behawioralnych, uznawanych wcześniej za psychologiczne, w rzeczywistości ma biologiczne podstawy. Dzięki nowym, fascynującym technikom obrazowania mózgu pokazuje jak wygląda w nim depresja, niepokój, wybuchowość, impulsywność i obsesje. Po każdej części książki czytelnik proszony jest o zrobienie testu kontrolnego - oceny własnej (lub innej badanej osoby)
według podanej przez autora skali. Dzięki tym testom można wskazać na ewentualne wysokie prawdopodobieństwo problemów z daną częścią mózgu np. układem limbicznym, jąder podstawowych, kory przedczołowej, zakrętu obręczy, płatów skroniowych. Autor podaje wiele praktycznych wskazówek, jak pokonać te problemy oraz prezentuje różne narzędzia do optymalizacji funkcjonowania mózgu i poprawy życia. Najbardziej utkwiła mi w pamięci "zasada 18/40/60" dla osób, które zamartwiają się, co myślą o nich inni: "Kiedy masz 18 lat, przejmujesz się tym, co wszyscy o Tobie myślą. Kiedy masz 40 lat, masz gdzieś, co ktoś może o Tobie pomyśleć. Kiedy masz 60 lat, zdajesz sobie sprawę, że nikt w ogóle o Tobie nie myśli i nie myślał" :-)) Pomocna jest też Modlitwa o pogodę ducha: "Boże, daj mi pogodę ducha, abym godził się z tym, czego nie mogę zmienić, odwagę, abym zmieniał to, co mogę zmienić, i mądrość, abym odróżniał jedno od drugiego" :-) Jeżeli ciekawią Was inne wspaniałe zalecenia i przeciwwskazania serdecznie zapraszam do lektury.

Ja każda książka dr Amen

• Psychologia
  • Zdrowie
  • Rozwój osobisty
  • Do kupienia

Dodaj cytat z książki Zmień swój mózg, zmień swoje życie