Zmień swój mózg, zmień swoje życie

Tłumaczenie: Agnieszka Sobolewska
Wydawnictwo: MT Biznes
Change your brain, change your life
978-83-61040-92-7
zdrowie, medycyna
Mariusz

Jak praca mózgu wpływa na nasze życie ? Co możemy zmienić a co pozostaje poza naszym wpływem ? Książka pokazuje jak działa mózg, jak jest zbudowany i co robić by lepiej funkcjonował.

książek: 2072
skarbka78 | 2014-03-02
Przeczytana: 02 marca 2014

Dr Daniel G. Amen jest neurologiem klinicznym, psychiatrą i dyrektorem medycznym kliniki w Kalifornii. Zajmuje się związkami między mózgiem a zachowaniem oraz zaburzeniami uwagi. Przedstawia dowody, że wiele zaburzeń behawioralnych, uznawanych wcześniej za psychologiczne, w rzeczywistości ma biologiczne podstawy. Dzięki nowym, fascynującym technikom obrazowania mózgu pokazuje jak wygląda w nim depresja, niepokój, wybuchowość, impulsywność i obsesje. Po każdej części książki czytelnik proszony jest o zrobienie testu kontrolnego - oceny własnej (lub innej badanej osoby)
według podanej przez autora skali. Dzięki tym testom można wskazać na ewentualne wysokie prawdopodobieństwo problemów z daną częścią mózgu np. układem limbicznym, jąder podstawowych, kory przedczołowej, zakrętu obręczy, płatów skroniowych. Autor podaje wiele praktycznych wskazówek, jak pokonać te problemy oraz prezentuje różne narzędzia do optymalizacji funkcjonowania mózgu i poprawy życia. Najbardziej utkwiła mi w...

Łukasz | 2014-05-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014

Dawno nie czytałem tak dobrej pozycji. Ta książka otworzyła mi oczy na wiele spraw. Warto przeczytać. Czytałem już wiele poradników, ale w tej książce jest coś innego, bije z niej pragmatyzmem. Przedstawiane rady, opisy historii i proponowane rozwiązania są bardzo pomocne. Śmiało mogę uznać tę książkę jako lekturę obowiązkową dla każdego.

Warta przeczytania. Byłoby wspaniale gdyby treści w książce były bardziej skondensowane, a tak z pomocą ołówka udało mi się przebić się przez wodolejstwo, dlatego dwie gwiazdki mniej.
Jak szybko zaznajomić się z treścią książki:
- warto zacząć od Rozdziału 16, w którym skrótowo opisano każdy z 5 obszarów mózgu,
- potem warto poczytać rozdziały "Recepty..." dla interesującego nas obszaru...
- przydatne są też listy kontrolne na początku i na końcu rozdziałów.
Opisy przypadków pominęłam.
W weekend udało mi się odzyskać radość życia. Książkę polecam, bo bardzo ciekawa i pomocna. Mózg też można wytrenować.
Ogólnie dla mózgu najlepsze są pozytywne: nastawienie, myśli, zapachy, dotyk, zorganizowanie, cele, muzyka, taniec i wiele innych. Odkryjesz je w tej książce.

aura131 | 2013-07-07

Ja każda książka dr Amen
warta kupienia i przeczytania
poparta rzetelnymi badaniami
i przykładami wyleczonych osób
A.

AgnieszkaP | 2017-11-09
Przeczytana: 03 listopada 2017

Z jednej strony temat bardzo ważny, ale ja ocenię książkę właśnie w kategorii książki jako formy wyrazu. Otóż jest ona niesamowicie chaotyczna. Autor co rusz wplata przypadki z życia wzięte. O ile na początku jakoś to się czyta, to po 100 stronach stosowania tego samego schematu (imię pacjenta - miał to i to - przyszedł do mnie - ja go wyleczyłem) ma się dość i po prostu omija się te fragmenty (przynajmniej ja)...co daje jakąś 1/3 całości. Te wplatane przypadki potrafią też pojawić się niejako spontanicznie w tekście burząc logiczny układ tekstu. Inną poważna wadą jest powtarzanie się autora. Zaryzykuję, że można by się pozbyć kolejnej 1/3 bez uszczerbku na treści. I gdyby została ta 1/3 treściwa część - opis dysfunkcji poszczególnych części mózgu i zalecenia doktora to dałabym o wiele wyższą ocenę.

zetens | 2014-06-13

Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony tą książką. Daniel Amen jest specjalistą od badania mózgu metodą SPECT, polegającą na mierzeniu aktywności poszczególnych części mózgu. Na wielu przykładach pokazuje jak problemy psychiczne ludzi - typu depresja, brak motywacji, nadpobudliwosc, agresywnosc itp mają swoją biologiczną przyczynę np przez nadaktywność głębokiego układu limbicznego czy kory przedczołowej. Podaje potem recepty na poprawę tego stanu - także farmakologiczne. Pokazuje również wpływ alkoholu, narkotyków czy kofeiny na mózg (na skanie widać normalne dziury w mózgu - czyli obszary w których nie ma prawie żadnej aktywności). Książka daje do myślenia i pozwala szerzeć spojrzeć na zachowanie innych ludzi a także swoje własne.

100NoName | 2018-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2018

Książka z obrazkami - mózgu. Czarno białe, brzydkie mózgi, bogate w nadczynności i niedoczynności. Arcydzieło! Bo autor na przykładzie swoich badań wskazuje, które problemy codzienności (depresje, kłótliwość, niską motywację, problem ze skupieniem uwagi i wiele innych) możemy wzmocnić poprzez pracę nad sobą, a które rozwiążą wyłącznie leki.

wojtekz | 2019-06-10

Książkę zdecydowanie polecam - w sposób przystępny opisuje funkcje podstawowych części mózgu, oraz najczęstsze przyczyny ich nieprawidłowej pracy. Oprócz tego dowiemy się wiele na temat sposobów poprawienia działania naszego najważniejszego narządu - od prostych, psychologicznych trików, aż po współczesne leki na receptę, wykorzystywane w psychiatrii.

Astonn | 2019-05-06
Katarzyna Liszka | 2019-05-03