Okładka książki Wielkie twierdzenie Fermata. Rozwiązanie zagadki starego matematycznego problemu Amir Aczel
Amir Aczel Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Na ścieżkach nauki nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Na ścieżkach nauki
Fermat's Last Theorem. Unlocking the Secret of an Ancient Mathematical Problem
Prószyński i S-ka
1998-05-06
1998-05-06
Paweł Strzelecki
twierdzenie zagadki matematyka

Świetna książka. Nie tylko opisuje historię tytułowego Wielkiego Twierdzenia Fermata i zmagania matematyków z tą niezwykłą teorią, ale też prowadzi nas przez meandry matematycznej historii. Wciąga jak dobry kryminał.

Matematyka jako wielka przygoda. Wciągająca książka, pokazująca jak drobny zapisek na marginesie niepokoił do szaleństwa największych uczonych przez kolejne stulecia.

Sir Andrew John Wiles (ur. 11 kwietnia 1953 w Cambridge) – Znany przede wszystkim z udowodnienia słynnego wielkiego twierdzenia Fermata.
Razem z Johnem Coatesem prowadził badania nad arytmetyką krzywych eliptycznych. Od 1982 r. pracuje na Princeton University.

W lipcu 1993 r. Wiles przedstawił dowód hipotezy Shimury-Taniyamy-Weila w kilku przypadkach, w tym wymaganych do udowodnienia wielkiego twierdzenia Fermata. Pod koniec tego samego roku wykryto w rozumowaniu Wilesa pewne luki, które udało się jednak uzupełnić po dwóch latach dalszej pracy.

• Popularnonaukowe
  • Matematyka