Wahadło. Léon Foucault i tryumf nauki.

Tłumaczenie: Danuta Czyżewska
Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Pendulum: Leon Foucault
wahadło, tryumf nauki
dona

Fascynująca biografia naukowa wybitnego francuskiego fizyka, eksperymentatora i wynalazcy - Léona Foucault. Aczel barwnie opisuje historię poszukiwań rozstrzygającego dowodu ruchu obrotowego Ziemi przeprowadzonego w Panteonie przez wybitnego fizyka-samouka oraz przybliża inne jego ważne odkrycia, a w szczególności wynalazek żyroskopu. W tej ciekawej opowieści, niestroniącej od opisu ówczesnych środowisk naukowych i politycznych na tle burzliwej historii Francji połowy XIX w., przegląda się jak w zwierciadle odwieczne dążenie ludzkości do przekraczania granic poznania i zmaganie się wybitnej jednostki z ignorancją i zachowawczością uznanych autorytetów.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Bacho | 2016-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2016

Bardzo przyjemna biografia naukowca-samouka, który udowodnił ruch obrotowy Ziemi, a ponadto wierny portret XIX-wiecznego środowiska naukowego Francji.

Marcin | 2013-05-30
Przeczytana: 30 maja 2013

Niestety wystąpiło trochę nieścisłości przy fragmentach tłumaczących ruch wahadła, ale przypisy tłumacza je na szczęście poprawiły.

mistrzYoda | 2016-09-23
Marek | 2015-03-12