Wahadło. Léon Foucault i tryumf nauki.

Tłumaczenie: Danuta Czyżewska
Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Pendulum: Leon Foucault
wahadło, tryumf nauki
dona

Fascynująca biografia naukowa wybitnego francuskiego fizyka, eksperymentatora i wynalazcy - Léona Foucault. Aczel barwnie opisuje historię poszukiwań rozstrzygającego dowodu ruchu obrotowego Ziemi przeprowadzonego w Panteonie przez wybitnego fizyka-samouka oraz przybliża inne jego ważne odkrycia, a w szczególności wynalazek żyroskopu. W tej ciekawej opowieści, niestroniącej od opisu ówczesnych środowisk naukowych i politycznych na tle burzliwej historii Francji połowy XIX w., przegląda się jak w zwierciadle odwieczne dążenie ludzkości do przekraczania granic poznania i zmaganie się wybitnej jednostki z ignorancją i zachowawczością uznanych autorytetów.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Sensej | 2017-04-29

To pełna emocji opowieść o pewnej postaci historycznej, naukowcu samouku o nazwisku Léon Foucault. Człowieku, który na przekór wszystkiemu szukał w życiu wyjaśnień wielu trudnych do rozstrzygnięcia zagadnień, przynajmniej na czas w którym żył. Z postacią autora, profesora Amira D. Aczela, zetknąłem się wcześniej przy lekturze bardzo dobrej książki popularyzatorskiej "Tajemnice alefów". Była dobrze napisana, poruszająca ciekawe, niebanalne zagadnienia i pełna pasji. Z ciekawością sięgnąłem zatem po kolejną pracę tego autora, doświadczenia z przeszłości dobrze rokowały na przyszłość. Cóż, widać, że w pisaniu książek takie autosugestie mogą być całkowicie mylne. Książka mnie po prostu rozczarowała, zawartością i stylem.

Profesor Aczel opisuje w niej historię poszukiwań rozstrzygającego dowodu ruchu obrotowego Ziemi, lecz przy okazji stara się naświetlić obraz czasów, w których żył jego bohater. Opowiada więc sporo o życiu Foucaulta, z zadziwiającą pewnością siebie kreśląc obraz jego...

Bacho | 2016-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2016

Bardzo przyjemna biografia naukowca-samouka, który udowodnił ruch obrotowy Ziemi, a ponadto wierny portret XIX-wiecznego środowiska naukowego Francji.

Marcin | 2013-05-30
Przeczytana: 30 maja 2013

Niestety wystąpiło trochę nieścisłości przy fragmentach tłumaczących ruch wahadła, ale przypisy tłumacza je na szczęście poprawiły.

Jurekk986 | 2017-01-28

Ciekawa pozycja, ale spodziewałem sie więcej

mistrzYoda | 2016-09-23
Marek | 2015-03-12