Tajemnice kosmosu czyli od latających talerzy do końca świata

Tłumaczenie: Karol Pesz
Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Beyond Star Trek
Barbara

Oto najnowsza książka autora bestselleru Fizyka podróży międzygwiezdnych. Tym razem Lawrence M. Krauss, profesor i dziekan Wydziału Fizyki na Uniwersytecie Case Western Reserve w USA, próbuje chłodnym, choć czułym na aspekty humorystyczne poruszanych zagadnień okiem uczonego zgłębić fizykę lotu UFO; dyskutuje o fizycznych podstawach zjawisk parapsychicznych; roztrząsa paradoksy podróży w czasie; wreszcie zastanawia się nad losem Wszechświata. W ten sposób czytelnik niepostrzeżenie i bezboleśnie zostaje wprowadzony w tajemnice mikro- i makroświata.

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 1999

źródło okładki: Prószyński i S-ka, 1999

| 2012-03-17

Skusiłam się na tę książkę ze względu na piękny uśmiech pana Kraussa
i oglądane wcześniej debaty z jego udziałem. Sama książka jest napisana
w przystępny sposób i wyjaśnia, choć może niezbyt szczegółowo, podstawowe problemy współczesnej fizyki, czy astronomii. Myślę, że warto ją przeczytać.

Łukasz | 2015-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2015

Sięgnąłem po tę książkę jako przystawkę przed inną książką popularnonaukową, po tym gdy w komentarzach do tamtej przeczytałem, że ta może być dobrym wstępem dla mniej zaawansowanych. Przyznać trzeba, że książka rzeczywiście jest dla mało zaawansowanych - i nie jest to zarzut - aczkolwiek jeśli ktoś przebrnął już kiedyś przez jedną albo dwie książki z serii "Na ścieżkach nauki" w tematyce astronomii/fizyki, to z czystym sumieniem może odpuścić sobie tą - opisane tutaj podstawy nie wybiegają wiele poza materiał dobrej szkoły średniej.

Jeśli ktoś natomiast potrzebuje takiego przypomnienia/utrwalenia/wprowadzenia, to Tajemnice Kosmosu są sprawnie napisaną, dość lekką i przyjemną w odbiorze lekturą. Pomimo wad, o których za chwilę wspomnę, doceniam Pana Kraussa za umiejętność przekazania wiedzy oraz niezbyt częste, ale celne i cięte poczucie humoru oraz wyciekający wręcz z każdej strony naukowy zdrowy sceptycyzm. Sięgając jednak po pozycję należy uwzględnić przede wszystkim, że, po...

michaltrudny | 2016-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2016