Kajmany

Tłumaczenie: Andrzej Sawicki
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Phantom Press - Horror". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Phantom Press
Alligators
horror
dona

Powieść Guya.N.Smitha ,,Kajmany” jest kolejną jego książką traktującą o walce człowieka z morderczymi zwierzętami. Jak wiadomo taka tematyka nie każdemu odpowiada, ja też sceptycznie podszedłem do tematyki ,,gadziej”. Aby przekonać się czy było warto zapraszam do przeczytania recenzji. Książka rozpoczyna się w momencie, gdy grupa fanatycznych ekologów pod przewodnictwem niejakiego Maurica Younga uwalnia z zoo na prowincji stado kajmanów i aligatorów. Pierwszą krwawą jatką autor uraczył czytelników już na pierwszych stronach książki, gdy ekolodzy padli ofiarą wypuszczonych przez siebie zwierząt. Uratował się tylko Maurice i jego dziewczyna(od tego momentu ,,ex”) i z tymi bohaterami autor nie rozstaje się, aż do ostatnich stron książki. Na kolejnych stronach obserwujemy kajmany, które buszują po okolicznych zbiornikach wodnych i w ich pobliżu, oczywiście w poszukiwaniu świeżego, ludzkiego mięsa. Właściwie na tym opiera się cała fabuła książki-krwawe polowania kajmanów, i starania policji, wojska oraz miejscowego weterynarza o ich szybkie unieszkodliwienie. Dodatkowo pisarz zaserwował nam wątek ekstremisty-ekologa Maurica, który to wątek momentami staje się dosyć groteskowy. Maurice sprawia wrażenie osobnika co najmniej chorego psychicznie i psychopaty, który świadomie wypuścił kajmany z zoo by dokonać zemsty na społeczeństwie za złe traktowanie zwierząt. Są tam też inne ,,perełki”. Maurice postanawia np. zaatakować staruszkę ponieważ nosi ona torebkę ze skóry krokodyla. Oczywiście staruszka w jego zamiarze ma być rzucona na żer kajmanom, by w ten sposób dokonać zemsty. Apogeum pomysłów tego osobnika to końcowe rozdziały, gdzie zrodził w swoim umyśle pomysł złożenia kajmanom ofiary ze swojej byłej dziewczyny….

annaroza | 2016-09-18
Przeczytana: 1994 rok

Miałam okres fascynacji horrorem. To jedna z pozycji, które w tym czasie przeczytałam. Taka sobie, bardziej krwawa niż straszna.

Pinokio1983 | 2014-08-16
Przeczytana: 14 sierpnia 2014

Co znajdziemy w angielskich rzekach? Ślimaki, ryby, nawet rozwielitki. A w bonusie WREDNE KAJMANY ŻĄDNE LUDZKIEGO MIĘSA!! A w drugim bonusie ekolog-psychopata siusiający do cystern z mlekiem!

Guy N. Smith zgotował powieść, która chwilami trochę się wlecze, ma niezbyt satysfakcjonujące zakończenie, ale pochrupujące ludzkie czaszki wielkie aligatory wszystko wynagradzają. Dla wszystkich fanów shit-horrorów jak znalazł. Ja się bawiłem wyśmienicie!

ZadokAllen | 2014-11-18

"Kajmany" to dość przyzwoita pozycja jak na Smitha. Fabuła jest prosta jak drut, jak to u tego autora bywa dość często. No dobra nie oszukujmy się pisarstwo Guya tym się charakteryzuje.
Głównym złym charakterem w powieści jest szalony obrońca praw zwierząt Maurice Young. To on wypuszcza z lokalnego zoo krwiożercze kajmany. Policja o pomoc w odnalezieniu zwierząt zwraca się do weterynarza Philipa Granta. Od tego momentu zaczyna się obława na gady, policja oraz wojsko (!) zaciekle je tropi i likwiduje.
W książce sporo jest niedorzeczności jak chociażby walka kota z aligatorem. Mamy też mnóstwo słabo nakreślonych drugoplanowych bohaterów, których jedynym zadaniem jest wpaść w paszcze wygłodniałych kajmanów.
Każdy kto preferuje niezobowiązującą rozrywkę przesączoną barwnymi opisami pożerania ludzi przez krokodyle oraz sporą dawką seksu, to lektura dla niego.

Camillos | 2011-02-06
Przeczytana: 01 lutego 2011

No, chyba jedna z najlepszych książek Guya N. Smitha... a fakt, że inne jego powieści czytałem jakieś 16 lub 17 lat temu chyba niewiele zmienia. W każdym razie "Kajmany" czyta się świetnie, choć autor zastosował standardowy (jak w większości swoich innych powieści) szkielet fabularny...
Jeśli ktoś chce sobie przypomnieć autora sprzed lat, to zdecydowanie polecam ten tytuł, bo mnie on miło zaskoczył - pomimo tytułu i okładki nie jest to zły horror.

Marcin | 2013-02-12

Nie zła książka. Co zaskakuje to, to że bohaterowie są przedstawienie dokładniej niż dwoma zdaniami jak w krabach. Po za tym jest tu to co lubimy w powieściach tego pisarza. Krew, seks i szybkie tempo.

BroVar | 2014-10-08

Po tytule nie spodziewałem się zbyt wiele, a jednak od początku nie mogłem się oderwać, utworzone napięcie i nastrój przed kolejnymi atakami krwiożerczych kajmanów idealnie wprowadza czytelnika na "jadki" jakie go czekają.
Krwawa, przyjemna, prosta lekturka ;)

Muhikons | 2011-08-02
Na półkach: A. Posiadam, Przeczytane, 2011
Przeczytana: czerwiec 2011

Wybitne dzieło to to nie jest, ale czyta się dobrze. Ot, taka sobie krwawa jatka.

Grisznak | 2014-12-18

Kolejny badziew Smitha, tym razem z tych gorszych. Stanowczo, horrory "zwierzęce" nie są najmocniejszą stroną tego autora.

Spursmaniak | 2016-11-10
Pavol | 2016-05-12