Czarny zamek

Tłumaczenie: Anna Błażejewska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Horror - Phantom Press". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Phantom Press
Black castle
Czarny, zamek
horror
megiddovl

Ostatnie lata piętnastego wieku. Hiszpania. Ponury cień Inkwizycji kładzie się na wszystkim. Na jej czele stoi słynny z fanatyzmu i okrucieństwa Tomás de Torquemada. Do jednego z miast na północy kraju przybywa młody florentyńczyk, Antonio Manetti, aby przejąć we władanie czarny zamek - dziedzictwo poległego na wojnie Sebastiana de Villanuevy. Posiadłością zarządza brat nieżyjącego rycerza,...

Do jednego z miast na północy kraju przybywa młody florentyńczyk, Antonio Manetti, aby przejąć we władanie czarny zamek - dziedzictwo poległego na wojnie Sebastiana de Villanuevy. Posiadłością zarządza brat nieżyjącego rycerza, miejscowy inkwizytor i gorliwy sługa Torquemady, Diego. Niebawem ma się okazać, iż ciemne moce w sposób szczególny upodobały sobie ów czarny zamek, zaś sławny wojownik, Sebastian, umarł... niezupełnie.

Ciężko mi ubrać w słowa myśli jakie mną zawładnęły po przeczytaniu tej książki.
Opis z tyłu książki ma niewiele wspólnego z fabułą.
Z jednej strony akcja dzieje się zbyt szybko, a z drugiej jej wcale nie ma. Ale o czym ona tak na prawdę jest? nie wiem... Jest o czymś a jednocześnie o niczym i nie mam pojęcia jaki jest jej sens i przekaz. Książka jest cienka i ma całą masę różnych wątków, które można by śmiało przeciągnąć i zrobić z tego trylogię, a nawet jakąś dłuższą sagę.
Dialogi infantylne, postacie naiwne choć w miarę dobrze wykreowane. Ma jednak fajny klimat, jest mrocznie i czuć jakąś tam aurę tajemniczości czy mistycyzmu, ale czegoś brakuje... brakuje tego dreszczyku, tych emocji których odczuwa się w trakcie czytania dobrych horrorów i pozostają w pamięci jeszcze na długo po przeczytaniu książki.
Ta książka robi mierne wrażenie, nie pozostaje w pamięci, bo nie ma się czego uczepić.
Nie ma przesadnie brutalnych scen, ale to jest akurat plusem.
Jednak horrorem bym tego nie...

ZadokAllen | 2015-12-06

Jak na wydawnictwo Phantom Press to Czarny Zamek okazał się całkiem strawną powieścią. No nie jest to literatura wysokich lotów ale całkiem przyjemny horror osadzony w realiach XV wieku na terenie Hiszpanii.
Akcja dzieje się w małym miasteczku niedaleko Pirenejów. Głównym bohaterem "Czarnego Zamku" jest inkwizytor Diego de Villanueva. Ambicją inkwizytora jest napisanie księgi która by była równie słynna jak księga napisana przez dwóch dominikanów "Młot na czarownice", która stanowiła podręcznik inkwizycji jak obchodzić się z wiedźmami.
W napisaniu księgi inkwizytorowi pomaga jego brat Sebastian, który w miasteczku uchodzi za umarłego. Zginą 10 lat wcześniej w wojnie z Maurami. O tym ze Sebastian żyje i rezyduje w tytułowym czarnym zamku wie jedynie Diego i jego pomagier/opryszek Pedro. Jednak Sebastian wrócił z wojny odmieniony i wcale nie jest taki żywy na jakiego wygląda...

Pozycja, która objętością raczej pasuje do opowiadania niżeli do miana książki. Nawet ciekawa, chociaż niż specjalnego to nie jest jak na horror. Kreacja wampira bardzo dobra (jedna gwiazdka więcej za to), choć w porównaniu z inkwizycją to każdy wampir jest szarym małym żuczkiem. Polecam dla tych, którzy lubią pijące krew wampiry i dla zabicia czasu w podróży.

isil | 2015-01-15

Jeżeli okładka mogłaby mówić.. ta krzyczałaby: NIE CZYTAJ! I mimo, iż wychodzę z założenia, że oprawa graficzna powinna zachęcać i ubarwiać książkę, to jednak dałam jej szansę. Tylko z jednego powodu. A mianowicie jest to gatunek literacki, któremu wybaczam wszystko;) Bo ta tandetna okładka idealnie współgra z treścią, która nie jest wysokich lotów.. a wręcz tego się od niej oczekuje.

Skorzystajmy zatem z literackiego wehikułu czasu i przenieśmy się w ostatnie lata XV-w. do Hiszpanii. W miasteczku na północy kraju postrach budzi Diego de Villanueva - okrutny inkwizytor, którego największą ambicją jest zostanie pogromcą czarownic. Tortury i wymuszanie zeznań sprawiają mu przyjemność. Jednak okazja złapania pierwszej wiedźmy na terenie Hiszpanii wydaje mu się odległa.. dotąd nie zanotowano żadnej działalności czarownic i szanowny inkwizytor boi się, że nigdy nie zostanie sławny.

A co z tytułowym czarnym zamkiem? Twierdza jest własnością Sebastiana de Villanuevy. Brat inkwizytora...

megakruker | 2011-11-26

Ciekawa książka, bardzo klimatyczna, zamek jest przedstawiony w taki sposob ze naprawde czujemy sie wkreceni w tem mroczny swiat inkwizycji .

Ferho | 2016-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2016