Imperium lęku

Tłumaczenie: Irena Lipińska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Horror (". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Rebis
Empire of fear
8385202358
Imperium, lęk
horror
megiddovl

Fascynujący horror, który łączy elementy powieści przygodowej i historycznej fikcji. Autor opisuje niesamowite losy Noella Cordery, londyńskiego przyrodnika, próbującego zgłębić tajemnice potężnej dynastii wampirów - doskonałych fizycznie, nieśmiertelnych, niewrażliwych na ból, panujących nad ludzkością i żądających uwielbienia od ludzi.

Michal Zacharzewski | 2014-09-05
Przeczytana: 15 sierpnia 2014

Powieść historyczna osadzona w średniowieczu, lecz zahaczająca o odrodzenie. Świat budzi się z mroków do życia, powstają nowe wynalazki, ludzie zaczynają doceniać naukę. Żyjące pośród nich wampiry - rodzaj intelektualnej, długowiecznej elity - ostrożnie wspierają te ruchy, choć boją się, że stracą przez nie swój status. Niektórzy z nich, jak chociażby książę wołoski Dracula, są przeciwni wszelkim tego typu inicjatywą. Preferują zamordyzm.

Głównego bohatera poznajemy jako nastolatka pracującego w laboratorium swojego ojca. Mężczyzna służy pięknej wampirzycy, swojej dawnej kochance. Obawiając się, że zbudowany z wielkim trudem mikroskop zostanie mu odebrany, dołącza do spisku i zaraża ją śmiertelną chorobą. Wkrótce później ginie.

Chłopiec dorasta pod okiem zakonników. Poświęca się nauce, choć chce też zgłębić tajemnice wampirów. Nie wie jeszcze, że czeka go spotkanie z piratami i niebezpieczna wyprawa do serca Afryki. Zupełnie jak w powieści przygodowej! Piękne, rozbudowane opisy,...

Zaczyna się obiecująco. Wciągający styl, ciekawa historia.
Niestety w pewnym momencie książka, staje się nudna. Opowieść wlecze się , a ciekawe opisy staja się nużące. Akcja spada do minimum, i czytanie idzie jak krew z nosa. Dopiero pod koniec widać niebywałą poprawę, szczególnie w ostatniej księdze. Może chodzi o odległość czasową, jednak autorowi lepiej idzie pisanie o przyszłości niżeli o czasach wcześniejszych. Może to tylko moje odczucie, znudzonej opisami rozległych i powolnych bitew, planowaniem bardziej wojennym żargonem.
Mniejsza o to. Jeżeli chodzi o treść, historia jaką przedstawia Stableford jest niezwykła. Niebywale oryginalna wizja wampirów, surowa i przyjemna do przełknięcia. Szczególnie dobre jest zakończenie z miłym morałem - a wizja przyszłości całkiem innej od naszej, i wcale nie niemożliwej powoduje, że aż chce się powiedzieć "Co by było Gdyby...?".
Pozycje należy przeczytać jeśli jest się fanem horrorów i wampirów, ale chyba raczej należy do cięższych lektur...

Yvonne | 2016-08-31

Książka tylko dla ludzi o stalowej woli - bez tego przeczytanie jej do końca jest chyba niemożliwe. Zaczyna się obiecująco i muszę przyznać główny wątek jest interesujący, jednak styl pisarski autora wszystko niszczy. Książkę czyta się strasznie ciężko, niektóre opisy są wręcz niemożliwe do przetrawienia, jedna z najgorszych i najnudniejszych książek jakie miałam w rękach. Niestety nie ma Oceny pt "uciekaj - jak najszybciej i jak najdalej". Nie polecam. Nikt Wam nie zwróci straconego czasu nad tą pozycją.

Agnieszka W | 2016-12-03
profix | 2016-07-24