Fobia

Tłumaczenie: Przemysław Panek
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Phantom Press - Horror". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Phantom Press
Phobia
horror
dona

"Fobia" jest przerażającą opowieścią o lękach tak silnych, że przezwyciężenie ich wydaje się walką o życie. John Strike (urzędnik bankowy) wraz ze swoją żoną Leah, oraz trójką dzieci Sarą, Benem i Samem przeprowadzają się z prowincji do nowo zakupionego domu leżącego w południowej części Londynu przy Schooner Street, numer 13. Wszyscy są zadowoleni z przeprowadzki. Ich nowy dom leży blisko centrum miasta, jest o wiele większy od poprzedniego, a do tego Johnowi udało się znacznie zbić z ceny, co stało się dodatkowym powodem do zadowolenia. Z dnia na dzień jednak radosny nastrój ustąpił, a na jego miejscu pojawił się strach i lęk. Sam dom przez mieszkańców zaczął być postrzegany jako zimny i obcy. Wkrótce każdy z domowników poddaje się wpływowi domu nr 13. Przerażeni koszmarami nocnymi, oraz pojawiającymi się u nich fobiami John wraz z rodziną zaczyna szukać pomocy. W krótkim czasie każdy ma dość nowego domu, lecz znaleźć na niego kupca nie jest łatwo... Teraz już wiedzą, że są tu intruzami, a wszystkie ściany, meble i pokoje przesiąknięte są złem, które nienawidzi ich i zaczynają podejrzewać, że nie pozwoli im ująć z życiem. Podejmują więc próbę opuszczenia domu - tylko czy uda im się przezwyciężyć ich fobie i lęki.

lukaszdlugikrupa | 2012-08-19
Na półkach: Przeczytane, Horror

"Zróbcie ze mną, co chcecie, tylko nie zostawiajcie mnie w tym domu"

Jest wiele postaci fobii jak i wiele jej przyczyn. Jednym ze sposobów walki z tą chorobą jest terapia "wygaszenia", czyli doprowadzenie do kontaktu pacjenta z bodźcem lękowym.

Zdecydowanie ta forma terapii nie sprawdziła się w przypadku państwa Strike. Przerażające, długotrwałe koszmary senne przedstawiające wydarzenia zagrażające bezpieczeństwu czy życia pojawiały się nie tylko w głębokiej fazie REM, ale również na jawie.

Guy N. Smith obok całej plejady klasyków gatunku horror ma swoje wysokie miejsce w czołówce. Wyraźny wpływ na jego talent literacki miała matka, która była autorką wielu powieści historycznych. Sam Pan Smith ma na swoim koncie ponad osiemdziesiąt powieści, a jego cykl-"Kraby" to najbardziej rozpoznawalne dzieła pisarza.

Budynek nr 13 przy ulicy Schooner...

Państwo Strike nie mieli za bardzo wyboru. Bank udzielał kredytu tylko w wypadku natychmiastowej przeprowadzki i mimo większego...

Immortalon | 2014-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2014

Guy N. Smith to gość, którego zna większość fanów literatury spod znaku psychopatów, krwi i złych mocy nie z tego świata. Znany jest również z tego, iż w swym długim życiu wydał na świat ponad osiemdziesiąt powieści, z których jednak żadna nie wzbiła się na wyżyny sztuki literackiej. Smith zawsze klasyfikowany był jako autor horrorów gatunku B czy też nawet C. Fakt bowiem pozostaje faktem, iż do mistrzów pokroju Kinga, Koontza czy Mastertona nie można go w żaden sposób porównywać.
Prezentowana tutaj Fobia, wydana po raz pierwszy w 1990 roku, to dokładnie taki typ książki, który możemy zaliczyć do horrorów klasy B. Fabułę powieści stanowią losy rodziny Strike, którzy przeprowadzając się do domu numer 13 przy Schooner Street w południowej części Londynu. Biedna rodzinka nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, iż dom nabyty po okazyjnie niskiej cenie będzie dla nich udręką, zmieniając ich życie w totalny koszmar. Zresztą to właśnie od koszmarów, które nawiedzają sny nowych domowników...

Tinkerbelle | 2014-10-23
Przeczytana: 23 października 2014

Książkę tę przeczytałam dziś ponownie po wielu latach. Była ona w mojej pamięci najbardziej przerażającym horrorem przeczytanym w dzieciństwie. A dziś? Dziś wciąż odnajduję tu atmosferę strachu, równocześnie zauważając, że nie jest to kunszt literacki wysokich lotów. Demon przeszłości został oswojony.

| 2015-03-18
Na półkach: Horror, Przeczytane

Kiepskie, cholerka, bo zapowiadało się super. Po kilkudziesięciu stronach robi się dość dziwna powieść psychologiczna o domu, w którym zło zagnieżdżone w każdej cegle niszczy każdego kolejnego lokatora. Mi się nie podobało.

moniczka_28 | 2011-08-25
Przeczytana: 2003 rok

wszyscy
wszystkiego się bali...takie są moje wnioski a najbardziej drazniąca
postać-Leah!-taka stękająca cnotka dewotka niewydymka a ja nienawidzę
takich bab!!!! A drugi wniosek- nie kupuj nigdy domu od kogoś, bo nigdy nie wiesz
jakie demony przeszłości tam grasują...

Awenturyna | 2013-03-17
Przeczytana: 12 marca 2013

Trudno wczuć się w klimat tej książki. Dla mnie - mało atrakcyjna.

Akolita | 2016-11-18
Asbeel | 2016-10-09