Reflektorem w mrok

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
publicystyka, fakt, reflektor, mrok
lili

Spis treści: Andrzej Z. Makowiecki, Boy publicysta Jak zostałem literatem MŁODA POLSKA, PRZYBYSZEWSKI I WYSPIAŃSKI Cichy jubileusz „Cygan nieznany” Smutny szatan Fortepiań Stacha Chrzciny Iwi Literatura trumien Kuźnie intelektu Baudelaire, poeta krakowski Plotka o „Weselu” Wyspiańskiego Historia pewnych mebli O Szopce krakowskiej „Zielonego Balonika” DZIEWICE KONSYSTORSKIE I...

Spis treści:

Literatura trumien
Kuźnie intelektu
Baudelaire, poeta krakowski Plotka o „Weselu” Wyspiańskiego
Historia pewnych mebli
O Szopce krakowskiej „Zielonego Balonika”

DZIEWICE KONSYSTORSKIE I OKUPANCI W SUTANNACH
Ku czemu Polska idzie
Przygody Franciszka Villona w kraju okupowanym
„Moralnie obojętne”

PIEKŁO KOBIET I ZAUŁKI PARAGRAFÓW
„Największa zbrodnia prawa karnego”
Argumenty

Burżuazyjne szlachectwo
Ofensywa przeciw zazdrości
Od Moliera do Russella
Likwidacja grzechów głównych
Dobry ton Współczesny „Dworzanin”
Boziewicz
Sprawy honorowe
O sądach honorowych, kraszuarkach i innych dziwotworach

LITERACKIE PROWOKACJE
„Wirginia” niedozwolona

O JĘZYKU NIE CAŁKIEM SERIO
Na marginesie „freudyzmu”
Kurkiewy... aż do skutku
O dewaluacji i waloryzacji języka
Styl kwiecisty

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1985

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Wojciech Gołębiewski | 2016-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2016

To już dziewiąta pozycja Boya recenzowana przeze mnie (dotychczas 5x10; 9; 2x8), a dochodzą jeszcze przekłady. Tym razem mam problem, bo w wykazie "Dzieł" Boya w Wikipedii mamy:
Reflektorem w serce (Wrażenia teatralne) (Warszawa 1934)

Tymczasem tutaj dostaliśmy antologię zawierającą dzieła Boya na przeróżne tematy, lecz wrażeń teatralnych - niewiele. Ponadto znalazły się tu również artykuły wydane pośmiertnie. Wniosek wyciągam prosty: autor opracowania i wstępu, Andrzej Z, Makowiecki tytuł zapożyczył. Oczywiście nic nie mam przeciwko lecz to się wiąże z następną uwagą, że w skład tej grubej antologii weszły utwory publikowane wcześniej jako utwory samodzielne. Również przeciw temu nic nie mam, ino jedynie zaznaczam, że ja je już recenzowałem ("Dziewice Konsystorskie", "Piekło kobiet", "Nasi okupanci" czy "Flirt z Melpomeną")

Zaczynam od świetnego „wstępniaka”...

Ola | 2012-02-09

Ze szkicami Boya-Żeleńskiego miałam przyjemność zetknąć się w liceum, kiedy mozoliłam się nad wypracowaniem o "Weselu" Wyspiańskiego. "Wesele" samo w sobie jest dziełem, którego nie czyta się źle, natomiast cała ideologia wokół niego potrafi doprowadzić sfrustrowanego ucznia do zawrotu głowy. Kiedy więc szukając materiałów do wypracowania, natknęłam się na "Plotkę o Weselu" w zbiorze "Reflektorem w mrok" Boya-Żeleńskiego, a potem się nią zapoznałam byłam mocno zaintrygowana. Poczułam, że niezmiernie potrzebowałam takiej wykładni i uzupełnienia, chociażby dla zrównoważenia zawiłości ideologicznych i przybliżenia tego symbolicznego i uduchowionego dzieła zwykłym ludziom. Okazało się, że "Wesele" oprócz znanego patosu, kipi także od anegdot i opisów prawdziwych, często humorystycznych wydarzeń, a postaci dramatu, to osoby z otoczenia Wyspiańskiego, z ich charakterystycznymi powiedzonkami i stylem bycia, przeniesionym kunsztownie przez poetę na papier.

Sam Wyspiański nakreślony...

Wydaje mi się, że większość czytelników kojarzy tom esejów "Reflektorem w mrok" z barwnymi wspomnieniami Boya o krakowskiej bohemie i najbardziej oryginalnych postaciach Młodej Polski - Tetmajerach, Rydlu, Wyspiańskim, Przybyszewskim...
Tymczasem "Reflektorem w mrok" to coś więcej niż dekadenccy poeci i Zielony Balonik: to zbiór doskonałych esejów dotyczących problemów społecznych i spraw publicznych. Dodajmy - esejów prezentujących poglądy tak światłe i postępowe, że budzi to przyjemne zdumienie. Przynajmniej w pierwszej chwili, bo gorzej jest, kiedy czytelnik uświadamia sobie, że minął wiek, a problemy naświetlane, opisywane i podkreślane przez Boya są wciąż boleśnie aktualne, a jego poglądy i postawa wobec niektórych kwestii, zamiast odejść do lamusa, są, niestety, rzadkością.
"Reflektorem w mrok" to nie tylko lekka, przyjemna i wesolutka Młoda Polska. To także mądre i cenne spostrzeżenia dotyczące takich kwestii jak zakłamanie i chrześcijańska obłuda, jak klerykalizm, jak...

Ewa | 2014-07-21

Ten zbiór doskonałych esejów jest po prostu wspaniały. Dotyczy nie tylko samej twórczości Tadeusza Boya-Żeleńskiego, ale porusza także ważkie do dziś różne tematy i problemy. Świetnie obśmiane są ówczesne konwenanse społeczne. Na szczególną uwagę zasługuje rozdział poświęcony prawom reprodukcyjnym kobiet - krytykowany słusznie przez autora już blisko 90 lat temu, a boleśnie niezmienny do dnia dzisiejszego.

Warto zapoznać się z Reflektorem w Mrok, aby na własne oczy zobaczyć co w Polsce zmieniło się na przestrzeni wieku, a co pozostało niewzruszone.

Sawalka | 2014-08-11

Świat się zmienił, a problemy z którymi walczył autor, niestety często są nadal aktualne...

Mahima | 2016-05-18
Przeczytana: 18 maja 2016

Rewelacyjna pozycja. To, jak Żeleński pisze o literaturze sprawia, że spogląda się na nią z całkiem nowej perspektywy. Anegdotki, pokazywanie literatów jako ludzi, a nie wydmuszki, obalanie mitów, a jednocześnie zachwyt nad geniuszami. Boy porusza też problemy społeczne. Robi to z racjonalnym spojrzeniem na każdą sprawę, jednak nie bez empatii i zrozumienia dla każdej ze stron, nawet swych oponentów.
Pióro Boya jest zwinne, spostrzeżenia celne, a umysł ostry jak brzytwa. Wszystko czyta się bardzo przyjemnie, czasem ze śmiechem,innym razem ze smutkiem i złością.

Żeleński jawi się jako prawdziwy humanista, kochający ludzi, literaturę i sztukę. Tym bardziej przykry jest sposób, w jaki zakończył się jego żywot i fakt, że nawet nie znamy miejsca jego spoczynku...

Meggi59 | 2015-06-02
Przeczytana: listopad 1985

"Boy" bezpardonowo rozprawia się ze wszelkim zakłamaniem,zacofaniem,dewocją i kołtuństwem,walczy też o sprawy kobiet-równouprawnienie,uświadomienie,samostanowienie,świadome planowanie rodziny.Robi to stanowczo i bezkompromisowo/ale też z właściwą sobie ironią i satyrą.Kocham jego ciętą,inteligentną złośliwość! "Mówili o niej bógwico,że jest tylko półdziewicą - nie każda znów taka święta,żeby zaraz mieć bliżnięta."

Glutenochwalca | 2015-05-27
Przeczytana: 2013 rok

Zbiór felietonów i esejów koryfeusza Tadeusza Żeleńskiego, ps. Boy, który nie szczędził słów ni zgrabnych myśli, by pokazać świat, jakim był bądź jest. Poglądy, można się z nimi zgadać bądź nie, są odpowiednio przekazane. Gdzie to dobre dziennikarstwo? Co się z nim stało?

Midsummer12 | 2015-02-25
Przeczytana: 2012 rok

Nudziły mnie teksty poświęcone szczegółowej analizie utworów Fredry, dlatego tekst oceniam jako dobry, a nie bardzo dobry. Ogólne wrażenie - pozytywne.

mila1982 | 2013-09-26
Przeczytana: 04 czerwca 2011

esencje plotek krakowskich z przełomu wieków. ktoś, kto odrobinę ceni wyspiańskiego, przybyszewskiego i całą resztę pijaków z cyganerii krakowskiej obowiązkowo musi poznać.