Gorzka chwała. Polska i jej los 1918-1939

Okładka książki Gorzka chwała. Polska i jej los 1918-1939
Richard Watt Wydawnictwo: AMF Plus Group Seria: Seria książek historycznych [AMF] historia
448 str. 7 godz. 28 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Seria książek historycznych [AMF]
Tytuł oryginału:
Bitter Glory. Poland and its Fate 1918-1939
Wydawnictwo:
AMF Plus Group
Data wydania:
2005-11-01
Data 1. wyd. pol.:
2005-11-01
Liczba stron:
448
Czas czytania
7 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
8392140133
Tłumacz:
Piotr Amsterdamski
Tagi:
II Rzeczpospolita historia Polski dwudziestolecie międzywojenne
Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
331 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
526
34

Na półkach: , , ,

Dzieło Watta można by najtrafniej określić mianem ‘historii Polski międzywojennej w pigułce’. Autor, choć z wykształcenia wcale nie jest historykiem, a ekonomistą, podjął udaną próbę podsumowania II RP. Książkę można w zasadzie polecić każdemu interesującemu się epoką międzywojenną w Polsce. Z założenia adresowane do obcokrajowców, w wielu miejscach zaskakuje obiektywnością. Bez wątpienia żaden z naszych historyków nie byłby w stanie sformułować tak wyważonej oceny dokonań II RP. Na przeszkodzie stałyby takie ograniczenia, jak choćby tradycyjne myślenie o swoim państwie w kategoriach mocarstwa.

Watt poddaje krytyce konstytucję marcową, zwracając uwagę na jej oczywisty defekt w postaci przekazania zbyt szerokiej władzy Sejmowi. Ustawę zasadniczą z 1935 r., skrojoną na miarę autorytetu Piłsudskiego, przedstawia z kolei jako zupełnie niedostosowaną do sytuacji zaistniałej po jego śmierci. Trafnie dostrzega brak równowagi między sejmokracją po 1921 r. a systemem autorytarnym opartym na politykach sanacyjnych, obdarzonych ogromną władzą, choć pozbawionych przywódcy pokroju Marszałka. Podejmuje polemikę poświęconą naturze ustroju wprowadzonego po zamachu majowym, wychodząc z założenia, że określanie go mianem totalitarnego, będące spuścizną historiografii komunistycznej, nie znajduje uzasadnienia.

Nie cofa się przed surową oceną działań Czechosłowacji wobec Zaolzia w okresie wojny polsko-bolszewickiej, ale i nie pochwala aneksji spornego terytorium przez Polskę w momencie agresji Hitlera na Sudety. Zwraca jednak uwagę, że pomiędzy tymi dwoma wrogimi aktami istnieje uderzające podobieństwo, a obydwa państwa, skupiając się na wzajemnych sporach, nie skorzystały z możliwości zawarcia sojuszu, dzięki któremu zwiększyłyby swoje szanse na odparcie agresji III Rzeszy.

Linię graniczną obiektywizmu autora wyznacza jednak kwestia żydowska. W posłowiu Rzeczpospolita, nie tylko międzywojenna, zostaje przedstawiona jako miejsce ‘systematycznych prześladowań’ tejże społeczności. O ile w każdej innej sprawie Watt zestawia ze sobą konkurencyjne opinie, o tyle w przypadku mniejszości żydowskiej w Polsce daje do wyboru dwa spojrzenia, a każde z nich obarczone jest stereotypowym postrzeganiem Polaków jako antysemitów.
Niemniej, dzięki nowatorskiemu ujęciu tematu „Gorzka chwała” zasługuje na wysoką ocenę.

Dzieło Watta można by najtrafniej określić mianem ‘historii Polski międzywojennej w pigułce’. Autor, choć z wykształcenia wcale nie jest historykiem, a ekonomistą, podjął udaną próbę podsumowania II RP. Książkę można w zasadzie polecić każdemu interesującemu się epoką międzywojenną w Polsce. Z założenia adresowane do obcokrajowców, w wielu miejscach zaskakuje...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    411
  • Chcę przeczytać
    314
  • Posiadam
    192
  • Historia
    43
  • Teraz czytam
    18
  • Ulubione
    13
  • Historyczne
    12
  • historia
    6
  • 2018
    5
  • II RP
    5

Cytaty

Więcej
Richard Watt Gorzka chwała. Polska i jej los 1918-1939 Zobacz więcej
Richard Watt Gorzka chwała. Polska i jej los 1918-1939 Zobacz więcej
Richard Watt Gorzka chwała. Polska i jej los 1918-1939 Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne