Gorzka chwała. Polska i jej los 1918-1939

Okładka książki Gorzka chwała. Polska i jej los 1918-1939 Richard Watt
Okładka książki Gorzka chwała. Polska i jej los 1918-1939
Richard Watt Wydawnictwo: AMF Plus Group Seria: Seria książek historycznych [AMF] historia
historia
Seria książek historycznych [AMF]
Bitter Glory. Poland and its Fate 1918-1939
AMF Plus Group
2005-11-01
2005-11-01
Piotr Amsterdamski
II Rzeczpospolita historia Polski dwudziestolecie międzywojenne

Wyjątkowo ciekawe informacje historyczne o odrodzeniu Polski po przerwie w istnieniu na skutek zaborów, po przeczytaniu nasuwają się smutne refleksje związane z obserwacją bieżącej sceny politycznej - tak wiele podobieństw ???

Świetna. Dla mnie jest w .top3 z setek czytanych wcześniej ksiażek

Świetna. Dla mnie jest w .top3 z setek czytanych wcześniej ksiażek

Zaskakująco dobrze napisana książka. Nawet taki historyczny laik jak ja, bez problemu się w niej odnalazł. Co prawda w niektórych momentach można odnieść wrażenie, że autor za bardzo broni decyzji polskich elit politycznych, ale na koniec tekstu potrafi przyznać, że popełniono liczne błędy w trakcie tych 20-letnich rządów. Mimo wszystko autor zazwyczaj zachowywał obiektywizm i pokazywał zarówno pozytywne strony prezentowanych działań, jak i ich negatywne konsekwencje.
Jeżeli ktoś chce poznać historię 20-lecia naszego kraju to ten tytuł spełnia swoje zadanie z nawiązką, bo pokazuje nawet jak Polsce udało się tę niepodległość uzyskać.
Przydałoby się, żeby podobnie jak w tym tekście, w naszym systemie nauczania skupić się bardziej na obiektywnym prezentowaniu kart naszej historii prezentując także jej ciemne karty.

"Gorzką chwałę" czyta się jak thriller polityczny. Miło widzieć, że z perspektywy osoby trzeciej (obywatela USA) nasze losy międzywojenne były tak pasjonujące. Przed lekturą pobłażliwie traktowałem pogląd, wedle którego w Polakach jest coś wyjątkowego, z czego należy być zadowolonym. Pięćset stron później autentycznie odczuwam coś na kształt dumy.

Strasznie, strasznie ciekawa była II RP! A negatywne analogie ze współczesnością niestety można wymieniać w nieskończoność. Aż dziw bierze, że niektóre ustępy nie są (bo nie mogą być) celowymi nawiązaniami... Zaiste, historia kołem się toczy.

Strasznie, strasznie...

Świetnie napisana historia Polski międzywojennej

Świetnie napisana historia Polski międzywojennej

Dla mnie ciekawa lektura. Nie czytałam wcześniej o Polsce międzywojennej. Ciekawie podana historia tego okresu.

Jedno z moich największych czytelniczych odkryć. Opowieść o naszym międzywojni. Naprawdę piękna. Jednocześnie szczegółowa, ale bardzo analityczna z wieloma uogólnieniami. Może to nic odkrywczego bo są polscy autorzy którzy tak potrafią pisać. Tyle tylko, że książkę napisał Amerykanin. To jeszcze nic. Bo Richard Watt nie jest zawodowym historykiem, tylko byłym wojskowym i przedsiębiorcą z branży chemicznej. Najbardziej nieoczywista postać na świetną książkę o wycinku Polskiej historii. Może dlatego książka jest tak obiektywna. To chyba jej największa wartość. Autor jest daleki od polskiej debaty historyczno-politycznej, być może jej nawet nie znał. Napisał historię tak jak ją zobaczył i odczytał. Nikogo nie lubił, ani szczególnie lubił. Opisywał fakty i osoby, ale te tylko w kontekście faktów. Nie mitologizował, ani nie obalał pomników. Rzetelne studium, bardzo klarowne i delikatne w ocenach. Być może najlepsza książka syntetyczna o polskim międzywojniu.

Bardzo konkretne, ciekawe opracowanie historii międzywojnia (głównie od strony politycznej). Nie nuży ani przez moment, bardzo warto
7.5

7.5

Bolesna, wzruszająca, obiektywna, prawdziwa...
Nigdy nie myślałem że można w tak delikatny, godny i elegancki sposób opisać dzieje naszego kraju, zwłaszcza w dobie dzisiejszych podziałów i polaryzacji. Zdecydowanie łatwiej jest widzieć świat w dwukolorowych barwach niż doszukiwać się odcieni i zastanawiać się nad ich wpływem na rzeczywistość. Ta książka napisana przez niePolaka pozwala na spojrzenie z odpowiedniej wysokości na trudne i bolesne kwestie Polski i jej historii w latach 1918-1939, równocześnie zachowując obiektywizm nikogo nie gloryfikując i nie potępiając. Z dużą ostrożnościa używam słowa patriotyzm, bo często kojarzy mi się jednostronnym widzeniem kwestii polityczno-historycznych. Tutaj jednak pokuszę się o stwierdzenie, że takie pozycje mogą bezpiecznie budować zdrowe i ludzkie podejście do trudnego tematu jakim jest tożsamość narodowa i niełatwa w ujęciu emocjonalnym historia naszego kraju.

Bolesna, wzruszająca, obiektywna, prawdziwa...

Perełka. Trudno się oderwać. Bezstronna, opiniotwórcza, warto mieć na półce.

Perełka. Trudno się oderwać. Bezstronna, opiniotwórcza, warto mieć na półce.

• Historyczne
  • historia