Charaktery dawne i ostatnie

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
opowiadanie, nowele polskie
Inne
Matylda

Zbiór krótkich opowiadań, dzisiaj wydawany w jednym tomie podzielonym na dwie części- "Charaktery dawne" (wyd. 1922) i "Charaktery ostatnie" (wyd. 1948). Każda osobna historia prezentuje dzieje niepowiązanych ze sobą osób. Autorka w swoich opowiadaniach posługuje się niezwykłą plastyką języka, często stosuje trudną do odczytania ironię; jej sposób pisania wydaje się być prosty, mało urozmaicony, jednak w rzeczywistości teksty Nałkowskiej zawierają w sobie głębię przesłania, a pozornie przyziemne sprawy, poruszane w opowiadaniach, skłaniają odbiorcę do osobistej refleksji nad życiem człowieka i celem jego istnienia.

źródło okładki: Allegro.pl

Airina | 2017-02-21