Całe życie Sabiny

Seria: Seria z kotem
Wydawnictwo: Czytelnik
Dąbrówka

"Całe życie Sabiny", powieść Heleny Boguszewskiej, wydana w Warszawie w 1934 roku. Powieść psychologiczna o ostatnich miesiącach kobiety w średnim wieku, ciężko chorej, świadomej nieuchronności bliskiej śmierci. Sabina ma poczucie nie udanego życia osobisto-rodzinnego. Podejmuje ona wysiłek rekonstrukcji i podsumowania swojego życia w retrospektywnych nawrotach do przeszłości w kilku kolejnych ciągach asocjacyjnych - stąd tytuły części: "Po sukniach", "Po mieszkaniach", "Po służących", "Po książkach", "Po zabawach i zajęciach". Narracja ma budowę monologu wewnętrznego, często w postaci strumienia świadomości, znaczną role odgrywają m.in. obficie stosowane kolokwializmy. Horyzont wiedzy narratora idealnie odpowiada świadomości bohaterki. Cała książka należy do nurtu międzywojennego psychologizmu.

Aga | 2015-09-29
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: styczeń 2015

Książka Heleny Boguszewskiej urzekła mnie swą prostotą. To powieść o problemach, z którymi borykamy się na co dzień.
Sabina jest osobą nieuleczalnie chorą, świadomą zbliżającej się śmierci. Rozlicza swe dotychczasowe życie. Z jej wspomnień wynika, iż życie to ciągle zmiany: zmieniała się moda, tytuły czytanych książek, imiona mężczyzn ważnych w jej życiu, miejsce zamieszkania czy sposób spędzania wolnego czasu. Jednak ta różnorodność nie ochroniła jej przed tym co ostateczne- przed śmiercią.
Każdy z nas ma swoje życie. Swoje radości i smutki. Każdy jest inny, ale każdego z nas czeka ten sam los. Wszyscy prędzej czy później umrzemy- jedni otoczeni kochającą rodziną, inni w samotności, tak jak Sabina.
7/10

Katarzyna | 2014-12-16
Na półkach: Przeczytane, Recenzje
Przeczytana: 15 grudnia 2014

Jesteśmy ludźmi, a więc naturalne jest, że interesuje nas to, co ludzi dotyczy. Każdy z nas ma w życiu chwile, kiedy nie radzi sobie z własnymi emocjami; wspomina dawne czasy; zamiast żyć tym co tu i teraz wraca do przeszłości i dogłębnie analizuje: dzień po dniu, słowo po słowie, gest po geście, zastanawiając się, co by było gdyby. Widmo zbliżającej się wielkimi krokami śmierci jest zapewne dobrą pobudką do rozważań, do podsumowań i rozrachunku ze sobą, z przeszłością, z własnymi sukcesami i porażkami. „Całe życie Sabiny” Heleny Boguszewskiej to właśnie taki typ literatury. Rozrachunkowa, introspekcyjna, słowem psychologiczna. Powstające w dwudziestoleciu międzywojennym liczne powieści należące do nurtu psychologicznego choć skonstruowane są podobnie i podejmują nieraz te same problemy, to jednak zawsze potrafią czymś zaskoczyć – to refleksjami głównego bohatera, to nieszablonową kompozycją utworu.

„Całe życie Sabiny” na pierwszy rzut oka może nam przypominać „Cudzoziemkę” Marii...

maleufo | 2010-12-15
Przeczytana: 2011 rok

Główną bohaterką jest umierająca kobieta - tytułowa Sabina. W ostatnich miesiącach swego życia stara się ona jakoś uporządkować to, co przeżyła przez te wszystkie lata. Tego ostatecznego podsumowania i rozrachunku dokonuje w bardzo ciekawy i nieco zaskakujący sposób, a mianowicie "po sukniach", "po służących" itp.
Książka należy do tych, które dają do myślenia. Wzbudza chęć do refleksji nad samym sobą. Uświadamia kruchość ludzkiego istnienia i przedmiotów, którymi się otaczamy.

Róża Barylska | 2011-08-23
Przeczytana: 2004 rok

Przeczytana, przeanalizowana na wszystkie strony, wybrana na temat pracy magisterskiej...

Paulina | 2016-06-28
pulcinella | 2016-06-17