Bursztynowe królestwo

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
978-83-245-8749-0

Mandżuria, ostatnia dekada XIX wieku. Polscy poszukiwacze złota i zbiegowie z Sybiru spotykają ukrytą w górach Małego Chinganu gminę niedobitków Tajpingów, której przewodzi potomek ich pierwszego władcy. Zgodnie z odwieczną polską tradycją przeprowadzają wolną elekcję i wybierają chińskiego księcia królem Polski. Jego Wysokość Hung Śiao-Tien przybiera imię Władysława V. Powstaje Druga Rzeczpospolita Obojga Narodów, tym razem Polaków i Chińczyków, zwana Ukrytym lub Bursztynowym Królestwem. W 1899 r. wybucha powstanie Bokserów i zaczyna się walka o władzę nad całymi Chinami. Wir wydarzeń wciąga młodą, naiwną Irlandkę. W tle polityczny kocioł sprzecznych interesów Rosji, Japonii, Chin, Korei oraz egzotyczne zderzenia kultur i osobowości bohaterów. (z okładki)

wiejskifilozof | 2016-10-07

Ten cykl w naszej bibliotece od dawna mnie kusił,zobaczyć,wypożyczyć i przeczytać.
Tylko jakoś no,nie było ochoty.Owszem wziąć w rękę obejrzeć.To tak,jednak zabrać do domu nie bardzo.Jakoś inne książki stawały na drodze.
W końcu wypożyczyłem i postanowiłem zobaczyć cóż to takiego.
Bursztynowe Królestwo to historia alternatywna.Historia odradzającego się Państwa Polskiego,na terenie ...Mandżurii,no ciekawe.Pomyślałem,w końcu czegoś takiego nie było.
Ani w książkach,ani w realnym życiu.

Na czele państwa staje Władysław V,nie szukajcie w Wiki.To fikcyjny władca.
W książce dużo się dzieje,są walki z Japończykami.Mamy też romans,gdzie poznajemy pewną rezolutną Irlandkę.

Bursztynowe Królestwo to książka według mnie bardzo dobra,świetna (choć zmyślona ) historia.O tym co mogło by być.Ponad 100 lat temu.

Jabuilo | 2016-04-13

Nic mi nie urwało :)
Przeczytałem, sięgam po tom następny, nie mniej wracał do książki już nie będę. Historyja alternatywnej rzeczywistości, przepełniona patosem i bogoojczyźnianym zadęciem. Sam pomysł nie jest najgorszy, czytało się gładko, nawet bym powiedział, że trochę wciągnęło. No właśnie ale... Nie porwało mnie. Ot, takie czytadełko na raz.

Bed | 2011-01-11
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 10 stycznia 2011

Książka ma swoje plusy i minusy. Trudno ją ocenić. Niewątpliwą zaletą jest fantazja z jaką została napisana, dobrze się ją czyta, chociaż aż tak nie wciąga. Bohaterów da się lubić. Z drugiej strony chwilami niekonsekwencje i brak logiki drażnią, nic nie pomaga, ani pełno przygód, ani niewątpliwa pomysłowość autora, ani seks leksbijski. Bohaterzy zachowują się momentami jak współcześni nam bez użycia maszyny czasu.
Czy Polacy mogliby w Mandżurii zbudować swoje Ukryte Królestwo i jednocząc się z Chińczykami osadzić swego króla na tronie cesarzy w Pekinie? Istna fantastyka. :) Dodatkowa gwiazdka za patriotyzm. :)

wolfik | 2015-03-18
Przeczytana: 02 marca 2015

Książka zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie. Oczywiście w zetknięciu z recenzjami pierwsza myśl kieruje się ku tragizmowi tysięcy Polaków zesłanych na Daleki Wschód bo wszak wśród takich ludzi dzieje się akcja - a ja nie bardzo miałem na to ochotę. Jednak ta książka to, jak sam autor napisał, powieść przygodowa a ja bym powiedział że nawet awanturniczo-przygodowa. Czemu więc jej bohaterami nie mieliby być zesłani Polacy i ich potomkowie.
Założenie własnego państwa też nie jest oderwane od rzeczywistości o czym można się przekonać czytając historię miejscowości Ałbazino, w której w XVII wieku zesłaniec Nicefor Czernichowski założył państwo Jaxa, o które spór toczyły Rosja i Chiny i z którymi utrzymywał stosunki dyplomatyczne.
Poza tym muszę przyznać, że odpowiada mi język jakim posługuje się autor, humor którym okrasza akcję (nadanie bohaterowi, a właściwie dwóm nazwiska Lawendowski odczytuję jako żarcik z własnego: Lewandowski) czy ewidentne nawiązania do historii i narodowej...

Barbara | 2013-10-04
Przeczytana: 27 września 2013

Nie lubię oceniać książek, które podobały mi się tylko do pewnego momentu. Poza wykonaniem zakończenia podobało mi się wszystko- historia, styl i poczucie humoru.Bez spoilerów powiem tyle, że od początku spodziewałam się właśnie takiego rozwiązania, ale nie napisanego w taki sposób. Za szybko to poszło, i momentami zbyt udziwnione?

Krzysztof Mroczko | 2015-05-19

Jesteście sobie w stanie wyobrazić sytuację, w której z rozbiorów wyłania się Druga Rzeczpospolita Obojga Narodów, w której na tronie zasiada Chińczyk i przyjmuje miano Władysława V? Ja osobiście przyznaję, że na coś takiego chyba bym nie wpadł. Zapewne z tego też powodu nie jestem jednym z ciekawszych polskich autorów a krytykiem, który lubi się poznęcać i pomarudzić, choć racji często nie ma. Trudno jednak odmówić książce Lewandowskiego siły, przed którą pokornie chylę czoła, z braku kapelusza oczywiście.

Powieść opisana jest jako "historyczno-przygodowa" i to najlepiej oddaje jej charakter. Trzeba przyznać, że pod tym względem autor nie ustępuje bardziej poczytnym na naszym rynku pisarzom. Swoją drogą to ciekawe, że prościej piszący szybciej odnajdują drogę do serc (i portfeli!) czytelników płci obojga. Lewandowski jakoś pozostaje w cieniu. Zapewne tylko dlatego, że jego powieści mają wiele ukrytych odniesień i smaczków, które często umykają odbiorcom. Zupełnie niesłusznie, bo...

Ania | 2014-09-10

Mimo różnych braków i nieścisłości to interesująca wizja alternatywnej historii. Plus za pomysł tworzenia Rzeczypospolitej Obojga Narodów w Chinach

Maquarella | 2016-05-21
Przeczytana: 21 maja 2016

Genialna,wspaniała, jedynie zakończenie mi się trochę nie podobało, ale co to jest kilkanaście stron do całej powieści?
Gorąco polecam!

mandżuria | 2011-06-01
Przeczytana: 2011 rok

Pierwszy raz o „Bursztynowym Królestwie” Konrada T. Lewandowskiego usłyszałam od siostry, która wypatrzyła książkę pośród nowości. Od razu wiedziałam, że po prostu muszę ją przeczytać – pomysł i miejsce akcji absolutnie mnie zaintrygowały i zachęciły do książki. Trochę czasu jednak minęło zanim trafiła w moje ręce. W międzyczasie miałam okazję przeczytać krótkie fragmenty innych powieści autora, głównie w kontekście słabych scen erotycznych, więc mój zapał odrobinę ostygł (nie nastawiałam się na sceny tego rodzaju w „Bursztynowym Królestwie”, ale trochę mnie to zaniepokoiło w kontekście jego pisarstwa w ogóle). Końcem końców książkę przeczytałam i z czystym sumieniem przyznaję, że to świetna powieść przygodowa, napisana lekko i z pazurem, od której ciężko się oderwać.

„Burztynowe Królestwo” przedstawia alternatywną historię narodu polskiego, a przynajmniej jego wycinku, który w czasie zaborów i powstań został zesłany na Syberię. Pomysł to iście brawurowy i błyskotliwy – część...

Kamil Misztal | 2015-03-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 12 marca 2015

Zaskakująca fabuła... warto przeczytać.

Ostatni rozdział...?