Mały świat Golema

Tłumaczenie: Magdalena Kurzyna
Wydawnictwo: Mroja Press
Le Petit monde du Golem
9788361081999
komiks, fantasy, baśń, wampir, golem
komiksy
Snoopy

Joann Sfar zaprasza w podróż do swego fantastycznego świata! Michel Douffon, Vincent Ehrenstein, Humpty Dumpty, Wampir Fernand, Mandragora – wszystkie te postaci znamy z innych opowieści Autora. Tu pojawiają się po raz pierwszy i spotykają się w jednej opowieści, pełnej niezwykłego humoru i typowego dla Sfara oniryzmu. Ten świat rządzi się swymi zasadami: Zasada numer jeden: „Z golemem jest...

Ten świat rządzi się swymi zasadami:

Zasada numer jeden: „Z golemem jest jak z wiecznym piórem: nie pożycza się go!”.
Zasada numer dwa: „Idąc za kobietą przestajesz istnieć na płaszczyźnie indywidualności decyzji”.
Zasada numer trzy: „Osoba, która zerwie mandragorę, zostanie natychmiast zabita piorunem!”.

Nasi bohaterowie muszą borykać się z dylematami egzystencjonalnymi. Którą z czterech dróg powinno pójść drzewo? Co ma zrobić nieszczęśliwie zakochany wampir? No i wreszcie: co zrobić ze starym, niepotrzebnym golemem?

kendo777 | 2016-07-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiksy
Przeczytana: 03 lipca 2016

Powtórka po latach. Nadal znakomity. Tak rodziło się uniwersum Sfara. Jest mandragora, jest wampir, jest golem, są policjanci. Jest też Wilno i pełno surrealistycznego humoru. Mała bura dla Sfara, który zupełnie niepotrzebnie pojechał na jednej planszy po Polakach. Gdyby jakiś Polak zrobił coś podobnego w drugą stronę, to wszyscy mówiliby o antysemityzmie (a już szczególnie lewica :) ). Na zaledwie kilku kadrach Polak jest ukazany jako pijak, dwa razy obraża Żydów i jeszcze chwali rosyjskiego cara. Taka typowa wstawka, żeby tylko pojechać po Polakach, bo nie ma to żadnego znaczenia dla fabuły, a postać nie pojawia się już później. To nawet nie są drobne uszczypliwości, które byłyby w porządku, tylko typowy pojazd bez klasy, a przecież Sfar ma klasę. Szkoda. Poza tym świetny album. Kolejność czytania: Mały świat Golema, Wampir, Aspirine. I dodatkowo Profesor Bell 1-3.

Arthaniel | 2016-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2016

Sympatyczny prequel "Wampira" - dla fanów pozycja obowiązkowa, bo to przede wszystkim opowieść o pierwszym spotkaniu Fernanda i Mandragory (sam album "Wampir" zaczyna się właściwie w momencie, w którym "Mały świat Golema" się kończy). A "Golem" w tytule to chyba tylko taka zmyła, bo postać ta pojawia się na może pięciu stronach ;).

Mam problem z oceną, więc się tą skromną szóstką w żadnym wypadku nie sugerujcie. Komiks może nie jest wybitny, ale to zdecydowanie rzecz godna polecenia. Kawał dobrej, inteligentnej rozrywki, którą porównałbym np. do komiksów Baranowskiego. Każdy miłośnik Sfara powinien mieć ten tomik na półce. Innych również zachęcam, tym bardziej, że można go dziś dopaść za kilkanaście zł.

giera | 2013-06-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiks

„Mały świat Golema” to świat odwrócony do góry nogami, to świat stojący na głowie. Świat, w którym obok ludzi, na tych samych naturalnych a nie mistycznych prawach, żyją dybuk, mandragora, wampir, żywe drzewo – postaci z ludowych wierzeń i żydowskiego folkloru.
Sfar redefiniuje żydowski folklor. Dodatkowo nadaje swym postaciom stricte ludzkie cechy charakteru i osobowości. Wampir Fernand jest permanentnie nieszczęśliwy, samotny, chciałby się zakochać, dzielić z kimś życie. Michel Douffon próbuje mu w tym pomóc, ale jego różne zabiegi nie przynoszą pożądanego skutku. Dlatego zrozpaczony Fernand próbuje popełnić samobójstwo, wiesza się i wisi na drzewie przez trzy dni, ale nie umiera, jest w końcu nieśmiertelny.
Opowieści zawarte w „Małym świecie Golema” swoim klimatem przypominają mi obrazy Marca Chagalla. Nie ma co prawda w komiksie grającego na skrzypcach małego, białego cielaczka, ale gdyby był, to wcale by mnie to nie zaskoczyło. Myślę nawet, że byłby na swoim miejscu.

- - -...

Mieszanka postaci z wcześniejszych komiksów. Teksty napisane w inteligentnie zabawny i wzruszający sposób.

Gosia Herba | 2016-03-25
danijel | 2015-01-19