De profundis
8320707498
De profundis
dona

Trzy opowiadania H. Kuttnera.
"Gdy się przebierze miarka" o problemach wychowawczych.

"Polisa ubezpieczeniowa na dożywocie" o niebezpiecznych skutkach podróży w czasie.

"De profundis" o pacjentach sanatorium dla osób cierpiących na choroby psychiczne.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Misza | 2016-08-03
Przeczytana: 02 sierpnia 2016

Zeszyt fantastyki z opowiadaniami Henry'ego Kuttnera początkowo mnie zawiódł. Co prawda można to zrzucić na styl w jakim tworzono tego typu opowiadania w latach 40. i 50. ale pierwsze opowiadanie zdecydowanie mi się nie podobało. Nie oznacza to oczywiście że innym nie będzie się podobać, ale mi nie przypadło do gustu. Co gorsza zajmuje ponad pół książeczki, a pozostałe dwa opowiadania, mimo że całkiem dobre, nie poprawiły mi wglądu na całość.
Opowiadanie drugie o konsekwencjach podróży w czasie dobrze się czytało, ale nie wniosło niczego odkrywczego, natomiast opowiadanie trzecie było najciekawsze, mówiące o przenikaniu się różnych czasoprzestrzeni, najbardziej oryginalne chyba ale też chociaż trochę psychodeliczne - i to by jego największy plus.
Ten zeszyt fantastyczno-naukowy można przeczytać właściwie tylko dla tego ostatniego, najkrótszego opowiadania. Polecam je, reszty nie.

Efemeryda | 2017-03-24

No cóż, Kutner ugruntował sobie pozycję autora, którego lubię. Jedno z pierwszych nastoletnich spotkań z fantastyką. Jak ja czekałam na kolejne zeszyty. Jak na nie polowałam, prosząc znajomą kioskarkę o odłożenie. Ech, łza się w oku kręci. Czytałam z wypiekami na twarzy. Po latach wracam do nich z sentymentem, inaczej jej odczytując. Ale...wracam z przyjemnością.

man-o | 2016-05-28

Klasyczny Kuttner.
Najlepsze dla mnie w tym tomiku, to tytułowe opowiadanie "De profundis".
Mroczne, tajemnicze i schizoidalnie kuttnerowskie.
10/10

KBKBKB | 2014-10-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 14 października 2014

No naprawdę świetnie się bawiłem!
Tak się już nie pisze fantastyki niestety... Lekka, przyjemna i do tego z sensem!

Patryk | 2016-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2016

1. Gdy się przebierze miarka - 5/10
2. Polisa ubezbieczeniowa na dożywocie - 7/10
3. De Profundis - 6/10

Ocena łączna - 6/10

Ergo_sum | 2015-08-06
Przeczytana: 1986 rok

Dzięki tym opowiadaniom stałem się fanem Kuttnera

comar | 2017-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2017