A Martian Odyssey

Zestaw opowiadań:
"Odyseja marsjańska"
"Dolina marzeń"
"Zwariowany księżyc"

"Odyseja marsjańska" - to pierwsze opowiadanie amerykańskiego pisarza Stanleya G. Weinbauma, opublikowane w 1934 roku, odkryte na nowo i nagrodzone w 1970 roku.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

KBKBKB | 2014-08-14
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2014
Przeczytana: 14 sierpnia 2014

Struś Twil (Trrrrwiiiiirrrlll), baryłkowce "Nie jesteśmy wrrrogami! Au!" i piekielnie rajska dolina oraz luniaki, skradacze, Góry Idiotów i papukot Oliwier zapraszają na niesamowite przygody ze swoim udziałem na Marsie i Io, które KONIECZNIE trzeba przeczytać ;))

Margita | 2015-11-01

"Odyseja marsjańska" to moje ukochane opowiadanie, do którego wracałam niezliczoną ilość razy. I na pewno wrócę jeszcze niejednokrotnie :) Wykreowany tam świat (szkoda, że nieprawdziwy :) )wciąż niesamowicie działa na moją wyobraźnię. Polecam wielbicielom s-f!

Pisane w latach '30 XX w., więc trochę trąci myszką, zwłaszcza początek pierwszego opowiadania przypominał klimatem "Na srebrnym globie" Żuławskiego. Największym plusem są postacie kosmitów - Twil czy Oliwier. Takie bardzo kreskówkowe, jakby z filmów animowanych sprzed 60-80 lat. Choć w momencie pisania tekstów rozpracowanie energii atomowej było na podobnym poziomie jak obecne prace nad energią plazmową, to myśl autora wyprzedzała swoje czasy o trzydzieści lat. Pomysł zasilania pojazdów (projektowano nawet samochody z minireaktorami) energią jądrową, na dobre wyewoluował w USA dopiero w latach '50. W obecnych czasach dziwić może trochę deprecjonowanie energii słonecznej. Czytać z przymrużeniem oka ;-)

| 2010-07-15
Przeczytana: 1990 rok

Klasyka science fiction w wersji optymistyczno-humorystycznej.
Warto przeczytać, ponieważ Weinbaum położył podwaliny pod taką odmianę literatury fantastycznej, popularnej w latach '40-tych i '50-tych w Stanach Zjednoczonych.

Sławomir | 2013-11-21

... a szczególnie rozbawił mnie "Zwariowany księżyc" i Oskar(?) jeśli dobrze pamiętam. - Genialnie głupi pupil domowy:)

krystyna kalinowska | 2012-03-17

jest to bardzo interesująca książka

Michał | 2016-10-13
Marek Rygiel | 2016-07-26