Historia o mewie i kocie, który uczył ją latać

Tłumaczenie: Maria Raczkiewicz
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Historia de una gaviota y del gato que le ensenó
83-88459-33-3
dla dzieci, zwierzęta, przygoda, kot
Monika

Piękna historia o kocie imieniem Zorbas, który obiecał umierającej mewie, że zaopiekuje się jej pisklęciem. A ponieważ "słowo honoru dane przez jednego kota portowego jest wiążące dla wszystkich kotów portowych", Zorbas będzie mógł liczyć na pomoc przyjaciół, może nie najmądrzejszych, lecz pełnych dobrych chęci. Kocia gromadka, chroniąc pisklę przed ludzkim okiem, zdecyduje się nawet na zawarcie paktu z odwiecznymi wrogami - szczurami. Czy jednak równie dobrze sobie poradzi, gdy nadejdzie czas nauki latania?

Dzieci z pewnością zachwyci obfitująca w zabawne przygody fabuła, dorosłych zaś ujmie poetycki klimat książki i jej ekologiczne przesłanie.

elarosa | 2014-09-05

Przeczytana przed laty a wracała w myślach co jakiś czas.
Nie pamiętałam autora czy tytułu, ale wbił się w głowę podtytuł. Bardzo chwytliwy, którym podnosiłam przez lata na duchu starsze osoby z mojego otoczenia.
W samej książce wspaniała historia o dotrzymywania obietnic mimo wielu niedogodności i różnic. O wspieraniu również.
Polecam ze szczerego serca poznać te wspaniałe postaci i ich historię

Cysianna | 2014-04-20

Przeczytałam tę książkę mając około 8-9 lat. Była to jedna z pierwszych książek, które pokochałam od pierwszych stron. Pamiętam ją doskonale do dzisiaj i wiem, że moje dzieci też ją poznają.
Polecam wszystkim, dzieciom i dorosłym.

ilo99 | 2016-04-19

Prosta historia, napisana w charakterystycznym dla autora stylu. Bohater przedstawiany jest zawsze za pomocą kilku, tych samych słów, na przykład: „duży, czarny i gruby kot”. Świat przedstawiony jest ledwie zarysowany kilkoma pociągnięciami pędzla. Akcja toczy się szybko, ale opisana jest w zaskakujący sposób – uczone dysputy kotów portowych. A przede wszystkim odpowiedzialne zadanie przed jakim staje Zorbas – wychowanie mewy i nauczenie jej latania. A to wszystko ma drugie dno. O tym, że warto dotrzymywać słowa. O tym, że ludzie w sposób zastraszający niszczą przyrodę, a ta dewastacja ma wpływ również na życie zwierząt. O tym, że jeśli się czegoś bardzo pragnie, to należy do tego dążyć, nie poddawać się i odważnie spoglądać w nieznane. Taka przyjemna lektura na wieczór dla młodzieży starszej, to znaczy tej bliżej osiemdziesięciu lat, a jak się do niej odniosą młodsi, dalibóg nie wiem. Może być zbyt staroświecka dla najmłodszego pokolenia czytelników. Aczkolwiek polecam ją wszystkim.

Mońka | 2013-05-12

Nie wracam nigdy do książek, ale tą przeczytałam już trzy razy.. To chyba naprawde mówi samo za siebie ;)

olaf2009 | 2015-12-01
Przeczytana: 09 grudnia 2015