Koniec historii

Noir sur Blanc
2021-03-31
2021-03-31
Joanna Branicka

Jeśli lubicie historie szpiegowskie z postaciami znanymi z historii w tle, przeczytacie tę książkę z przyjemnością.
Juan Belmonte, były partyzant i ochroniarz Salvadora Allende, zostaje zmuszony przez rosyjskie służby specjalne do podjęcia tajnej misji. Misji, która może się okazać mission impossible. Wydaje się, że niecałe 150 stron to zbyt mało, by rozkręcić akcję, ale autorowi się to udało...

(cd recenzji na fb)

„To władza [...], bez wieku i czasu, ale zawsze obecna".
Jak u licha na stu pięćdziesięciu stronach udało się upchnąć atamana dońskich Kozaków, Pinocheta, wojnę afgańską, chilijską gwiazdę piosenki w nazistowskich Niemczech, dżunglę w Nikaragui, elementy autobiograficzne i szpiegowską intrygę? Za sam fakt, że ten fabularny bajzel nie wymknął się Sepúlvedzie spod kontroli, należą mu się słowa uznania. Można go za to zganić za namolną i bezkrytyczną pochwałę rewolucji w wydaniu Che, ale tu już w grę wchodzą względy osobiste pisarza.
Sama książka to przede wszystkim historia Chile w pigułce, a ta smakuje jak pikantne churrasco popijane mocnym pisco.
Szkoda, że wyszła z tego tylko zacna przekąska, bo potencjał produktów wystarczyłby na wystawną kolację.

„To władza [...], bez wieku i czasu, ale zawsze obecna".

Od pewnego czasu literatura Ameryki Łacińskiej zaczyna zdobywać coraz większe rzesze fanów - nic dziwnego, skoro jej Twórcy cechują się obiektywizmem i wrażliwością, a także znakomitą spostrzegawczością. Na szczególną uwagę zasługuje mniej znana postać Luisa Sepulvedy - chilijskiego pisarza, buntownika, propagatora ekologii i praw człowieka.

Belmonte nie potrafi pogodzić się z przeszłością, która uparcie przypomina mu o sobie w każdej chwili. Zagubiony, zlękniony i postawiony pod ścianą zgadza się na tajną misję zleconą przez rosyjskie służby specjalne. Dziwne wypadki zapowiadają, że jego misja może okazać się niemożliwa do zrealizowania...

Niesamowicie skondensowana (niespełna 150 stron) i książka „Koniec historii” okazała się sensowną historią szpiegowską z potężnym podtekstem politycznym. Sepulveda zręcznie konstruuje fabułę wplatając w nią postaci historyczne - nie miałam pojęcia na jak szeroką skalę niemieccy naziści ukrywali się w Ameryce Łacińskiej, szczególnie w Chile! Lektura nie jest łatwa, wiele scen to okrutne akty przemocy, które głęboko wwiercają się w umysł i nie pozwalają o sobie zapomnieć. Jednocześnie język jest bardzo przystępny, dzięki czemu pochłanianie kolejnych stron nie zajmuje wiele czasu, w końcu to powieść sensacyjna! Czas zajmują natomiast przemyślenia, które ponawiają się co kilka sekund - Autor zmusza czytelnika do myślenia i podsuwa daleko idące wnioski!
Polecam! Przede wszystkim ze względu na bardzo ciekawą treści ubraną w nieczęsto spotykany język oraz fakt, że poruszany problem dotyczy historii, której nie uczą nawet na studiach!

Belmonte nie potrafi pogodzić...

szkoda czasu

szkoda czasu

• Kryminał
  • Literatura zagraniczna
  • Hiszpańskie
  • Kupione/otrzymane/prezenty, w kolejce do przeczytania
  • W regale/na stole/na parapecie
  • Chile

Dodaj cytat z książki Koniec historii