Droga do zatracenia

Droga, zatracenia
komiksy
dona

Inne wydania

“Droga do zatracenia” to amerykańska wersja opowieści o Samotnym Wilku. O człowieku podążającym ścieżką zemsty. Człowieku który stracił prawie całą rodzinę ale nie stracił dumy i honoru. Człowieku oddanym jednemu celowi. Zemście. Tym człowiekiem jest Michael O’Sullivan, Irlandczyk będący na usługach mafijnej rodziny Rooney. Jest ich najlepszym egzekutorem. W gangsterskim środowisku mówią o nim Anioł Śmierci. I właśnie przemiana Anioła Śmierci w Anioła Zemsty jest głównym tematem tego komiksu. Przemiana zostaje opisana przez syna OSullivan’a - Micheal’a Juniora, który jest głównym narratorem losów swego ojca. Opowieść syna pokazuje nam jak nawiązują się jego kontakty z ojcem, jak staje się jego jedynym towarzyszem w drodze do piekła. “Droga do zatracenia” została sfilmowana, lecz niestety film nie oddaje klimatu komiksu. Brakuje paru wątków, które powodują, że komiks czyta się jednym tchem (choć liczy sobie około 300 stron). Scenarzysta Max Allan Collins zafundował czytelnikowi powtórkę z rozrywki, niby to już było ale i tak jest to fajne. Ten komiks to prawdziwa gangsterska saga o życiu Ameryki lat 30-stych. Czasy prohibicji, biedy i gangsterów. Postacie fikcyjne występują na przemian z rzeczywistymi (Al Capone, Eliot Ness). Czarno białe rysunki , za które odpowiada Richard Piers Rayner, doskonale oddają panujący wówczas klimat. Poza tym podkreślają postać Anioła. Postać która potrafi być jednocześnie kochającym ojcem i bezlitosnym mordercą.
Podsumowując, “Droga do Zatracenia” to porządny komiks z którym warto się zapoznać. Mnie do niego zraził kiepski film, lecz w końcu go przeczytałem i nie żałuję. A poza tym na polskim rynku komiksów o tematyce gangsterskiej można ze świecą szukać. A więc jeśli widziałeś film to śmiało sięgnij po komiks, a jeśli czytałeś komiks to nie sięgaj już po film. Rozczarujesz się tylko.

Matacz | 2014-12-12
Przeczytana: 24 listopada 2014

Zazwyczaj najpierw czyta się książkę, a dopiero później ogląda ekranizację. W przypadku "Drogi do zatracenia" sytuacja jest odwrócona, a nawet jeszcze bardziej zagmatwana, ponieważ film zrealizowano na podstawie komiksu, natomiast książkę napisano na podstawie scenariusza filmowego. Tak więc najpierw widziałem film, który swoją drogą, bardzo mi się spodobał, a dopiero dużo później postanowiłem przeczytać książkę. Obawiałem się, że powieść napisana na podstawie filmu może zwyczajnie okazać się chłamem i popsuje dobre wrażenie jakie zostało po seansie. Nic z tych rzeczy! Fabuła książki co do joty odpowiada fabule filmu. Co prawda gdybym przeczytał książkę zaraz po seansie to okazałaby się nic niewnoszącą kalką, ale ponieważ od seansu do lektury upłynęło sporo wody książka okazała się miłym przypomnieniem fajnego filmu. Stąd moja pozytywna ocena. Polecam w szczególności miłośnikom mafijnych klimatów.

Piotrek | 2011-05-12
Przeczytana: kwiecień 2002

Ojciec jest w stanie zrobić wszystko dla swojego dziecka. To teoria. W książce dowiesz się jak wygląda praktyka.

Agulka7 | 2013-09-19
Przeczytana: 19 września 2013

Gangster ojciec i syn ... warta przeczytania

książek: 1918
Vinga | 2016-11-25