Gamedec. Zabaweczki. Sztorm

Cykl: Gamedec (tom 4)
Wydawnictwo: superNOWA
Pablos

Mobillenium, koncern odpowiedzialny za stworzenie w sieci cyfrowej Bestii, ukrywa straszliwą tajemnicę. Co znajduje się na siódmej planecie systemu Hoedus II, ponad dwieście lat świetlnych od Słońca? I jaki to ma związek z falą zamieszek o bezprecedensowej skali, ogarniających całą Ziemię? Torkil Aymore dwoi się i troi - dosłownie - żeby sprostać wyzwaniom przekraczającym możliwości zwykłego człowieka. Ale Torkil nie jest już zwykłym człowiekiem...

Pod koniec XXII wieku zmieniło się praktycznie wszystko.

Wiele ciał, wiele dusz... teraz każdego człowieka można powielić, skopiować. Gamedec walczy o utrzymanie własnej tożsamości, szuka prawdy o rzeczywistości i odkrywa nieznane możliwości własnego umysłu. Czy droga, która podąża, stanie się drogą ocalenia dla całej ludzkości?

Jeśli wszedłeś w sieć, nie ma już dla ciebie ratunku.

źródło opisu: [superNOWA, 2010]

Tomek | 2014-08-20
Na półkach: Przeczytane, 2014, E-book
Przeczytana: 17 sierpnia 2014

Druga część "Zabaweczek" jest dużo lepsza od poprzedniczki. Książkę pochłaniało się strona po stronie. Fabuła w końcu nabiera tempa i nie ma tylu filozoficznych wywodów. Koniec przynosi wiele odpowiedzi na pytania które narastają przez poprzednie tomy, ale jednocześnie poddaje do rozwiązania nowe, jeszcze trudniejsze. Lektura jak najbardziej godna polecenia. Nie żałuje ani cetni poświęconej na czytanie.

Beata | 2014-11-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Papierowe

Następny etap: korpokracja

„Gamedec. Zabaweczki. Sztorm” jest drugą częścią trzeciego tomu przygód Torkila, częścią powstałą przez sztuczny, wynikający jedynie ze względów edytorskich, podział bardzo obszernej powieści. Zatem, wcześniejsze zapoznanie się z „Gamedekiem. Zabaweczkami. Błyskami” jest nieodzowne dla zrozumienia całości intrygi i tak naprawdę lektura obu części „Zabaweczek” nie powinna być oddzielona długim interwałem czasowym. Pozwalam sobie na tę uwagę także dlatego, że niniejszy tekst jest pod pewnymi względami dokończeniem i podsumowaniem recenzji „Błysków”, której przeczytanie – by uniknąć powtarzania zawartych tam uwag – polecam. A teraz już do rzeczy.
Marcin Przybyłek przyzwyczaił mnie, że nie pisze książek błahych, których istotą są jedynie pojedynki, dynamiczne pościgi i śledztwa. Owszem, wątek przygodowy czy detektywistyczny jest podstawą powieści, ale autor się tym nie zadowala – w każdym utworze tkwi drugie dno. I kolejna odsłona losów Torkila Aymore pod...

bor | 2014-03-26

Dla mnie bomba. dostałem wszystko czego chciałem i oczekiwałem. świat jest rewelacyjnie przedstawiony, dobrze przemyślany i każdy nawet pozornie niedorzeczy pomysł da się w tym świecie wyjaśnić.
Nasz Gamedec z detektywa, ktory działa tylko wirtualnie staje się superbohaterem ale to nie razi, przychodzi to jakoś naturalnie.
Zabaweczki czytałem w wydaniu jednoczęściowym i dostarczyły tyle lektury, że nie mam uczucia niedosytu, jak się to czasami przytrafia. Jestem syty. Jeden zgrzyt to wizyta Torkila z 'głowie' Lamy. Cała ta rozmowa tak mnie wymęczyła, tak mi się to źle czytało, że na parę tygodni odłożyłem czytanie ale kiedy udało się już przebrnąć to znow przyjemność wróciła. I nie przekombinował autor. Zawsze martwię się o zakończenia, bo dla mnie to najsłabszy punkt większości książek. Tutaj jest to fajnie zrobione.
Ocena może wydawać się wysoka ale to moja opinia i dla mnie jest zasłużona. Gamedec dołącza do moich ulubionych książek. No i chce się do tego świata wracać.

Paweł Gryniewicz | 2013-06-18

Bardzo dobra space opera o Gamedecu, wreszcie bez zbędnych dłużyzn (prawie) otrzymujemy świetną akcję, pozbawioną (znowu prawie) przemyśleń, które nic nie wnoszą, ani też do niczego nie prowadzą. W sumie wyjaśnia się chyba wszystko co wypadałoby, aby się wyjaśniło po poprzednich częściach, a opis konfliktu jest godny military sf i jakoś tak ładnie to wszystko się składa. Jednynym minusem, który nieco obniża ocenę tej pozycji Marcina Przybyłka to wyżej wspomniane "prawie" i zakończenie

(NIE CHCESZ TO NIE CZYTAJ, CHOCIEŻ SPOILERA RACZEJ NIE MA ;),

które własnie najpierw nieco się dłuży, a później jest przekolorowane jak to u Gamedeca :P

Michał | 2012-07-08
Przeczytana: 02 lipca 2012

Finał opowieści nie był dla mnie wielkim zaskoczeniem; powtarzający się wątek kryzysu temporalnego i jego ciągłe niepełne wyjaśnienie, naprowadziło mnie na prawdziwy obraz świata. W tej części następuje spora militaryzacja fabuły (szkolenie i walki Torkila).

ikari | 2010-10-01
Przeczytana: lipiec 2010

Ciekawe zamknięcie Pierwszej Opowieści o Torkilu. Jak się okazuje, autor wciąż miał w głowie tak zwany "the big picture" i przyznam, że dałem się zaskoczyć.

| 2012-01-08

Już IV tom, a nadal nie można mieć dość. Technologia przechodzi już dawno ludzkie pojęcie, a ludzie... no cóż. Warto przeczytać!

Kuba Buja | 2016-09-30
Jogurt89 | 2016-09-21