Toy Land

Okładka książki Toy Land Robert J. Szmidt
Okładka książki Toy Land
Robert J. Szmidt Wydawnictwo: Rebis Cykl: Pola dawno zapomnianych bitew (tom 0.5) Seria: Horyzonty zdarzeń fantasy, science fiction
Pola dawno zapomnianych bitew (tom 0.5)
Horyzonty zdarzeń
Rebis
2017-01-24
2008-11-01

Podejrzewam, że z założenia miało to być dzieło proste i prześmiewcze. I rzeczywiście jest, choć humor oparty na seksizmie, rasizmie i zjełczałym testosteronie do mnie nie przemawia. „Toy Land” to najsłabsza z książek Ojca Zzombiciela, jakie dotychczas czytałam (a przeczytałam ich już sporo).

Przychodzi mi na myśl jedno słowo: infantylna.

Kolejna książka serii została wydana 6 lat później a na każdej płaszczyźnie to przepaść (naturalnie na korzyść kolejnych tomów).

Odsłuchane, do zapomnienia.

Przychodzi mi na myśl jedno słowo: infantylna.

Odsłuchane, do zapomnienia.

nie jest to jakaś odkrywcza lektura, pełna zwrotów akcji lecz mimo to moim zdaniem jest warta uwagi. Świetne są śmieszki z polskiej rzeczywistości wplecione przez autora.

Jedno jest pewnie autor zawsze na fajny pomysł na tytuł. Nie za bardzo rozumiem czemu jest ta książka w cyklu Pól, chyba tylko żeby sprzedaż podbić, bo nie ma tu jakichkolwiek nawiązań, smaczków, mrugnięć, nic. Na duży plus to wplecenie Polski i Polaków jako naród podbijający kosmos no i przyszłość. Określenie Rzeczpospolita powietrzna rozbawiło mnie to łez, dużo tu polskich smaczków. Ogólnie lepiej tu jest prowadzona narracja niż w opublikowanych Polach, tam autor czasem ważne rzeczy skraca a opisy regulaminu wojskowego lub jakieś bzdurne szczegóły rozwleka do granic. Tutaj jest również parę bzdurek ale nie rażą, już bardziej przekleństwa, jeszcze tyle to chyba w żadnej książce nie widziałam. Bohaterowie również interesujący, co prawda takich gadek w powieściach, zwłaszcza Space operach już było masę, ale bardziej wzbudzają pobłażliwość niż niesmak. Ogólnie książka z racji wszechobecnie panującej polskości zabawna i interesująca, szybko się czyta, koło pół to nie stało ale było miło, chyba będzie druga część lub jest to po prostu otwarte zakończenie, co jest na plus bo się rzadko zdarza. Na dodatek Szmidt chyba śledzi projekt Klausa w Davos, pięknie w książce opisuje co i jak ma się stać, żeby zabrać nam te resztki wolności jakie jeszcze nam pozostały, za to kolejny plus, smutno się to czyta ale pociesza, że jest więcej ludzi, którzy widzą co się dzieje na świecie!

Czy to jest poważna bądź posiadająca skomplikowaną fabułę książka? Nie, nie jest nawet blisko. Jest za to niesamowicie zabawna. Czasami balansuje na granicy dobrego smaku jednak nigdy nie zawodzi. Jeśli lubi się filmy typu Obcy to ta pozycja na pewno wbija się w gusta.

Bliźniaki Duck, którym skradziono księżyc - tego typu wstawek można się spodziewać. Nie porywa, takie sobie czytadło, da się przebrnąć jeśli nie zwraca się uwagi nie nieścisłości.

Krótkie i ciekawe,a nawet zabawne.

Krótkie i ciekawe,a nawet zabawne.

Oklepana, a mimo to wciągająca fabuła. Koszarowy, momentami prostacki, ale nie przekraczający granic dobrego smaku humor. Do tego sympatyczni bohaterowie i mamy udane sci-fi w stylu "ALIENS"/"OBCY-DECYDUJĄCE STARCIE". Jak ktoś jest fanem wspomnianego filmu to polecam koniecznie.

W pierwszej połowie książki jakoś udawało mi się lecieć dalej nie zatrzymując się na uprossczeniach postaci i dialogów. Potem obleśne odzywki facetów do postaci kobiecej i ogólny durnowaty rasizm dla samego durnowatego rasizmu zaczynał przelewać czare goryczy.

Czysta literatura rozrywkowa, uśmiałem się.

Duży rasizmu, chamstwa i seksizmu. Tego oczekiwałem.

Czysta literatura rozrywkowa, uśmiałem się.

Duży rasizmu, chamstwa i seksizmu. Tego oczekiwałem.

• Science Fiction

Robert J. Szmidt Toy Land Zobacz więcej