Cinq-Mars

Cinq-Mars
83-7001-751-7
przygodowa
megiddovl

Romantyczna powieść osiemnastowiecznego francuskiego pisarza o spisku wojskowo-politycznym za panowania Ludwika XIII i rządów jego ministra, kardynała de Richelieu

Dracena | 2015-05-13

Egzemplarz, który miałam przyjemność czytać, był opatrzony wstępem zawierającym porównanie „Cinq - Marsa” do kwiatka znalezionego w babcinym pamiętniku. Książka wydana we Francji w roku 1826 może wydawać się przestarzałą i nudną, jednak to tylko pozory.
Akcja powieści rozgrywa się we Francji za panowania Ludwika XIII, czyli w pierwszej połowie XVII wieku. Główny bohater - młody Henryk d'Effiat markiz Cinq - Mars opuszcza rodzinne strony i udaje się na dwór królewski. Tam w ciągu dwóch lat zyskuje zaszczytny tytuł Wielkiego Koniuszego, a także staje się faworytem Ludwika XIII. Młodzieniec zawiązuje spisek przeciw okrutnemu kardynałowi Richelieu. Wszystko czyni w imię miłości do Marii Gonzagi - księżniczki mantuańskiej i dwórki królowej Anny Austriaczki. A w przyszłości polskiej królowej.
Na kartach powieści pojawiają się również nasi rodacy. Do Francji po rękę Marii przybywa polskie poselstwo. Jak autor przedstawił stroje i obyczaje panów szlachty? Zachęcam do sprawdzenia.
Po...

infernus | 2016-11-19
Przeczytana: 12 listopada 2016

Fajnie się czyta, dynamiczna akcja, zarówno opisy strojów jak i krajobrazów są malowniczo przedstawione bez zbędnego naciągania. Przez całą powieść widziałem splatającą się miłość z honorem tamtych czasów. Gdyby nie utracone nadzieje, kto wie jakby się potoczyły losy Marii i Henryka. Mocne 8.

książek: 1949
Penelopa | 2015-11-18