Szpieg, opowieść o ziemi niczyjej

Tłumaczenie: Hajota (Helena Pajzderska)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
The Spy. A Tale of the Neutral Land
historyczna
Calebornia

Inne wydania

Jest rok 1776. Powieść przenosi czytelnika w czasy wojny między Anglią a Zjednoczonymi Stanami Ameryki. Anglicy wykorzystują emigrantów nie tylko w bezpośredniej walce z tworzącym się państwem, ale również w zbieraniu informacji. Kongres powołał wówczas specjalną, tajną komisję do walki z agentami Korony. Przy wypełnianiu obowiązków komisji posługiwano się osobami, których obowiązki niewiele różniły się od zadań zwykłego szpiega...

Po ukazaniu się "Szpiega" zaczęto snuć różne domysły co do osób, które jakoby autor miał na myśli pisząc tę powieść. Nigdy jednak nie odkryto ich tożsamości.

Marcin | 2015-03-17

Powieść Coopera zalicza się do klasyki literatury awanturniczo-przygodowej. Z pewnością nie jest to jednak rzecz godna polecenia dzisiejszej młodzieży, a i w moich najmłodszych latach Cooper zdecydowanie przegrywał w konkurencji z Alfredem Szklarskim, czy takim choćby Karolem Mayem. Warto wszakże pamiętać, że utwór ten powstał niemal dwieście lat temu, a zatem jego język nie może nie być archaiczny, a bohaterowie jednowymiarowi (choć znacznie bardziej odległa historia znała autorów, którzy przynajmniej ostatniej z tych pułapek szczęśliwie uniknęli). I niewiele pomaga tu fakt, że sam Cooper był zacną postacią, że spotkał się z Mickiewiczem, który miał rzekomo cenić jego twórczość, oraz że wsławił się pomocą udzielaną polskim emigrantom politycznym po Powstaniu Listopadowym. Tak czy inaczej "Szpieg" pozostaje powieścią nieudaną i nieprecyzyjną, o wyjątkowo niedbałej, kulejącej fabule. Na nic zdały się przebieranki przywodzące na myśl końcowe sceny szekspirowskiego "Kupca...

Ewa | 2015-01-18
Przeczytana: 16 stycznia 2015

"Szpieg" to powieść historyczna napisana w 1821 roku, a opisująca wojnę o niepodległość Stanów Zjednoczonych i poświęcona bezimiennym bohaterom tych walk: powieść, która przyniosła rozgłos i rozpoczęła karierę pisarską Coopera.
Akcja rozgrywa się w malowniczej scenerii stanu Nowy Jork, na tak zwanej "Ziemi niczyjej" i ukazuje podziw i szacunek dla ludzi walczących o wolność kraju, pragnienie uniezależnienia się od wpływów Anglii, a honor jest rzeczą nadrzędną dla wszystkich bohaterów.
Sam utwór jest bardzo ciężki językowo i stylistycznie, dialogi pompatyczne, nie rzadko infantylne. W pierwszej części powieści brak dynamiki, jakby autor przygotowywał nas do drugiej części, w której akcja dopiero nabiera tempa. Bardzo romantyczne i wzruszające zakończenie.
Znając późniejsze utwory Coopera, ten jest wg mnie najsłabszy.

Lolek90 | 2013-01-19
Przeczytana: 05 stycznia 2013

Uff, ciężka książka. Zdecydowanie nie dla ludzi o moich zainteresowaniach.

Brunon | 2015-04-17

Ulubiona książka mojego dzieciństwa.

piotr94kolak | 2014-07-18

Przenudna lektura, przedzierzgniecie przez nia zajelo mi prawie miesiac. Jezeli ktos lubi takie powiesci to czemu nie, aczkolwiek mnie strasznie wymeczyla. Jedynym plusem jaki widze jest fakt iz odkrylem w sobie niezwykle silna wole, bo naprawde pare razy mialem poprostu ochote zrezygnowac z niej i siegnac po cos bardziej przystepnego.

Korynna | 2016-09-26
NicolaVlada | 2016-09-16