Bałabuszka. Złoty lis

Okładka książki Bałabuszka. Złoty lis Tytus Karpowicz
Okładka książki Bałabuszka. Złoty lis
Tytus Karpowicz Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza ATUT Cykl: Ksiega Puszczy literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Ksiega Puszczy
Oficyna Wydawnicza ATUT
2009-01-01
1958-01-01
lis zwierzęta legendy i mity Wileńszczyzna

Baju , Baju , Bałabuszko :)
Książka opisuje losy lisiej rodziny która swym sprytem i zwinnością mknie przez knieje by porwać ptaka Dwułapych Mord i wykarmić dziatwę. Polecam :)

Baju , Baju , Bałabuszko :)

W porównaniu z "Szlakiem czarnego zwierza" czy "Władcą doliny Morskiego Oka", ta powieść wypada słabiej.
Trochę jakby autor nie miał koncepcji w jakim kierunku wszystko ma zmierzać i zamiast spójnej całości pojawia się zespół rozmaitych wątków połączonych właściwie tylko tym, że w każdym wystąpił Bałabuszka.
Dla mnie wzruszający był szczególnie jeden rozdział, który bym ocenił bardzo wysoko, nawet 9/10. Jest to rozdział pt. "Srebrna lisica", opisujący walkę o życie Czarnuli--samicy Bałabuszki--która postrzelona w łapę pod kurnikiem ucieka przed watahą wilków...
Oczywiście pomimo umiarkowanej oceny całości uważam, że warto książki Karpowicza czytać bo uczą nas wiele o rodzimej przyrodzie. Na pewno przeczytam jeszcze o Tytanie, a myślę też czy nie ściągnąć sobie książki Żelazny Wilk--bo ten drapieżnik mnie zawsze najbardziej fascynował.

Dla mnie wzruszający był szczególnie jeden rozdział, który bym...

Bałabuszka - Złoty lis to główny bohater kolejnej książki z cyklu "Księga Puszczy", w której autor opowiada nam o życiu mieszkańców Puszczy Kielojckiej na Wileńszczyźnie. Mamy możliwość poznania przygód i walki o przetrwanie pary lisów - tytułowego Bałabuszki i jego partnerki - Czarnuli, a także ich potomstwa. Trzeba przyznać, że Tytus Karpowicz umie opowiadać takie historie, używając pięknego języka, pełnego barw, odcieni, opisującego zwierzęce zwyczaje, codzienną walkę o bezpieczeństwo lisiego potomstwa, a także tworzącego niesamowicie plastyczne opisy przyrody, zjawisk, wewnętrznych przeżyć zwierząt. Czy ten opis nadchodzącej burzy nie jest piękny? Oceńcie sami:

"Od Kielojckie Puszczy podpływały ku słońcu chmurki zbite chaotycznie w potarmoszoną kołdrę. Kołdra ta była barwy siwej i rozciągnęła się wkrótce na pół nieba.Słońce zdawało się uchodzić przed tym szarym zalewem, jednak polśniewało jeszcze ze swadą czujnego stratega u szczytu olbrzymiej kopicy chmur. ... Wiatr pociągnął nisko szuwarami. ... I znowu cisza. Tymczasem szare wojsko chmur natarło na słońce. Jeszcze się nie poddało: miecze blasku przeszyły ruchome masy - to tu, to tam otworzyły się lśniące okna jak przed szermierzem, który rąbie wroga nieustępliwym ramieniem. Chmury skłębiły się, ściemniały z gniewu, potem zapłonęły miedzianym ogniem i waląc na łeb na szyję, toczyły się dołem, niżej jak szwadron czołgów, by objechać słońce i zamknąć je w żelazne kleszcze okrążenia. Dla postrachu gruchnęło jedno działo. Za nim drugie i trzecie. Ponownie zerwał się wiatr i jął dziko tarmosić stare olchy, jakby wściekły, że nie pędzą z nim razem i hamują jego gwałtowną szarżę. Pociemniało na świecie. Niby tysiąc samolotów myśliwskich - grzejących ze swych karabinów - załopotały po jeziorze rzęsiste, ciężkie krople krzepkiego deszczu ..."

Dla mnie przepiękne; oczami wyobraźni widzę to niebo, słyszę wiatr, czekam na burzę, a kiedy się zbliża czuję krople deszczu.

Księga puszczy (w skład w której wchodzi Bałabuszka) to książka mojego dzieciństwa. Razem z autorem wędrowałam przez puszczę i szukałam złotego lisa. A ile się na martwiłam przy dziczkach. To niezapomniane chwile.

Książka mojego dzieciństwa...
Zakochanym w przyrodzie polecam!

Książka mojego dzieciństwa...
Zakochanym w przyrodzie polecam!

• Przyroda
  • Biblioteczka domowa - papier