Bałabuszka. Złoty lis

Seria: Księga Puszczy
Wydawnictwo: Atut
Dorota_1988

Historia fenomenalnego lisa Bałabuszki, którą autorowi opowiedział słynny gawędziarz wileński Krzysztof Laudański z Kielojć, niedościgły tropiciel lisów z Kielojckiej Puszczy, pozwala Karpowiczowi po raz kolejny roztoczyć przed czytelnikiem barwne pejzaże Wileńszczyzny.

źródło opisu: nieznane

Anna | 2014-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2014

Bałabuszka - Złoty lis to główny bohater kolejnej książki z cyklu "Księga Puszczy", w której autor opowiada nam o życiu mieszkańców Puszczy Kielojckiej na Wileńszczyźnie. Mamy możliwość poznania przygód i walki o przetrwanie pary lisów - tytułowego Bałabuszki i jego partnerki - Czarnuli, a także ich potomstwa. Trzeba przyznać, że Tytus Karpowicz umie opowiadać takie historie, używając pięknego języka, pełnego barw, odcieni, opisującego zwierzęce zwyczaje, codzienną walkę o bezpieczeństwo lisiego potomstwa, a także tworzącego niesamowicie plastyczne opisy przyrody, zjawisk, wewnętrznych przeżyć zwierząt. Czy ten opis nadchodzącej burzy nie jest piękny? Oceńcie sami:

"Od Kielojckie Puszczy podpływały ku słońcu chmurki zbite chaotycznie w potarmoszoną kołdrę. Kołdra ta była barwy siwej i rozciągnęła się wkrótce na pół nieba.Słońce zdawało się uchodzić przed tym szarym zalewem, jednak polśniewało jeszcze ze swadą czujnego stratega u szczytu olbrzymiej kopicy chmur. ... Wiatr...

Przemek | 2014-05-29
Przeczytana: 29 maja 2014

W porównaniu z "Szlakiem czarnego zwierza" czy "Władcą doliny Morskiego Oka", ta powieść wypada słabiej.
Trochę jakby autor nie miał koncepcji w jakim kierunku wszystko ma zmierzać i zamiast spójnej całości pojawia się zespół rozmaitych wątków połączonych właściwie tylko tym, że w każdym wystąpił Bałabuszka.
Dla mnie wzruszający był szczególnie jeden rozdział, który bym ocenił bardzo wysoko, nawet 9/10. Jest to rozdział pt. "Srebrna lisica", opisujący walkę o życie Czarnuli--samicy Bałabuszki--która postrzelona w łapę pod kurnikiem ucieka przed watahą wilków...
Oczywiście pomimo umiarkowanej oceny całości uważam, że warto książki Karpowicza czytać bo uczą nas wiele o rodzimej przyrodzie. Na pewno przeczytam jeszcze o Tytanie, a myślę też czy nie ściągnąć sobie książki Żelazny Wilk--bo ten drapieżnik mnie zawsze najbardziej fascynował.

Marek | 2014-06-15
Przeczytana: maj 2014

Baju , Baju , Bałabuszko :)
Książka opisuje losy lisiej rodziny która swym sprytem i zwinnością mknie przez knieje by porwać ptaka Dwułapych Mord i wykarmić dziatwę. Polecam :)

Artur | 2014-03-30
Przeczytana: 1993 rok

Książka mojego dzieciństwa...
Zakochanym w przyrodzie polecam!

Fiołek | 2011-07-27
Przeczytana: październik 1985

Księga puszczy (w skład w której wchodzi Bałabuszka) to książka mojego dzieciństwa. Razem z autorem wędrowałam przez puszczę i szukałam złotego lisa. A ile się na martwiłam przy dziczkach. To niezapomniane chwile.

Nayra Black | 2017-04-12
Cerro | 2016-07-09