Sprzysiężenie Czarnej Wydry

Wydawnictwo: Młodzieżowa Agencja Wydawnicza
przygodowa
megiddovl

Inne wydania

Powieść o tragicznych dziejach powstania Indian przeciw Anglikom w latach 1763-1766. Na czele połączonych plemion indiańskich stanął wtedy wódz szczepu Ottawów, Pontiak.

źródło opisu: opis własny

źródło okładki: http://exlibris.chamera.eu/opisy/b005980

Książkowo_czyta | 2011-11-17
Przeczytana: 1995 rok

Po raz kolejny sprawdza się porzekadło, że polskie wcale nie jest gorsze. Jak można zauważyć Polacy też pisali niesamowite westerny i w tym wypadku Szczepańska nie ma się czego wstydzić... Sam Karol May mógłby być dumny z tego tekstu.

Monika | 2013-02-26

Książkę tę przeczytałam w któreś wakacje, dobrych kilka lat temu. Odnalazłam ją zakurzoną i zapomnianą na dnie pawlacza, a ponieważ nawet lubię klimat dzikiego zachodu nie potrzebowałam zachęty do jej przeczytania. Ponad to byłam ciekawa jak z taką tematyką poradzi sobie kobieta i to w dodatku Polka!

Powieść (jak nietrudno się domyślić) opowiada o losach Indian Ameryki Północnej i ich zmaganiach z wciąż zachłannym białym człowiekiem, pragnącym skolonizować te tereny. Akcja toczy się przede wszystkim w okresie powstania (1763 - 1766), na czele którego stanął wódz plemienia Ottawów Pontiak.

N. Szczepańska naprawdę dobrze napisała swoją książkę. Postacie autentyczne przeplatają się z fikcyjnymi, pozytywne z negatywnymi co razem tworzy znakomitą całość.
Ponieważ powieść opiera się na wydarzeniach historycznych nie może skończyć się dobrze dla czerwonoskórych. Jak powszechnie wiadomo, biały człowiek w końcu podporządkował sobie ten naród, zniszczył jego zwyczaje i tradycje, zamknął w...

liaguszka | 2014-06-15

Przepiękna książka. Przeczytałam ja jako dziecko i dziwiło mnie,że można zdradzić za sznur szklanych paciorków. Dziś już mniej mnie to dziwi... ciekawe, czemu?

Mauvais | 2014-08-30

Przypuszczam, że rdzenny Indianin po lekturze "Sprzysiężenia Czarnej Wydry" nie miałby żadnych zastrzeżeń w kwestii samego dzieła, ani sprzeciwu co do pochodzenia autorki. Polscy krewniacy Pani Nory mogą za to cieszyć się, że pisarz z naszej ziemi radzi sobie nieźle nie tylko na polu własnej historii, ale potrafi też napisać naprawdę dobrą książkę odwołującą się do świata innego kontynentu, jak i samej epoki.

Całkiem przyjemna narracja i jej niczego sobie język, prowadzą czytelnika śladami historii plemion Indiańskich w czasach dla nich przełomowych, niezwykle trudnych i w skutkach smutnych, podczas XVIII wiecznej okupacji Ameryki Północnej przez Brytyjczyków i nieco bardziej wyrozumiałych od nich Francuzów. Bujność charakterystyki bohaterów i żywioł wydarzeń magnetycznie przykuwają uwagę czytającego. Ostrzegam, kiedy już zostanie się porwanym przez fabularny wir, trudno odłożyć książkę na bok, a - uwaga! - wir ma swoje źródło już na pierwszych stronach ;)

Wątek historyczny...

shania | 2011-11-15