O królu Arturze i rycerzach Okrągłego Stołu czyli Opowieść o Graalu

Tłumaczenie: Anna Tatarkiewicz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Lektury dla Każdego". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Siedmioróg
Conte de Graal ou le Roman de Perceval
klasyka
megiddovl

Lektura dla klasy I szkoły średniej A tymczasem Percewal jechał swoją drogą. Zobaczył węglarza, który wiódł osła. - Chłopie - rzecze - co prowadzisz osła, powiedz mi, jaka jest najkrótsza droga do Karduelu. Chcę zobaczyć króla Artura. Powiadają, że w Karduelu pasuje rycerzy. - Ten tu szlak wiedzie do zamku, który stoi na brzegu morza. jeśli nim pójdziesz, przyjacielu, znajdziesz króla Artura,...

Lektura dla klasy I szkoły średniej

A tymczasem Percewal jechał swoją drogą. Zobaczył węglarza, który wiódł osła.
- Ten tu szlak wiedzie do zamku, który stoi na brzegu morza. jeśli nim pójdziesz, przyjacielu, znajdziesz króla Artura, zarazem wesołego i smutnego.
- Czemu to król tak waha się między smutkiem a weselem? Masz mi to powiedzieć
- Wnet się dowiesz.

[siedmiorog.pl]

aAtlanta | 2014-03-12
Przeczytana: 12 marca 2014

Jak dla mnie. Książkę trochę trudno się czyta. Mimo tego bardzo się cieszę.
Miałam w tym roku przeczytać wszystkie legendy arturiańskie, ale chyba nie zdążę! :D
Tam ogólnie sa dwie pokazane osoby. Gowen i Percewal. Mimo tego nadal nie wiem dlaczego zmienili tytuł...

Dociekliwy_Kotek | 2014-10-31
Przeczytana: październik 2014

I jak tu oceniać taką książkę? Według jakich kryteriów i pod jakim kątem?

Przede wszystkim sam tytuł może być mylący, bo - jak zauważyli tu już inni użytkownicy - legendarny król jest tak naprawdę postacią marginalną, a narracja koncentruje się na przygodach dwóch rycerzy: Percewala i Gowena.
Wnikliwa lektura tej skądinąd cieniutkiej książeczki może zostawić czytelnika z raczej niewygodnymi pytaniami, przede wszystkim o rzekome wyrafinowanie tak zwanej kultury dworskiej czy rycerskiej: jeśli wyrafinowanie i wzorzec wyglądają tak, jak przedstawia to Chertien de Troyes, to strach pomyśleć, jak wyglądało barbarzyństwo. Osądzani według współczesnych norm, tak rycerze, jak i ich damy, mogą nieprzyjemnie zaskakiwać brutalnością i prymitywizmem (co do pewnego stopnia jest usprawiedliwione w postaci Percewala zanim przybył na dwór Artura). Wszystkie panie, które marzą o rycerzu na białym koniu proszę w tym miejscu o przeczytanie tych niedługich opowiadań celem zweryfikowania, czy obiekt...

Wojciech Detko | 2015-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2015

Tytuł jest trochę mylny, ponieważ jest to tak naprawdę opowieść o Percewalu i Gowenie, zaś król Artur przewija się jedynie gdzieś w tle. Książka jest krótka - tylko 133 strony, jednakże jest napisana średniowiecznym językiem, więc może być to dość trudna lektura dla ludzi, którzy nie lubią tego stylu.

kris81CK | 2013-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2013

Książka ta bazuje na tekście "Percewal z Walii czyli Opowieść o Gralu". Skupia się głównie na przygodach Percewala i Gowena, zawiera niewiele informacji o losach króla Artura, innych rycerzy okrągłego stołu jak i samego Grala. Reasumując nie jest to lektura dla czytelnika chcącego od początku do końca poznać losy tytułowego władcy i jego świty.

Zuza | 2012-12-07
Na półkach: Chcę przeczytać, Posiadam