O królu Arturze i rycerzach Okrągłego Stołu czyli Opowieść o Graalu

Okładka książki O królu Arturze i rycerzach Okrągłego Stołu czyli Opowieść o Graalu Chrétien de Troyes
Chrétien de Troyes Wydawnictwo: Siedmioróg Seria: Lektury Dla Każdego klasyka
1997-01-01
1997-01-01
Anna Tatarkiewicz
legendy arturiańskie adaptacja lektura

Rzecz niedługa, czyta się szybko. Warto poczytać choćby dla niesamowitej atmosfery i niezwykle pięknego języka. Annie Tatarkiewicz za tłumaczenie należą się najniższe ukłony.

Na półkach: , , , , , , , ,

Nie jest o tym jak Artur został królem bo już nim jest. Opowiada o jego rycerzach, głównie Percewalu i Gowenie , i ich przygodach. Opowieść o odważnych rycerzach, pięknych pannach i jak to bywa w legendach czarach.

Tytuł jest trochę mylny, ponieważ jest to tak naprawdę opowieść o Percewalu i Gowenie, zaś król Artur przewija się jedynie gdzieś w tle. Książka jest krótka - tylko 133 strony, jednakże jest napisana średniowiecznym językiem, więc może być to dość trudna lektura dla ludzi, którzy nie lubią tego stylu.

I jak tu oceniać taką książkę? Według jakich kryteriów i pod jakim kątem?

Przede wszystkim sam tytuł może być mylący, bo - jak zauważyli tu już inni użytkownicy - legendarny król jest tak naprawdę postacią marginalną, a narracja koncentruje się na przygodach dwóch rycerzy: Percewala i Gowena.
Wnikliwa lektura tej skądinąd cieniutkiej książeczki może zostawić czytelnika z raczej niewygodnymi pytaniami, przede wszystkim o rzekome wyrafinowanie tak zwanej kultury dworskiej czy rycerskiej: jeśli wyrafinowanie i wzorzec wyglądają tak, jak przedstawia to Chertien de Troyes, to strach pomyśleć, jak wyglądało barbarzyństwo. Osądzani według współczesnych norm, tak rycerze, jak i ich damy, mogą nieprzyjemnie zaskakiwać brutalnością i prymitywizmem (co do pewnego stopnia jest usprawiedliwione w postaci Percewala zanim przybył na dwór Artura). Wszystkie panie, które marzą o rycerzu na białym koniu proszę w tym miejscu o przeczytanie tych niedługich opowiadań celem zweryfikowania, czy obiekt marzeń wytrzyma krytykę.
Oczywiście, że mentalność, zasady czy zachowania (wyidealizowanych) bohaterów sprzed tysiąca lat mogą być obecnie niejasne albo trudne do zrozumienia - i to samo można powiedzieć o przygodach bohaterów, które można podzielić na dwie grupy: pierwsza spowodowana czy zapoczątkowana przez kobiety (i próżności jest w nich znacznie więcej niż osławionej dworskiej miłości, a już szczególnie piękna jest scena formalnej bójki dwóch dam dworu poróżnionych zdaniem o urodzie i waleczności Gowena),druga natomiast traktuje o Graalu - i doprawdy trudno ocenić, która z tych dwóch grup jest nudniejsza.
Nawet jeśli umieszczone w zbiorze opowiadania zgodnie z zamysłem autora miały być częścią większej całości, co może usprawiedliwiać kompozycyjne nierówności i luki w fabule, to wciąż pozostaje pytanie, czy dzisiaj jest o co kruszyć kopie...?

I jak tu oceniać taką książkę? Według jakich kryteriów i pod jakim kątem?

Jak dla mnie. Książkę trochę trudno się czyta. Mimo tego bardzo się cieszę.
Miałam w tym roku przeczytać wszystkie legendy arturiańskie, ale chyba nie zdążę! :D
Tam ogólnie sa dwie pokazane osoby. Gowen i Percewal. Mimo tego nadal nie wiem dlaczego zmienili tytuł...

Jak dla mnie. Książkę trochę trudno się czyta. Mimo tego bardzo się cieszę.

Książka ta bazuje na tekście "Percewal z Walii czyli Opowieść o Gralu". Skupia się głównie na przygodach Percewala i Gowena, zawiera niewiele informacji o losach króla Artura, innych rycerzy okrągłego stołu jak i samego Grala. Reasumując nie jest to lektura dla czytelnika chcącego od początku do końca poznać losy tytułowego władcy i jego świty.

słuszałam, że ciekawa

słuszałam, że ciekawa

• Literatura francuska
  • Klasyka
  • Studia
  • Klasyka literatury

Dodaj cytat z książki O królu Arturze i rycerzach Okrągłego Stołu czyli Opowieść o Graalu