rozwiń zwiń

Grona gniewu

Okładka książki Grona gniewu
John Steinbeck Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Ekranizacje: Grona gniewu (1940) klasyka
564 str. 9 godz. 24 min.
Kategoria:
klasyka
Tytuł oryginału:
The Grapes of Wrath
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1971-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1971-01-01
Liczba stron:
564
Czas czytania
9 godz. 24 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Alfred Liebfeld
Ekranizacje:
Grona gniewu (1940)
Tagi:
Wielki Kryzys Wielka Depresja literatura amerykańska
Inne
Średnia ocen

                8,2 8,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,2 / 10
97 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
469
371

Na półkach: , , , ,

..." - Cóż, wszyscy musimy żyć. - To prawda - odparł Tom - ale byłoby lepiej, żeby można żyć inaczej niż kosztem ludzkiej krzywdy"...

Chyba nie wybaczę autorowi - że zakończył swoją powieść w TAKIM MOMENCIE i zostawił mnie trochę roztrzęsioną i przerażoną!!!

Na pierwszy rzut oka - jest to powieść zaangażowana społecznie, potępiająca, z wielką surowością, bezduszny kapitalizm, który zniszczył drobnych dzierżawców rolnych, nakazał im opuszczenie gospodarstw, w konsekwencji skazał na tułaczkę, nędzę i głód tysiące rodzin!

I pomyślałam, że człowiek w starciu ze skrajnymi teoriami ekonomicznymi – nie ma żadnych szans. Komunizm – w czystej postaci, głosi brak wszelkiej własności. Natomiast skrajny kapitalizm – ma za jedyny cel posiadanie własności i otrzymywanie z niej zysku. W obu tych skrajnych systemach ekonomicznych – jednostka nic nie znaczy i w konsekwencji ginie z głodu.

Ze wszystkich bohaterów powieści – najbardziej lubiłam Toma. Przez całą powieść miałam uczucie, że wisi nad nim Miecz Demoklesa. Był odważny, porywczy, buntowniczy i uwikłany w prawa i nakazy, których nie umiał i nie chciał respektować! Wydawał mi się bardzo ludzki i prawdziwy.

Natomiast pani Joad wydała mi się trochę nierzeczywista – oczywiście była silna i odważna, ale i twarda jak stal. Nie wiem dlaczego – ale tak wielka siła charakteru, tak duża odporność – powodowała, że zaczęłam ją posądzać o brak uczuć – a przecież nie było to prawdą. Bo była zwornikiem rodziny i jego najsilniejszym i najlepszym ogniwem!

Książka jest bardzo poruszająca – bo opowiada o krzywdzie ludzkiej – niezawinionej, ale i nieuniknionej. Jest sagą rodzinną, bo na plan pierwszy powieści wychodzi wielopokoleniowa rodzina Joadów.

Przyznaję także, że kiedy czytałam o krzywdzie farmerów z Oklahomy, to zaraz pomyślałam – o Indianach, którzy wiek wcześniej, także zostali z tych ziem wypędzeni. Rozpacz tych Indian, nie mogła być mniejsza niż dzierżawców rolnych! Może ich krzywda, spadła na wnuki tych osadników? Może pot, i nędza, i głód, i świadomość utraty – od pokoleń unosiła się na tą samą ziemią??! Może raz wyrządzona krzywda – naprawdę powraca i odbija się w przestrzeni?!!

Ale jest to także powieść, która dotyka czegoś filozoficznego i uniwersalnego! Ponad zaangażowaniem społecznym powieści, ponad sagą, opisującą losy rodziny – powieść ta, w sposób mistrzowski, tworzy metaforę losu człowieczego i odwiecznej tułaczki ludzkiej.

Zwykłe życie opiera się na podróży i zawsze ma jeden kres. I nawet wymiar cierpienia, i goryczy, i bólu, i głodu – w drodze – tworzy to, co nazywamy życiem. Zdarza się, że musimy opuścić to, co kochamy, że stracimy kogoś, kogo kochamy, że będziemy zmuszeni spalić i poświęcić, to, co jest nam drogie. I gdzieś pomiędzy tym wszystkim – jeśli nie opuści nas odwaga, jeśli się nie poddamy, nie utracimy wiary i nie zawrócimy – to ta podróż, będzie życiem. Ostatecznie liczy się tylko to, z kim tę podróż odbędziemy!

Powieści Steinbecka – zawsze nastrajają mnie filozoficznie:) Dlatego pewnie tak je lubię!

..." - Cóż, wszyscy musimy żyć. - To prawda - odparł Tom - ale byłoby lepiej, żeby można żyć inaczej niż kosztem ludzkiej krzywdy"...

Chyba nie wybaczę autorowi - że zakończył swoją powieść w TAKIM MOMENCIE i zostawił mnie trochę roztrzęsioną i przerażoną!!!

Na pierwszy rzut oka - jest to powieść zaangażowana społecznie, potępiająca, z wielką surowością, bezduszny...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    8 969
  • Przeczytane
    6 499
  • Posiadam
    1 360
  • Ulubione
    373
  • Teraz czytam
    203
  • Klasyka
    101
  • Chcę w prezencie
    89
  • Literatura amerykańska
    81
  • 100 książek BBC
    66
  • 2022
    65

Cytaty

Więcej
John Steinbeck Grona gniewu Zobacz więcej
John Steinbeck Grona gniewu Zobacz więcej
John Steinbeck Grona gniewu Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także