Wielkie nadzieje

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Great Expectations
klasyka
Barbara

Młody Pip, sierota mieszkający z siostrą i jej mężem kowalem, natyka się na cmentarzu na zbiegłego więźnia. Niedługo później przychodzi mu też poznać życie całkiem inne niż w kuźni, kiedy zostaje zatrudniony do zabawiania ekscentrycznej panny Havisham i jej ślicznej podopiecznej Estelle. Po latach i mozołach pracy kowala, Pip niespodziewanie otrzymuje sporą sumę pieniędzy, pod warunkiem, że...

Po latach i mozołach pracy kowala, Pip niespodziewanie otrzymuje sporą sumę pieniędzy, pod warunkiem, że wyjedzie do Londynu i wykształci się na dżentelmena. Zakochany w Estelle, zdobywając przyjaciół i wrogów, będzie musiał radzić sobie w wielkim świecie, aż w końcu odkryje, kto jest jego dobroczyńcą...

Krytycy twierdzą, że „Wielkie nadzieje” są najdoskonalszą, najlepiej skonstruowaną powieścią Charlesa Dickensa. Jednak książka ta porusza przede wszystkim serce, a jej niezwykła atmosfera i wspaniałe wizje autora na zawsze pozostają w pamięci.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

„Wielkie nadzieje” Karol Dickens publikował w latach 1860-1861 w tygodniku All the Year Round. Opowiada ona historię Pipa, małego chłopca wychowywanego przez swoją siostrę i jej męża, kowala Joego. Wiodą oni spokojny małomiasteczkowy żywot, aż do momentu, gdy pewnego dnia Pip napotka na cmentarzu ukrywającego się przestępcę, a następne udzieli mu pomocy. Choć nie może tego wiedzieć, to wydarzenie zmieni jego żywot na zawsze. Po kilku latach Pip, nieszczęśliwie zakochany w pięknej Estelli, przygotowujący się do zawodu kowala, dostanie szanse na odmianę swojego losu. Anonimowy darczyńca ofiaruje mu środki wystarczające do dostatniego życia w Londynie, obietnicę nowym, wielkich nadziei. Tak rozpocznie się kolejny etap w życiu Pipa, czas dojrzewania wypełniony płomiennymi uczuciami, licznymi błędami, zaniechanymi planami i niespełnionymi marzeniami.
Pip to bohater na wskroś dickensowski. Stroni od przejawów agresji, z natury ufa innym ludziom, nie poddaje się modom ani presji...

Tytuł zobowiązuje?

Nie, nie mam już żadnych nadziei związanych z Karolem Dickensem. Pogodziłam się z losem, potraktowałam kolejną porcję prozy autora jak gorzkie lekarstwo, które trzeba zażyć. Raz, dwa i po krzyku.

Historia głównego bohatera to kolejna opowieść o dorastaniu i "radzeniu" sobie w życiu. Gdy okazało się, że Pip w cudowny sposób uzyskał sponsora, dzięki któremu zamiast uczciwie zarabiać na życie w kuźni będzie mógł zostać dżentelmenem (co w tym wypadku oznaczało po prostu "bywanie" w towarzystwie za czyjeś pieniądze), to wiedziałam już, że bez względu na dalsze jego losy, książka ta nie otrzyma więcej niż 5 gwiazdek na 10. Nie obchodzi mnie, że to ceniona powszechnie pozycja, że Dickens wielkim autorem był. Ja wysiadam. Już dawno nie zdarzyło się, żeby mnie tak denerwowały zwykłe powieści społeczno-obyczajowe.

ChicaDeAyer | 2016-10-16
Przeczytana: 16 października 2016

Jedna z ważniejszych powieści literatury angielskiej, będąca jednocześnie najlepszą w dorobku Dickensa – sama taka zapowiedź powoduje, że w czytelniku rodzą się wielkie nadzieje na wspaniałą lekturę. I nie zawiedzie się, zwłaszcza jeżeli lubuje się w tej szczególnej specyfice, jaką może poszczycić się klasyczne pisarstwo brytyjskie.

Dickens to niezrównany mistrz słowa – uwielbiam sam proces czytania powieści, które wyszły spod jego pióra. Za każdym razem coraz bardziej mnie zachwyca elegancja jego stylu oraz wielka swoboda, z jaką przelewa myśli na papier. Ten zachwyt trzyma mnie w swym uścisku na tyle mocno, że zupełnie nie przeszkadza mi skłonność autora do gawędziarstwa i dostrzegalna tendencja do monumentalizacji języka powieści. Ta ostatnia w połączeniu z nagromadzeniem opisów tworzy osobliwe wrażenie patetyzmu, tak charakterystyczne dla pisarstwa Dickensa. Innym znamieniem szczególnym twórczości autora, którego nie mogło zabraknąć w niniejszej pozycji, jest indywidualizacja...

Giovanna | 2019-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2019

10/10 - piękna, piękna.. Książka z rodzaju tych od których nie można się oderwać, aż się jej nie skonczy, a jak skończy to rodzi się smutek. Smutek, że już się skończyła.
Historia chłopca z biednej rodziny, którego losy się odmieniają i rodzą się "Wielkie nadzieje", a w tym wszystkim jeszcze wpleciona miłość.
Przepelniona jest przyjaźnią, wsparciem, wdzięcznością, bezinteresownością, pieniędzmi, smutkiem, złością, a przede wszystkim wspomnianą piękną miłością.
Wyjątkowy język, ale tu czyli o autorze nie trzeba nic więcej pisać. Samo nazwisko wszystko tłumaczy.
Książka dla każdego..

Łokieć_Pana_D | 2016-01-15

Jest w książce coś nierealnego, życzeniowego. Coś co sprawia, że trudno mi w fabułę wierzyć. Wada? Zaleta? W końcu tytuł daje autorowi prawo, by pisał życzeniowo.
Jest też wszechobecny czar, budzący sympatię dla bohaterów i dla ich błędów. Dickens pilnie obserwuje świat, ma filtr czuły na ludzkie intencje. Bawi się piórem jak najlepszy wirtuoz. Tacy mają łatwiej. Nawet gdy fabuła blednie - czyta się dla słowa samego.
Dziś bym napisał, że to o ubogim chłopcu, który wygrał w totka. Wygrał nie tylko pieniądze ale i sponsora. Londyn u stóp młodego parobka, wszystko w zasięgu. Bogactwo, sława. Piękne kobiety. Czy życie wystawi rachunek? Gdzie podstęp? Czy Pip zachowa duszę?
Baśń dla dorosłych. Wycisza. Przenosi. Wyciąga z szumu to, co ważne.

Pod pewnymi względami "Wielkie nadzieje" podobne są do innej książki Dickensa, mianowicie do "Davida Copperfielda". W obu tych utworach losy głównego bohatera opowiadane są w następujący sposób: poprzez nakreślenie wydarzeń z perspektywy młodego chłopca, dorastającego chłopaka i dorosłego mężczyzny.

Narratorem tej powieści obyczajowej jest Pip (czyli dokładnie Filip Pirrip), na którego późniejsze dzieje będą miały wpływ dwa ważne wypadki: pomoc więźniowi oraz poznanie miss Havisham i Estelli (jej podopiecznej). Nieoczekiwanie pojawia się anonimowy darczyńca, który pragnie polepszyć los Pipa, wskutek czego rezygnuje on z zawodu kowala, wybiera się do Londynu i nabiera tytułowych wielkich nadziei. Aczkolwiek w trakcie lektury okaże się, że nie tylko o jego oczekiwania i pragnienia tu chodzi, bowiem każdy z dickensowskich postaci posiada jakieś marzenia. Jedne się spełnią, inne nie.

Największym atutem "Wielkich nadziei" są jej barwni bohaterowie, nawet Ci trzecioplanowi. Bywają...

eduko7 | 2018-07-23
Przeczytana: 10 lipca 2018

Tak, to dzieło niewątpliwie należy do klasyki. Piękny język, wartka akcja. Miłość i nienawiść, humor, napięcie a nawet groza przeplatają się w zadziwiający sposób. Każde zdarzenie, każda postać mają swoje znaczenie. Nic tu nie jest dziełem przypadku. Czytając powieść mamy okazję uśmiechnąć się, ale też wzruszyć. Mamy też okazję zastanowić się nad trafnością przemyśleń Autora zawartych w prostych słowach, np. „Nie ma większego oszusta niż ten, kto oszukuje sam siebie”.
Główny bohater to Pip – sierota wychowywany przez siostrę i jej męża. Swoją narrację prowadzi wprawdzie jako dorosły mężczyzna, czyni to jednak z perspektywy chłopca. Odkrywa przez nas kolejne fakty z życia, swoje dziecięce pragnienia. Czy niespodziewany łut szczęścia pozwoli mu je zrealizować? Jaką rolę odegra w życiu Pipa tajemniczy dobroczyńca?

| 2015-11-07
ardnaskela | 2016-12-04

Dickens wielkim pisarzem był ale nie jestem tak wielką jego fanką aby przeczytać wszystko co napisał. Tym bardziej, że angielskie powieści tego okresu należą raczej do obszernych.

Bez wątpienia jest to najlepsza i najbardziej przystępna dla czytelnika powieść autora. Zawsze ją polecam dla kogoś, kto chce rozpocząć swą przygodę z Dickensem. Autor jest bardzo konsekwentny, logiczny, wątki są mistrzowsko poprowadzone i klarowne.

Całość jest opisana obrazowo, może dlatego jest tak wiele adaptacji filmowych Wielkich nadziei i wciąż powstają nowe. Właśnie to mi się podoba w Anglosasach, kompletnie nie przeszkadza im to, że mają po kilka, czasem kilkanaście (wliczając seriale) adaptacji poszczególnych dzieł swej literatury, wciąż kręcą nowe.

Nade wszystko jest to ponadczasowa i prawdziwa historia o ludzkim losie, o tym co jest prawdą a co fałszem.

Polecam gorąco!

deana | 2018-08-20
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 20 sierpnia 2018

,,Wielkie nadzieje" to Powieść! Powieść, która zachwyca ale i denerwuje. Intryguje i zanudza. Fascynuje bogactwem szczegółu oraz irytuje radykalnym, nierzeczywistym przestawieniem świata. Pełną piersią chłoniemy młodość oczekującą na wielkie nadzieje by zaraz zgrzytać zębami nad naiwnością i młodzieńczym niedoświadczeniem Pipa. Czytamy, obserwujemy, chłoniemy i z każdą kolejną stroną odkrywamy coraz więcej.

Charles Dickens z polskiej perspektywy to tylko ,,Opowieść wigilijna" czytana jako lektura szkolna. Oprócz wzruszającej i pouczającej opowieści dla dzieci napisał wiele innych powieści, które sprawiły, że stał się wielkim moralizatorem. Jego powieści cechował wyraźny podział na dobro i zło. Nie inaczej jest i tutaj. ,,Wielkie nadzieje" to historia młodziutkiego Pipa, który za sprawą przypadkowych kolei losu staje przed szansą zdobycia bliżej nie określonych wielkich nadziei. Za sprawą tajemniczego dobroczyńcy zostaje wyrwany z kuźni opiekuna i skierowany do poznania życia...