Wielkie nadzieje

Seria: Klasyka filmowa
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Great Expectations
literatura piękna

Młody Pip, sierota mieszkający z siostrą i jej mężem kowalem, natyka się na cmentarzu na zbiegłego więźnia. Niedługo później przychodzi mu też poznać życie całkiem inne niż w kuźni, kiedy zostaje zatrudniony do zabawiania ekscentrycznej panny Havisham i jej ślicznej podopiecznej Estelle. Po latach i mozołach pracy kowala, Pip niespodziewanie otrzymuje sporą sumę pieniędzy, pod warunkiem, że wyjedzie do Londynu i wykształci się na dżentelmena. zakochany w Estelle, zdobywając przyjaciół i wrogów, będzie musiał radzić sobie w wielkim świecie, aż w końcu odkryje, kto jest jego dobroczyńcą... Charles Dickens (1812-1870) Wybitny powieściopisarz angielski. Jego najsłynniejsze dzieła to Klub Pickwicka , Wielkie nadzieje , Oliver Twist , Ciężkie czasy , David Copperfield i cykl Opowieści wigilijnych .

źródło opisu: opis dystrybutora

Izabell | 2019-07-04
Przeczytana: 2019 rok

"Wielkie nadzieje", powieść Charlesa Dickensa została opublikowana po raz pierwszy w latach 1860-1861, na łamach tygodnika "All The Year Round". Powieść jest z gatunku literatury klasycznej. Jest zaliczana do listy stu najważniejszych książek jakie zostały napisane, i które warto przeczytać.

Akcja powieści rozgrywa się w angielskiej epoce wiktoriańskiej. Głównym bohaterem powieści jest chłopiec, sierota o imieniu Pip. Wychowywany przez swoją surową i apodyktyczną siostrę i jej męża kowala.
Pewnego dnia chłopiec spotyka na cmentarzu zbiegłego więźnia i poniekąd zmuszony przez niego, postanawia mu pomóc. Młody Pip nie przypuszcza, że owo zajście i przypadkowe zaznajomienie się ze zbiegiem, będzie miało kolosalny wpływ na dzieje chłopca w przyszłości.
W niedługim czasie po owych zajściach, Pip zostaje zatrudniony przez pewną ekscentryczną i bogatą damę, jako chłopak do towarzystwa. W domu owej, zdziwaczałej, starszej Pani, Pip poznaje miłość swojego życia, piękną Estellę. Wkrótce...

Grot | 2019-05-19

„NIE POWINNIŚMY SIĘ NIGDY WSTYDZIĆ NASZYCH ŁEZ. SĄ ONE PODOBNE DO DŻDŻU, KTÓRY SPADA NA PYŁ, ZMIĘKCZAJĄ BOWIEM USCHŁE SERCA”.

Bohaterem jest wychowywany przez drażliwą siostrę i jej dobrodusznego męża pewien młodzieniec, przed którym niespodziewanie otwiera się szansa zdobyć bogactwo i ukochaną dziewczynę.

Sedno powieści stanowi motyw niezrealizowania młodzieńczych pragnień, co paradoksalnie pomaga zrozumieć to co w życiu ważne, przekonać się, że prawdziwych przyjaciół poznaje się nie wtedy, gdy wszystko idzie gładko i pomyślnie...

Szczególnie interesujące w książce są wątki zdziwaczałej kobiety, czerpiącej satysfakcje z uprzykrzania życia innym (forma leczenia kompleksów za własne sercowe niepowodzenia z przeszłości) oraz skruszonego zbrodniarza.

„Wielkie nadzieje” uważam za najlepiej skonstruowaną z wielkich powieści Dickensa, pozbawioną nużących przestojów, niespójności na jakie można się natknąć w innych książkach tego pisarza. Czytanie „Wielkich nadziei” to prawdziwa...

Nanabanana | 2019-05-14
Przeczytana: 14 maja 2019

Zamysł powieści i fabuła są naprawdę ponadczasowe, ale im dłużej czytałam, tym bardziej męczyli mnie bohaterowie, ich dumna oraz ciągłe rozterki.

FannyBrawne | 2019-05-02

Filip Pirrip jest sierotą, wychowywanym przez siostrę i jej męża kowala. Cała trójka prowadzi proste życie naznaczone biedą i razami jakich pani domu nie szczędzi swojemu bratu i mężowi. Pewnego dnia na cmentarzu Pip spotyka zbiegłego skazańca i pomaga mu się ukryć. Wkrótce później chłopiec nawiązuje znajomość z ekscentryczną starą panną Havisham i jej wychowanicą Estellą, w której się zakochuje. Dziewczyna jednak nie odwzajemnia jego uczuć, i to nie tylko z powodu tego, że Pip zwyczajnie nie przypadł jej do gustu. Życie chłopaka znacząco zmienia się, gdy anonimowy darczyńca przekazuje mu dużą sumę pieniędzy i wysyła na nauki do Londynu. To wydarzenie sprawia, że Pip zaczyna wstydzić się ubóstwa i prostoty swojego szwagra Joego, dotąd jego najlepszego przyjaciela. Jedyne, co się nie zmienia, to jego miłość do Estelli.

Jestem miłośniczką stylu Dickensa, o czym pisałam wielokrotnie. Natomiast ,,Wielkie nadzieje” na swój sposób mnie zawiodły, ale nie dlatego, że są złe. Po prostu...

natkaaa003 | 2019-03-12
Przeczytana: 12 marca 2019

Moja znajomość twórczości Charlesa Dickensa ograniczała się do tej pory jedynie do omawianej w szkole „Opowieści wigilijnej” oraz ekranizacji „Olivera Twista”. O „Wielkich nadziejach” usłyszałam po raz pierwszy na czyimś wideoblogu, później była to ulubiona książka bohaterów jakiejś czytanej przez mnie książki i tak ten tytuł przewinął się jeszcze kilkukrotnie i zawsze był bardzo zachwalany. Sama miałam ogromne trudności ze znalezieniem tej książki, nie było jej w moich bibliotekach, ani księgarniach, dlatego gdy wreszcie wpadła w moje ręce miałam wobec niej, no cóż… wielkie nadzieje.

„Wielkie nadzieje” to historia pewnego chłopca o imieniu Pip-sieroty wychowywanego „własnoręcznie” przez apodyktyczną siostrę i jej dobrodusznego męża kowala. Pewnego dnia chłopiec spotyka zbiegłego galernika, któremu przynosi jedzenie. Mężczyzna szybo jednak zostaje schwytany. Wkrótce potem pewna bogata ekscentryczna dama zatrudnia Pipa jako chłopca do zabawy. Kobieta mieszka w ponurym...

milo_coffeeandbook | 2019-02-23
Przeczytana: 24 listopada 2018

Ja na powieść “Wielkie nadzieje” Charlesa Dickensa natknęłam się czytając inną książkę a mianowicie serię Zafona “Cień wiatru”. Tam jest dużo odwołań do tej pozycji i w końcu zaczęłam szukać i co? i nie było łatwo, ponieważ książka była niedostępna w księgarniach. Nawet zdobycie jej na allegro graniczyło z cudem. Nie wiecie jak bardzo ucieszył mnie fakt, że będzie wznowiona. I oto ukazała się w sierpniu ponownie :D
Cała historia dzieje się w XIX wieku w Anglii.
Książka opowiada o chłopcu Pipie wychowywanym przez siostrę w dość surowych i skromnych warunkach. Mąż jego siostry (bardzo prosty, skromny i uczciwy człowiek) staje się jego przyjacielem. Pewnego razu chłopiec pomaga zbiegowi z miejscowego więzienia co będzie miało wpływ na jego dalsze życie. Pip spotyka też na swojej drodze piękną Estellę, miłość swojego życia, która jest dla niego niedostępna. Chłopiec odkąd poznał Estellę i jej opiekunkę pragnie zostać kimś więcej niż uczniem kowala, chce zostać dżentelmenem. Sam...

karola807 | 2019-02-21
Na półkach: Przeczytane, 2019

Jedna z najlepszych książek mojego życia.

Giovanna | 2019-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2019

10/10 - piękna, piękna.. Książka z rodzaju tych od których nie można się oderwać, aż się jej nie skonczy, a jak skończy to rodzi się smutek. Smutek, że już się skończyła.
Historia chłopca z biednej rodziny, którego losy się odmieniają i rodzą się "Wielkie nadzieje", a w tym wszystkim jeszcze wpleciona miłość.
Przepelniona jest przyjaźnią, wsparciem, wdzięcznością, bezinteresownością, pieniędzmi, smutkiem, złością, a przede wszystkim wspomnianą piękną miłością.
Wyjątkowy język, ale tu czyli o autorze nie trzeba nic więcej pisać. Samo nazwisko wszystko tłumaczy.
Książka dla każdego..

Fallenangelv | 2018-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2018

Czas jest wyznacznikiem wszystkiego. Czas jest najlepszym nauczycielem. Czas ma także to do siebie, że nie można go już cofnąć…..żadną siłą. Czas biegnie zawsze naprzód. Zawsze.
Każdy z nas zapewne, tak samo jak główny bohater ksiązki Charlesa Dickensa ,, Wielkie nadzieje ‘’ Pip marzy o lepszym życiu. A lepsze życie przedstawia się w naszych wyobrażeniach tym, że jesteśmy majętni, bogaci, na wszystko lub też na wiele rzeczy nas po prostu stać. Możemy sobie kupić co tylko dusza zapragnie. Ale czy pieniądze są wyznacznikiem szczęścia ? Jak pokazują dalsze losy naszego bohatera stanowczo możemy odpowiedzieć na to pytanie jednym słowem : NIE !
Pieniądze nie dają szczęścia . To co wartościowe jest w życiu nie można tego kupić za pieniądze. Jednak musi upłynąć często sporo czasu abyśmy byli w stanie to zrozumieć. Musimy także coś stracić aby przejrzeć na oczy.
Pip stracił pieniądze dopiero potem przejrzał na oczy. Zobaczył, że tak naprawdę szczęśliwy był w swoim domu rodzinny,...

Renax | 2018-12-16
Przeczytana: 15 grudnia 2018

RECENZENCKO

Polecam na święta. Dickens wzrusza, jak zwykle

Od lata zabierałam się za tę książkę. Już raz ją czytałam kiedyś, a gdy właśnie tego lata MG wydało tę powieść, postanowiłam skorzystać z okazji i wejść w jej posiadanie. Ja na czytanie Dickensa muszę mieć nastrój. I zawsze schemat mam ten sam: odtrącenie (myślę sobie, że znów o sierotkach, pewnie kicz), ciekawość (a, może przeczytam, bo to Dickens), poznawanie (zaczynam czytać i wchodzę w lekturę cała).
Tym razem też było tak samo. Od lata zwlekałam, ociągałam się, aż wreszcie się wzięłam.
Pewnie pojawia się pytanie, czy to wersja skrócona. Wydawnictwo o tym nie pisze, żeby była to wersja skrócona. Myślę, że to wersja pełna. Zresztą, czytałam kiedyś tę książkę po angielsku i była ona małych rozmiarów, około pięciusetstronicowa, jak pamiętam.

Dość niepotrzebnych wstępów.
Po raz kolejny zachwyciłam się prozą Dickensa i choć była to kolejna lektura tej książki, to cieszyła mnie bardzo. Zresztą, zapomniałam już treści....