historia
glass_arm

Wydanie kieszonkowe, seria Mitologie świata. Każdemu z nas starożytna Italia kojarzy się przede wszystkim z Rzymem, który z wspaniałego miasta rozrósł się w olbrzymie imperium ogarniające wszystkie kraje nad Morzem Śródziemnym. Ale zanim powstaŁ Rzym na półwyspie Apenińskim żyły rozmaite ludy, które mieszając się tworzyły coraz to nowe mity i religie. Aleksander Krawczuk przedstawia dzieje...

Wydanie kieszonkowe, seria Mitologie świata.
Każdemu z nas starożytna Italia kojarzy się przede wszystkim z Rzymem, który z wspaniałego miasta rozrósł się w olbrzymie imperium ogarniające wszystkie kraje nad Morzem Śródziemnym. Ale zanim powstaŁ Rzym na półwyspie Apenińskim żyły rozmaite ludy, które mieszając się tworzyły coraz to nowe mity i religie. Aleksander Krawczuk przedstawia dzieje wierzeń i mitów od czasów przed rzymskich.

źródło opisu: WAiF, 1986

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Sensowna, a niewielkiej objętości książeczka poświęcona mitologii staroitalskiej. Współcześnie mamy skłonność do uważania mitów rzymskich za niezbyt twórczą wersję ich greckich odpowiedników. W istocie: niewiele wiemy o wierzeniach Italii sprzed okresu religijnej hellenizacji. Autor stara się na kartach tej monografii przedstawić czytelnikowi kilka motywów rdzennie italskich znanych z literatury antycznej. Nie znamy ich wielu, stąd też książeczka jest naprawdę mało objętościowa, a z pewnością warto dowiedzieć się kilku rzeczy o tej przedgreckiej, rdzennie italskiej mitologii, bo również jest ona ciekawa.

Jago T | 2013-09-14
Na półkach: Przeczytane, historia
Przeczytana: 14 września 2013

Jedyna w swoim rodzaju książka badawcza, opisująca mitologię nie tylko Rzymską ale całej Italii w ogóle. Mamy zatem cały wachlarz bóstw, wędrujących i pochodzących z różnych ziem, przedstawiony ze strony każdego z ludów, który go wyznawał. Jest to zatem fascynujące zjawisko, według którego poszczególne nacje naginały historie danych bożków do swoich potrzeb i pochodzenia. Praca udowadnia też, że mitologia Italska nie jest wierną kopią wierzeń greckich. Okazuje się, że to późniejsi Rzymianie tendencyjnie identyfikowali swoje bóstwa z helleńskimi, doszukując się powiązań. W rzeczywistości jednak ich geneza jest z goła różna, sięgająca odległych czasów. Bóstwa italskie dopiero później stały się odpowiednikami greckich. Przy tym warto dodać, książeczka napisana jest niezwykle ciekawie, połknęłam ją w dwa dni.

Z początku podchodziłem do tej pozycji sceptycznie, szybko jednak zmieniłem zdanie. Książkę bardzo dobrze się czyta.
Dużym plusem jest też tematyka która nie skupia się jedynie na mitach Rzymu ale opisuje tradycje także innych włoskich plemion - oczywiście w stopniu w jakim ich tradycje udało się zrekonstruować.

W zasadzie mógłbym tu napisać to samo co w przypadku mitów greckich:) Dodam tylko, że Krawczuk to jeden z najwybitniejszych (najwybitniejszy?) polski znawca starożytnego (zwłaszcza) Rzymu. Ciekawa lektura.

portos | 2016-09-29
Ann Blacksmith | 2016-04-25