Obserwacje

Tłumaczenie: Lesław Haliński
Wydawnictwo: Muza
The Observations
978-83-7495-302-3

Kiedy kilkunastoletnia Bessy opuszcza Glasgow, ma nadzieję, że uda jej się zerwać raz na zawsze z burzliwą przeszłością. Nie dociera wprawdzie do Edynburga, bo po drodze znajduje pracę służącej w posiadłości zwanej Zamkiem Haivers. Dziwactwa nowej pracodawczyni, Arabelli, oraz jej osobliwe polecenia sprawiają, że zaniepokojona Bessy zaczyna dociekać przyczyn jej ekscentrycznego zachowania, które jeszcze się nasila wraz z powrotem do domu męża.

Umiejętne odtworzenie klimatu czasów wiktoriańskich.

iwona75 | 2011-08-22
Przeczytana: 21 sierpnia 2011

Uwielbiam powieści wiktoriańkie,w szczególności te sióstr Bronte.
Z niezwykłą ciekawością sięgnęłam więc po książkę Jane Harris,którą określono jako pastisz tejże powieści.
Muszę przyznać że się nie zawiodłam.
Powieść ujęła mnie już od pierwszych stron,a zagłębiając się dalej w jej treść podobała mi się coraz bardziej.
Jest to historia kilkunastoletniej Bessy,dziewczyny po przejściach, która podejmuje pracę jako służąca w posiadłości zwanej Zamek Haivers.
Pokazuje niezwykłe relacje między dziewczyną a jej ekscentryczną panią,które to doprowadzają ostatecznie do ciekawych wydarzeń.
Bardzo polubiłam główną bohaterkę za jej pogodę ducha i osobliwe podejście do wielu spraw.
"Obserwacje" to po trosze powieść obyczajowa ,po trosze historia z dreszczykiem.
Wszystko opowiedziane barwnym,żywym językiem z dużą dozą humoru.
Czytając nie nudziłam się nawet przez chwilę.
Polecam wielbicielom tego gatunku i nie tylko.
Bardzo udany debiut.

introdukcja | 2014-05-09
Przeczytana: 09 maja 2014

Na samym początku czytania zraziłam się językiem, którym posługiwała się autorka. Wydawał mi się momentami zbyt wulgarny i wyuzdany. Jednakże ze względu na prowadzenie narracji w pierwszej osobie oraz na wątpliwą reputację głównej bohaterki jest to język którego należałoby się spodziewać. Nie mniej jednak - język raził.

Nie mam większych zastrzeżeń co do splotu zdarzeń, ale nie ulega wątpliwości że można było je przedstawić bardziej atrakcyjnie czytelnikowi. Powieść dłużyła mi się niemiłosiernie i musiałam się zmuszać, aby ją dokończyć. Autorce nie udało się wprowadzić mnie w klimat opisanych zdarzeń. Nie czułam napięcia podczas czytania, a los bohaterów był mi całkowicie obojętny.

Sheri | 2011-01-01

Dużą zaletą tej powieści jest to, że autorka umiejętnie odtwarza klimat tamtych czasów. Prócz tego dodaje do całości szczyptę humoru. I chociaż mogłoby się wydawać z początku, że to zwyczajna powieść obyczajowa o paniach z wyższych sfer i ich służących, to im dalej, tym książka nabiera klimatu historii z dreszczykiem i kryminału jednocześnie. Przyznam też, że polubiłam główną bohaterkę, która ma całkiem ciekawe spojrzenie na wiele spraw życiowych. Hmmm...

Elwira | 2016-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2016

Genialny pastisz powieści wiktoriańskich, zabawna, zamotana i świetna językowo, doskonale przetłumaczona, ale też z głębszym przekazem. Warto i to bardzo.

jaferka | 2015-07-29
Przeczytana: 2015 rok

Szczerze muszę przyznać, że książka nie od razu mnie zachęciła. Stojąc w bibliotece zastanawiałam się nad nią dobre pięć minut. Przyznam, że jak na mój gust opis nie koniecznie zrobił na mnie wrażenie. Zawsze byłam uprzedzona do powieści o tematyce dziewiętnastowiecznej.
Postanowiłam jednak się przełamać i spróbować, po czym... całkowicie zwróciłam honor autorce. Książka jest świetna, wręcz najlepsza jaką dotąd miałam przyjemność przeczytać. Z początku przeraził mnie język, ponieważ zupełnie nie byłam do niego przyzwyczajona. Trudno było mi przywyknąć, aczkolwiek już po pierwszych dwóch stronach przewijałam oczami jak nakręcona :)

Powieść przezabawna, z nutką grozy gdzieniegdzie, bardzo wciągająca i nadająca klimat czasów wiktoriańskich. Widać, że autorka ceniła sobie poczucie humoru, przez co książka nie była nudna. Jedynym minusem jest mało rozbudowana akcja. Innymi słowy - za mało się dzieje.

Szczerze polecam lekturę, nie tylko miłośnikom powieści wiktoriańskich. Wciąga,...

jawora | 2011-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2011

Dla mnie ,to powieść o przyjaźni,a może miłości między dwiema kobietami,w witoriańskiej Anglii.
Dla obu jest ona trudna,a jej koszty okazują się nie do udźwignięcia.
Główna bohaterka jest tu tylko widzem dramatu,obiektywnie opisującym wydarzenia.
Książka stara się łączyć manieryzm epoki z analizą psychologiczną,i może przez to ciężko mi się ją czytało.
Sama tematyka i nietypowe ujęcie intrygują krótko mówiąc-dla amatora.

Ailee | 2011-09-29

Beztroska, śmiała powieść napisana z humorkiem.

Julia | 2015-06-04
Przeczytana: 03 czerwca 2015

Lekka wciągająca powieść, w której według mnie jest za mało akcji a za dużo opisów. Język może na początku trochę dziwić, ale podkreśla prostotę i charakter bohaterki. Pokazuje, że szczęśliwym można być pomimo wszystkiego złego co nas spotyka.

Iza | 2010-09-18

Opis relacji córki Bessy z matką zarabiającą jako prostytutka. Kolejny wątek to przyczyna szaleństwa Arabelli u której pracowała Bessy. Także opis małżeństwa z rozsądku, w którym brak było namiętności i wzajemnego zainteresowania sobą.