Schitterend gebrek
83-7469-247-2
Casanova, powieść, miłość,
dona

Na wielkim przyjęciu w Pasiano pod Wenecją czternastoletnia Lucia zakochuje się w szesnastoletnim Giacomo Casanovie. Dla niej, ale i dla młodzieńca, który przejdzie potem do historii jako najsłynniejszy kochanek świata, jest to pierwsza wielka miłość. Przysięgają sobie dozgonną wierność, lecz wkrótce potem Lucia znika bez słowa; ta zdrada już na zawsze zmieni spojrzenie Casanovy na kobiety. Wiele lat później, kiedy spotyka Lucię w Amsterdamie, notuje mimochodem w swoich pamiętnikach, iż swego czasu niesprawiedliwie ją ocenił. Cóż się wtedy stało? Dlaczego Lucia zrezygnowała ze szczęścia? „Casanova” Arthura Japina to właśnie opowieść o tym, co się zdarzyło, poruszająca relacja z niezwykłego życia Lucii.

[Prószyński i S-ka, 2006]

źródło opisu: nota wydawcy

Nemeni | 2010-10-20
Przeczytana: październik 2010

Czasami po jakiejś książce spodziewamy się zbyt wiele. Potem jesteśmy rozczarowani. Czasami nie spodziewamy się niczego i wtedy jesteśmy mile zaskoczeni.
I tak właśnie było z „Casanovą” Arthura Japina. Nawet nie wiem, co powodowało mną, że sięgnęłam właśnie po tę pozycję … I nagle jakież miłe zaskoczenie – bo książka nie okazała się jakimś ckliwym romansidłem z mnóstwem namiętnych scen. Wcale nie… Sądzę, że na to mylne wyobrażenie może mieć wpływ tak niefortunnie przetłumaczony tytuł. Nie znam holenderskiego, w oryginalnym brzmieniu tytuł brzmi „Een schitterend gebrek” , ale wydaje mi się, że angielska wersja tytułu - „ In Lucia’s Eyes”, najlepiej oddaje sedno książki – bo nie jest to historia najsłynniejszego w historii uwodziciela, a przynajmniej nie on jest tu głównym bohaterem, jest tylko delikatną osnową, pretekstem, iskierką służącą do wyświetlenia nam całkiem innej opowieści … Opowieści o dziewczynie imieniem Lucia, o poszukiwaniu uczucia, o poszukiwaniu własnego miejsca...

dzosefinn | 2011-09-25
Przeczytana: 25 września 2011

Och i ach...
Opowieść niesamowita! Arthur Japin w "Casanovie" opowiada o poszukiwaniu prawdy, miłości, samotności, a przede wszystkim o poświęceniu się dla drugiego człowieka.
Na początku myślałam, że to będzie zwykłe romansidło, jednak po przeczytaniu jednej strony zrozumiałam, że to jest coś większego i bardzo poruszającego. Historia została przedstawiona w sposób bardzo malowniczy, autor wczuł się w postać Luci i czasem miałam wrażenie, że książka żyje własnym życiem.
Trudno było mi się od niej oderwać i po skończeniu czuję żal, że to już koniec. Skończyło się, jak się skończyło, autor sprawił, że ta historia stała się jedną z moich ulubionych i ponadczasowa. Powieść poruszyła nie tylko moje serce, ale również umysł. Arcydzieło!
Ocena: 5 + !!!

Anezka | 2016-06-12
Na półkach: Książki, 2016, Przeczytane
Przeczytana: 12 czerwca 2016

"..., a mianowicie, że tolerancja to zupełnie nie to samo co akceptacja, tylko wręcz jej przeciwieństwo, i że stanowi ona bardzo przemyślny środek ucisku. Ktoś, kto traktuje nas jak równy sobie, niejako obejmuje nas ramieniem bez żadnych zastrzeżeń, raz na zawsze. Lecz dając komuś do zrozumienia, że się go toleruje, sugerujemy niejako tym samym, że tak naprawdę jest uciążliwy jak ćmiący ból albo nieprzyjemny zapach, który gotowi jesteśmy jakiś czas znosić."

str. 163

marie_antoinette | 2010-09-13

Książka wzruszająca, pełna zarówno szczęścia, miłości jak i dramatyzmu, smutku. Czytałam ją dwa razy i za każdym żewnie płakałam, co nie zdarza mi się często w przypadku książek czy filmów. Jest dostępnie napisana i przyjemnie się ją czyta. Głównym bohaterem nie jest znany zalotnik Giacomo Casanova, lecz dorastająca i pełna życia, wiejska dziewczyna, która opowiada o swoim życiu i przedstawia delikatną, zupełnie inną od pozostałych opinię o uwodzicielu.

Marta Kilian | 2013-07-25
Przeczytana: maj 2009

O kochankowie, przeszkód się nie bójcie i przy uczuciach trwajcie swych. Historia Casanovy przedstawiona z perspektywy kobiety – pierwszej miłości bohatera, która to miała wpływ na resztę życia jednego z najsłynniejszych kochanków wszech czasów. Okazuje się, że najmocniejsze i najtrwalsze jest to pierwsze uczucie. Pierwsza miłość ma wpływ na to jacy jesteśmy w przyszłości. Bardzo smutna powieść o kobiecie, która potrafi poświęcić wszystko dla swojego ukochanego, by ten mógł wieść szczęśliwe życie. Opowieść o kobiecie doświadczonej przez życie i skrzywdzonej przez los, która jest dowodem na to, że pomimo tego, iż tracimy miłość naszego życia, zdrowie i radość młodości, to możemy podnieść się i stawić czoło przeciwnościom, które nas spotykają. Lucia to jedna z pierwszych feministek, która mimo swojego kalectwa i smutków życia czuje głód wiedzy. Pragnie zdobywać doświadczenia, nie boi się żadnej profesji, nie wstydzi się siebie i swojej historii. Miłość swojego życia spotyka raz...

Abee | 2013-09-30
Przeczytana: 28 września 2003

Nie jest to porywająca pozycja. I nie dotyczy życia Casanovy. Dotyczy życia tej, co go podobno stworzyła. Autor do końca chyba nie wiedział na co się zdecydować - czy to ma być powieść historyczna, czy romans. Czy składamy świadectwo czasów, czy opisujemy harce łóżkowe. Czyta się dobrze, wciąga... i nagle akcja zamienia się z obyczaju na esej historyczny. Przyzwyczajam się, znów wciąga... i hop - romansidło z pikantnymi szczególikami. Zwroty akcji wytrącają z rytmu. I przez to przeciętnie wygląda ta historia, a potencjał miała duży.
Plus za obraz przeżyć bohaterki w Amsterdamie (obyczajówka, historia).

wladziaaa | 2017-03-05
Małgosia1307 | 2017-02-23