Obłok

Seria: Jej Portret
Wydawnictwo: Rebis

Obłok to współczesna, urbanistyczna wersja mitu o Pigmalionie, w której satyryczne spostrzeżenia na obsesje i chorobliwe ambicje naszych czasów przeplatają się z ponadczasową tęsknotą za prawdziwą, romantyczną miłością. życie Anny Graham nie zalicza się do udanych: zarabia na życie przekłuwaniem uszu i kserowaniem, a na kursach aktorstwa mówią jej, że nie zostanie gwiazdą. A jednak jej los odmienia się pewnej nocy, gdy Anna heroicznie i bezmyślnie rzuca się na ratunek obcemu człowiekowi. Tak rozpoczyna się osobliwa, surrealistyczna, dowcipna i miejscami przejmująca grozą love story.

Milena | 2014-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2014

To była chyba jedna z dziwniejszych książek jakie miałam okazję przeczytać. Ten surrealizm był bardzo dobrze widoczny.
Anna pragnie zostać aktorką, choć wszyscy mówią, że się do tego nie nadaje. Kiedy pewnego dnia rzuca się na ratunek Damonowi jej życie ulega zmianie. Zaczyna spotykać się z owym mężczyzną, który jest zdecydowanie tajemniczy, niewiele mówi o sobie. Jednak właśni to jego dziwactwo pociąga Anne. Okazuję się, że mężczyzna jest naukowcem od pogody, a dokładniej stwarza chmury. Dąży do stworzenia takiej, która mogłaby go unosić. W końcu zaprasza ją do swojego domu, gdzie jest romantyczna atmosfera do kiedy to nie zamyka ją w klatce. Czy Anna odkryję tajemnice mężczyzny, któremu uratowała życie? Co wspólnego z tą historią ma melodramat „Moda na sukces”? Tego i trochę innych rzeczy dowiecie się czytając tę książkę.

Fabuła książki była przede wszystkim tajemnicza, nieprzewidywalna poniekąd też, ale jak dla mnie trochę za bardzo nierealistyczna i trudne do ogarnięcia....

atramentovva | 2015-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2015

Kiedy myślę o "Obłoku" to pierwszym, co mi przychodzi do głowy jest wizja miski z mnóstwem wybuchowych orzechów wszelkiej maści: zabawnych, morderczych, dziwnych, nierealnych, pokręconych jak konary egzotycznych drzew. Nie mam pojęcia, jakim sposobem udało się autorce stworzyć taką historię (niezależnie od tego, czy ma bogatą wyobraźnię, przyjmowała podczas pisania środki halucynogenne czy też jest geniuszem/posiada wątpliwą inteligencję - to ostatnie w zależności od faktu: książka posiada/nie posiada głębszego przekazu). Momentami ślęczałam nad książką z szeroko otwartymi ustami, zastanawiając się - po co ja właściwie to czytam? Nie widzę, abym wyniosła z tej lektury jakiś morał, poradę życiową, refleksję. Czytało mi się ją po prostu przyjemnie. Sporo się śmiałam, dużo o niej opowiadałam, żeby sobie jakoś ułożyć te nielogiczne połączenia faktów i wyborów bohaterów.
Nie będę się zbytnio rozpisywać. Dodam tylko, że momentami czułam, jakbym siedziała przed autorką i widziała jej...

Iskra02 | 2014-09-11

Na "Obłok" natrafiłam przypadkiem, szperając w czeluściach dzielnicowej biblioteki. Do wypożyczenia zachęcił mnie opis zamieszczony na okładce: "dowcipna i miejscami przejmująca grozą love story". Już podczas czytania pierwszych stron wiedziałam, że nie mam do czynienia ze zwykłą książką. "Obłok" jest bowiem powieścią specyficzną, o lekkim schizofrenicznym zabarwieniu. Pełna absurdalnych, wywołujących śmiech scenek, ukazuje "przygody" oryginalnych bohaterów. Autorce udało się stworzyć między Anną (postacią pierwszoplanową), a Damonem niezwykłą więź, mocno "zalatującą" syndromem sztokholmskim. Pomysł całkiem całkiem, gorzej z samym wykonaniem. Autorka nie ma wyrobionego, bardzo dobrego warsztatu (może to wina tłumacza, ponieważ "Obłok czytałam w j. polskim). Nie mniej polecam tę pozycję, szczególnie osobom lubiącym oderwać się od rzeczywistości i nie bojącym się "zbzikowanej literatury.

magdalena | 2014-05-03
Przeczytana: 03 maja 2014

Szukam słów by określić tę książkę. Magiczna czy dziwna? Oryginalna czy przekombinowana?
Z jednej strony napisana ładnym językiem, z drugiej strony cała historia jest momentami aż śmieszna. Myślałam,że będzie to lektura lekka jak obłok, przyjemna jak niebo w słoneczny dzień. Tymczasem dostałam maksymalnie dziwną książkę, której sensu nie potrafię odnaleźć. Doczytałam do końca z dziwnym poczuciem ulgi, że ta przygoda w chmurach już się skończyła. Cała historia bywa urocza, ale tylko bywa.

Paolina_pl | 2013-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2013

Chyba nigdy w życiu nie czytałam tak surrealistycznej i dziwnej książki! Jest taka tajemnicza i... nieprzewidywalna. Trzyma w napięciu niemalże od początku do samego końca. A dodatkowo jest jeszcze groteskowa! Po prostu pierwszy raz czytałam coś takiego:) Ale to bardzo przyjemnie doświadczenie:) Nie mogłam się od tej książki oderwać.

Wyrażam wielki podziw dla autorki za tak ogromną i kreatywną wyobraźnię. Chylę czoła:)

wiejskifilozof | 2013-09-06

Obłęd i to wielki.Świetny romans z elementami fantastyki naukowej.

Nathalie22112 | 2013-09-19

Surrealistyczna, dziwna, nieprzewidywalna fabuła. Amanda, mimo, iż na swoim koncie ma tylko dwie książki stała się moją ulubioną autorką. I to po raz kolejny potwierdza tezę: Ważna jest jakoś, a nie ilość.

kasia | 2013-08-01
Przeczytana: 16 października 2012

Oryginalna :)
Meteorolog, który był super ekscentrykiem i debiutująca aktorka, która nie potrafi grać. A to wszystko uwieńczone wątkiem związanym z Modą na sukces ;D

Roślina wędrowna | 2012-12-12

Książka absurdalna, poniekąd świadcząca o braku znajomości realiów, lecz w trakcie doszłam do wniosku, że w tym szaleństwie jest metoda i dałam się ponieść już bezkrytycznie wyobraźni autorki. Cały czas czekałam aż się zakończy niesamowitym happy endem, było wprost przeciwnie, że ten wytwór fantazji był dość nieprzyjemny, udowodnił, że nie da się być szczęśliwym. Ogólnie rozwijało się bardzo dobrze za sprawą bohaterów, którzy mieli to coś, za sprawą tajemnicy skrywającej kolejne tajemnice, że zdecydowanie nie byli tuzinkowi, ale to jedyna zaleta tej książki.

max_pam | 2014-03-25
Przeczytana: 01 lipca 2012

Książka jest bez wątpienia bardzo oryginalna, ale takie lubię. To niebanalny, osobliwy romans, na pograniczu fantastyki, momentami groteskowy i strasznie pokręcony ale z pewnością wciągający. Historia napisana w taki sposób, ze trudno przewidzieć, co przyniesie kolejna strona, jak rozwinie się akcja. Myślę, że jest to książka z gatunku tych, które wywołują skrajne emocje, albo bardzo się spodoba, albo będzie nie do przebrnięcia. Mnie niesamowicie przypadła do gustu.